Новини

Чи потрібна закарпатцям легалізація зброї

Питання легалізації зброї в Україні особливо гостро постало після лютневих подій 2014 року на Майдані у Києві. Тоді люди опинилися віч-на-віч з озброєними беркутівцями. Самі ж мали при собі бруківку, саморобні коктейлі Молотова, палиці...

А між тим хід конфлікту міг би бути цілком іншим, якби у населення була легальна зброя. Можливо, обійшлось б без тієї нічим не виправданої кількості загиблих. Втім, це все припущення.

Законодавчий рівень

Після Майдану про легалізацію вогнепальної зброї заговорили більш жваво. Так, 21 березня 2014 року на сайті ВО «Свобода» був опублікований проект Закону України «Про цивільну зброю та боєприпаси» (з текстом можна ознайомитися за лінком, який пізніше був внесений в Верховну Раду, але з незрозумілих причин далі справа не просунулася. Крім того представник партії «Удар» в інтерв’ю одному з українських ЗМІ заявив, що державі потрібен закон про легалізацію зброї. Також аналогічний проект закону було розроблено юристами Правого Сектору за допомогою неназваних народних депутатів і передано на розгляд до Верховної Ради. Не можна не згадати громадський проект Закону України «про зброю». 

Утім, від середини липня 2014 року Збройні сили Російської Федерації почали брати пряму участь у бойових діях проти Збройних сил України на сході нашої держави. Конфлікт значно поглибився і всі питання про зброю стали більше стосуватися власне АТО.

Хоча у грудні це питання знову піднялося. У Верховній Раді 1 грудня зареєстровано законопроект №1135 "Про вогнепальну зброю цивільного призначення", розроблений Українською стрілецькою асоціацією. Водночас уже 10 грудня в парламенті зареєстрували альтернативний законопроект №1135-1 "Про цивільну зброю і боєприпаси", розроблений Українською асоціацією власників зброї. Останній зареєструвала у ВРУ група депутатів, серед яких Андрій Парубій, Андрій Іллєнко, Юрій-Богдан Шухевич, Олег Ляшко та багато інших.

Cтаттею 4 законопроекту пропонувалося встановити, що цивільна зброя першої категорії, а також оголошена та деактивована зброя перебувають у вільному обігу, а для володіння зброєю другої, третьої і четвертої категорій та боєприпасами до неї потрібен дозвіл, - писало виданя Експрес.

Тим не менше, як видно з сайту ВРУ, проект закону застряг у комітетах і не був розглянутий на жодному засіданні.

Ставлення суспільства

Але питання легалізації зброї серед мирного населення нікуди не зникло. Подібне імовірне нововведення активно обговорювалося у суспільстві і отримувало ряд як позитивних, так і негативних відгуків.

До прикладу, Голова наглядової ради "Української асоціації власників зброї" Г.Учайкін впевнений, що суспільство вже довело, а влада зрозуміла готовність до озброєння.

"Це дуже вагомий соціальний "вирівнюючий фактор" у суспільстві, який надає всім громадянам рівні можливості. Адже, умовно кажучи, якийсь заможний "недоумок" на дорогому авто, у якого у кишені "модний ствол" буде чітко розуміти, що у простенькому авто їхатиме абсолютно адекватна законослухняна людина із простим пістолетом Макарова. Але якщо буде потрібно, то із цього простенького "Макара" ця людина зробить такий самий постріл і буде така сама "дірка", як і з "модного ствола". Тому вже готова ціла низка законопроектів, підготовлених "Українською асоціацією власників зброї", цілий законодавчий комплекс для легалізації зброї. І цей закон, згідно моєї інформації, буде ухвалено до президентських виборів. Адже дуже багато кандидатів у президенти висловлюються за прийняття такого закону: О.Богомолець, О.Ляшко, А.Гриценко, О.Тягнибок. Навіть заступник міністра МВС В.Євдокімов також не проти прийняття такого адекватного закону. Адже зрозуміло, що навіть якщо українська міліція налічуватиме 500 тисяч осіб, все одно захистити кожного українця вони не зможуть. Тому треба створити рівні можливості, які значно знизять рівень вуличної злочинності", - резюмував Г.Учайкін УНН. 

Соцопитування навпаки показали, що українці не дуже схвально сприймають імовірну легалізацію вогнепальної зброї.

Станом на 1 січня цього року лише 3,8% українців вважали, що в Україні потрібно дозволити вільно купувати зброю. При цьому 45,4% жителів висловлюються за таку витівку категорично проти. Про це свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення ZN.UA.

При чому кількість людей, які виступили категорично проти майже однакова у всіх регіонах, у тому числі й на заході України.

Подібні дані підтверджує і опитування киян, проведене компанією Research & Branding Group. 

Закарпатці у цьому питанні також неодностайні. Хтось сам носить зброю, хтось критично виступає проти цього. Про це дивіться на відео нижче. 

Що стосується керівництва Закарпатської ОДА та обласної міліції, то їх думку виданню довідатися, на жаль, так і не вдалося. 

Нелегальна зброя

Практика, однак, показує дещо іншу картину. За словами Георгія Учайкіна, незаконний обіг зброї в Україні зростає страхітливими темпами. За оцінками "Української асоціації власників зброї", наприкінці 2013 року на руках в українців було близько 4 млн нелегальних «стволів». Після того, як почався конфлікт на сході країни, ця цифра зросла як мінімум на кілька сотень тисяч одиниць. Адже бойовики регулярно грабують склади, захоплюють військові частини, МВС, СБУ, завозять зброю через кордон, - пише Форбс.

“На сході країни автомат Калашникова сьогодні можна купити фактично за ящик горілки. У Києві його ціна сягає $3–4 тис. І попит продовжує зростати”,- пише чоловік.

