Новини

Дитинство без ігор. На Закарпатті школа-інтернат у горах досі без спортзалу

Загальноосвітня школа-інтернат у Нижньому Бистрому, у якій зараз навчаються 153 дітей,  – одна із тих, що потребує посильної матеріальної допомоги. За словами волонтерів,  умови проживання школярів тут залишають бажати кращого, ремонт і заміну вікон в інтернаті проводили за кошти благодійників: із бюджету гроші виділяються на утримання дітей, більшість із яких – із із малозабезпечених, неблагополучних сімей. Школярі, попри ітак нелегкі умови, вже давно не мають повноцінного спортзалу. Є тільки площадка, яка майже весь рік через погодні умови нагадує суцільне болото.

Ужгородські волонтери та учасники благодійної ініціативи «Я вірю в тебе», які постійно здійснюють поїздки по дитячих будинках області, були шоковані станом школи-інтернату у селі Нижній Бистрий.

Школу-інтернат ужгородці назвали «найпроблематичнішою з побачених». «Невже ці умови можна назвати нормальними? По-перше,у них взагалі нема спортзалу! А майданчик,що на вулиці, це болото і нормально займатись на ньому можна хіба що влітку, коли у дітей канікули...По-друге,сама школа потребує негайного ремонту, на що наша "нова" влада, яка відповідає за "покращення" відповіла,що вони роблять усе можливе!», – писали активісти після однієї з поїздок до школи-інтернату.

Фото волонетрів БФ "Я вірю в тебе"

Як зазначили у Хустькій РДА на запит Zaholovok.com.ua, за останні 5 років капітальний ремонт у Нижньобистрівській школі-інтернаті проводився у 2011 році (заміна старих дерев'яних вікон з балконними дверима на металопластикові енергозберігаючі  у спальному корпусі, ремонт 1-ї черги харчоблоку та встановлення ігрового майданчика – 452700 гривень, кошти позабюджетні), у 2013 році (ремонт 2-ї черги харчоблоку, зовнішня штукатурка навчального корпусу, заміна водопровідної та каналізаційної системи, сантехніки спального корпусу – 249615 гривень, кошти позабюджетні) та у 2015 році (заміна  7 вікон у трьох початкових класах на металопластикові енергозберігаючі – 10400 гривень, кошти позабюджетні). «У спальному корпусі потрібно провести 2 чергу внутрішнього капітального ремонту, який включав би покращену штукатурку і оздоблювання стін та заміну дверей. Поточні ремонти по підготовці закладу до нового навчального року проводяться щорічно», – запевняють у Хустській РДА.

За словами директора школи-інтернату Мирослава Голуба, цьогоріч у лютому, за кошти, зібрані волонтерами акції «Купи зустріч – допоможи дитині», яка проводиться уже кілька років поспіль і має на меті допомогти дітям із різних подібних закладів, у Нижньобистрівскій школі-інтернаті встановили 8 металопластикових вікон та одні двері на першому поверсі школи (там зараз знаходиться їдальня).  Ініціатор волонтерської акції –  начальник Управління туризму та курортів Закарпатської ОДА Денис Ман із дружиною Марією.  «За всю історію існування нашої акції "Купи зустріч - допоможи дитині" це один із найгірших за умовами закладів», – розповідає Денис Ман. –  Окрім традиційних подарунків для дітей, ми почали капітально змінювати його за волонтерські кошти та за волонтерські ініціативи. Минулого року з метою теплозбереження були встановлені 7 пластикових вікон, а цього року ми завершили встановлення таких вікон на першому поверсі. Там вчаться найменші діти, розташована їдальня дітей, а тому ми переконані, що вони мають мати кращі умови», – каже Денис Миколайович, який попри свою «чиновницьку» роботу знаходить час і для волонтерства.  

Фото волонтерів (із соцмережі Фейсбук)

«Звісно, що покращення матеріально-технічної бази, зокрема спортивної, це важлива частина нашої роботи, але не менш важливим є спілкування з дітьми, а можливо навіть ще й більш важливим: він носить виховний процес. Волонтери встановлюють таке собі шефство над вихованцями на тривалий час», – каже Денис Ман і додає, що Нижній Бистрий, зокрема, часто залишається поза увагою через віддаленість: благодійники частіше заїжджають до інтернатів, які розташовані ближче до Ужгорода.  

Як розповідає керівник Благодійного фонду «Я вірю в тебе» Сергій Шарик, волонтери об’їздили багато шкіл-інтернатів по всьому Закарпаттю.  Також неодноразово приїжджали у гості до дітей із Нижнього Бистрого і таких умов як там, кажуть, ще не бачили: «Приміщення реально дуже потребує ремонту. Дирекції коштів на це не вистачає. Допомагають волонтери, але, що найбільш прикро, діти не мають спортивного залу. У них є лише майданчик, який у всі сезони, крім літа, коли діти ітак на канікулах, залитий водою.  Там неможливо займатися!», – каже Сергій. «Наразі ми працюємо над тим, аби якось вплинути на ситуацію. Будемо шукати кошти. Бо такі умови – не для нормального дитинства», – додає він.  

