Новини

COVID-19 може не тільки шокувати фінансову систему, а й пожвавити економіку, - експерт

Поки світ намагається дати раду з коронавірусом, а Україна ще й оживити систему охорони здоров’я, економіка навіть найбільш розвинутих країн зазнає негативних впливів. Наскільки пандемія здатна «підточити» банківські системи і фінансово-господарське життя країн після карантину і що «світить» Україні? Ці питання ми попросили прокоментувати Марину Король, кандидата економічних наук, доцента кафедри міжнародних економічних відносин УжНУ, заступницю декана факультету міжнародних економічних відносин УжНУ. Далі пряма мова:

 

COVID-19 – це «фінансовий шок 2020». Так вважає президентка Європейського Центрального банку Крістіан Лагард, якщо європейські лідери терміново не почнуть боротися з коронавірусом! Яким чином світові лідери намагаються стимулювати світову економіку та згладити наслідки поширення коронавірусу?

Центральні банки домовилися діяти разом. Reuters з посиланням на Європейський центральний банк повідомляє, що він та ще п'ять центральних банків (Канади, Англії, Японії, США та Швейцарії) домовилися полегшити взаємне надання ліквідності у американській валюті. Тобто іноземні банки, які позичатимуть долари у Федеральній резервній системі (ФРС) отримують їх під % ставку менше на 0,25%. Нагадаю, простою мовою, облікова (процентна) ставка – це ціна на гроші. Окрім того, іноземні банки, які позичатимуть долари у ФРС, надаватимуть їх у своїх юрисдикціях в щотижневому режимі на термін у 84 дні.

Зменшення облікової ставки Центробанками має призвести до здешевлення кредитів та пожвавлення економічної активності бізнесу.

Станом на сьогодні маємо таку ситуацію:

 Не залишився осторонь і Національний Банк України, який 13.03.2020 р. знизив облікову ставку до 10 % річних (–1%).

 Разом з тим, Світовий банк, мобілізувавши власні ресурси, надасть 12 мільярдів доларів на боротьбу з поширенням COVID-19 та на подолання економічних наслідків епідемії вірусу. Частину коштів — 2,7 мільярда доларів — виділять через Міжнародний банк реконструкції та розвитку, ще 1,3 мільярда доларів — через Міжнародну асоціацію розвитку, 6 мільярдів доларів через Міжнародну фінансову корпорацію (IFC). Нагадаю, що з 1992 року Україна стала членом Світового банку.

У Нацбанку України переконують, що готові забезпечити підтримку ліквідності банківської системи. Окрім того, НБУ готовий заспокоїти валютний ринок, за потреби і далі проводячи валютні інтервенції для згладжування курсових коливань. Банківська система України поки що не відчуває відтоку депозитів, але в разі реалізації такого сценарію Національний банк готовий підтримати ліквідність банків. На кореспондентських рахунках банків зосереджено 8 мільярдів доларів безготівкової валюти, тому клієнти можуть вільно конвертувати одну безготівкову валюту в іншу.

Тому не панікуймо! Разом ми сила!

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.