Фото волонетрів БФ "Я вірю в тебе"

У Хустькій РДА ситуацію коментують так: «Школа-інтернат спортивного залу немає. Кілька років використовувався нестандартний спортивний зал, що знаходиться у будинку культури Теребле-Ріцької ГЕС (будинок знаходиться поряд із школою). Однак, приміщення є аварійним і використання його для дітей є небезпечним. Щоб вихованці  школи мали змогу фізично розвиватись, у школі обладнано гімнастичну кімнату, де встановлено гімнастичні споруди та тренажери. Спортзал передбачений згідно проектної документації при будівництві нового навчального корпусу». Що ж до «болотного стану спортмайданчика», керівництво району проблему визнає і каже, що школі потрібний майданчик зі штучним покриттям: «На території школи є спортивний майданчик з гандболу (міні футболу), волейбольна площадка та пристосоване футбольне поле. Використання даних спортспоруд впродовж навчального року обмежене, оскільки школа розташована в гірській місцевості, де в осінньо-весняний період багато опадів і багато витоків ґрунтових вод. Тому і є потреба в спортивному майданчику із штучним покриттям», – зазначається у відповіді Хустської РДА на запит Zaholovok.com.ua.

Фото волонетрів БФ "Я вірю в тебе"

Як розповідає директор школи-інтернату Мирослав Голуб, керівництво району про дітей не забуває, але кардинально змінити ситуацію з фінансової точки зору, не дуже й може: «Інтернат є комунальною власністю Хустської районної ради, яка й забезпечує утримання дітей. В обласній адміністрації нам уже який рік неодноразово обіцяли, що кошти на потреби інтернату будуть включені до однієї з обласних програм. Йшлося, зокрема, і про спортзал, чи, хоча б, дитячий майданчик. Однак, нас у перелік закладів так донині й не включили», – каже Мирослав Іванович і додає: «З огляду на фінансовий стан району і загальну стратегію держави, боюсь, що скоро і не включать».

У 2015 році на утримання вихованців школи із бюджету Хустського району було виділено 5,9 мільйонів гривень, у 2016 році на утримання  та  функціонування школи  заплановано виділити майже 6,3 млн. грн.. Однак, бюджет Хустщини досі не прийнятий.

Фото волонетрів БФ "Я вірю в тебе"

Директор школи Мирослав Голуб покладає надії на співпрацю із благодійними організаціями і волонтерами: «Недавно мали зустріч із голландцями, які вже певний час працюють із дітьми з Перечинського інтернату. Організація планує розширити свою діяльність і я маю надію, що у нас вийде хороша співпраця. Під час першого їх візиту до Нижнього Бистрого, де була, зокрема, і зустріч з керівництвом району, домовились, що спробуємо  разом покращити умови для дітей. У березні вони приїдуть знову. А як далі буде – розпорядиться час», – каже Мирослав Іванович.

Попри труднощі, директор школи каже: «Не все так погано. У нас не зовсім задовільні умови, але головне, щоб держава про цих дітей зовсім не забула. Бо зараз вони з хорошими вихователями, у теплі, забезпечені. І це все одно набагато краще, ніж життя на вулиці, або з батьками, які зовсім не забувають про дітей».

«Ми просимо долучитися до доброї справи усіх небайдужих. Я вірю, разом ми зможемо знайти вихід з цієї ситуації і хоча б трохи покращити умови життя цих школярів», –  каже Сергій Шарик, керівник БФ «Я вірю в тебе».

Аня Семенюк, спеціально для Zaholovok.com.ua

P.S.: Охочим допомогти школі-інтернату редакція люб'язно надасть контакти волонтерів!

Довідка:

Нижньобистівська школа-інтернат відкрита 1 вересня 1959 року. Засновник – Хустська районна державна адміністрація, комунальна власність – Хустської районної ради. Навчальний корпус школи нетиповий, двоповерховий, реконструйований у 1959 році із приміщень, що залишились від будівників Теребле-Ріцької ГЕС, площа приміщень 845 м². Будівництво нового навчального корпусу школи розпочате в 1991 році і в цьому ж році припинено із-за відсутності фінансування. Спальний корпус типовий, чотириповерховий, побудований у 1975 році, площа приміщень1914 м².

У 2015-2016 навчальному році в школі навчається і виховується 153 дітей, з них 15 вихованців дошкільної групи (п'ятирічки) та 138 учнів з малозабезпечених, багатодітних, неповних сімей та сімей, що опинилися у складних  життєвих  обставинах Хустського  та Міжгірського  районів  та м. Хуст.

У школі працює 84 працівники, з них 41 педагогічний працівник та 43 обслуговуючий і допоміжний персонал.

             

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.