Разом з тим, за даними організації Small Arms Survey (Женева, Швейцарія), яка досліджує питання обігу нелегальної вогнепальної зброї у світі, в Україні в нелегальному обігу перебуває понад 3 млн. одиниць вогнепальної зброї.

Закарпатські міліціонери частково підтверджують цю тенденцію, адже останнім часом вони стали виявляти все більше незаконної зброї у громадян. Особливо, це стосується тих, хто повернувся із зони АТО. Ці люди нерідко привозять із собою не лише саму зброю, але навіть гранати...

25 лютого стало відомо про неочікуваний інцидент у Мукачеві. Містян тоді налякав раптовий вибух. Як виявилося, під час сварки з дружиною 49-річний чоловік на власній присадибній ділянці кинув гранату Ф-1, яка здетонувала. Уламки гранати та сигнальні ракети, які вилучили з помешкання чоловіка, він привіз із зони АТО, де брав участь з жовтня 2014 по січень 2015 року. Чоловік чудом вцілів, бо ж максимальна дистанція ураження осколками цієї гранати - 200 метрів.

До слова, окрім неї , у дачному будиночку, де час від часу мешкав мукачівець, вилучили ще 5 сигнальних ракет та 3 металеві уламки від гранати Ф-1.

Не менш показовим є приклад іншого мукачівця, у котрого 9 березня правоохоронці вилучили стрілецьку зброю –ручний кулемет Калашникова та тубу ручного протитанкового гранатомету РПГ-18 із прицільним пристроєм, а також близько півсотні патронів до автомата й пістолета калібру 5,45 і 7,62 мм.

Господар виявився членом однієї з воєнізованих громадських організацій краю, він брав участь у бойових діях у зоні АТО на сході, звідкіля й привіз цю зброю.

Загалом же зброю вилучають у молодих закарпатців, людей середнього віку чи навіть пенсіонерів. Так, наприкінці січня співробітники сектору карного розшуку та слідчі Берегівського райвідділу міліції по місцю проживання 70–річного берегівчанина під час санкціонованого обшуку вилучили нарізну рушницю калібру 9 мм., заряджену одним набоєм відповідного калібру, які той зберігав без передбаченого законом дозволу.

І такі факти непоодинокі. Лише протягом 2014 року на Закарпатті було зафіксовано 200 кримінальних проваджень за володіння незаконною зброєю.

Звісно, нерідко зброю знаходять і в людей з кримінальним минулим, але більшість випадків все ж стосується цілком звичайних закарпатців.

Легальна зброя

Скільки ж їх має легальну зброю? Як повідомив Zaholovok.com.ua начальник УГБ УМВС України в Закарпатській області, полковник міліції Я.Й. Лебович, на території нашого краю зареєстровано 16 027 власників вогнепальної зброї та спецзасобів, у користуванні яких перебуває 23 482 одиниці.

Враховуючи, що населення Закарпаття складає 1 255 425 осіб (на 1 серпня 2013 року), йдеться про 1,28% власників зброї від його загальної кількості. Або ж це одна законна рушниця чи пістолет на 53 закарпатців.

Що стосується України в цілому, то за словами голови української асоціації власників зброї Георгія Учайкіна, кількість легальної зброї у громадян України складає понад 2 мільйона одиниць. А от за даними За даними МВС, у 2013 році в українців на руках легально перебувало понад 827 тисяч одиниць вогнепальної зброї, а за даними МВС України, протягом 2012 року було вчинено всього 48 злочинів із використанням легальної зброї (включно з необережними злочинами та випадками перевищення меж необхідної оборони), тобто 0,0024% від загальної кількості легальної вогнепальної зброї в Україні, - пише УНІАН.

За даними нардепів, в Україні є 5,5 одиниць цивільної вогнепальної зброї на 100 осіб.

Як у сусідів?

Переважна більшість розвинених країн світу (усталених демократій) надали право на вільне володіння зброєю своїм громадянам, що сприяло зменшенню кількості насильницьких злочинів проти особи та злочинів проти власності. Світовими лідерами у володінні населенням вогнепальною зброєю є США, Швейцарія та Фінляндія з показником від 88 до 45 одиниць цивільної вогнепальної зброї на 100 осіб.

На сьогодні обіг цивільної вогнепальної зброї законодавчо врегульовано спеціальними законами у всіх країнах Європи та у більшості пострадянських країн, обіг короткоствольної вогнепальної зброї дозволений у більшості країн Європи, зокрема, в Естонії, Латвії, Литві, Молдові, Білорусі.

А як же у наших ближчих сусідів?

Чехія

У своєму нинішньому вигляді закон про зброю в Чехії був прийнятий в березні 2002 року, набув чинності в 2003 році. Закон розділяє зброю на чотири категорії - заборонена, та що вимагає ліцензії , та що вимагає декларування та інша - і встановлює для кожної категорії правила володіння і носіння.

Ліцензія потрібна на зброю, довжина якої менше 28 см, самозарядна, напівавтоматичну або довгоствольну, магазин якого вміщує більше трьох патронів. Декларувати потрібно неавтоматичну і газову зброю. У Чехії дозволено громадянам володіти у тому числі армійською зброю, проте лише для стрілецьких тренувань. У Чехії існують 6 різних ліцензій для власників зброї: A – для колекціонерів, B – для спортивної стрільби, C – для полювання, D – для професійного використання, E – для самозахисту, F – для піротехнічного використання.

Закон обумовлює, що у разі обґрунтованої необхідності можна отримати дозвіл на носіння зброї будь-якої категорії. Дозвіл на володіння і носіння зброї видається тим, хто старше 21 року, проте в спортивних цілей володіти зброєю можна з 15 років. Термін дії дозволу - п'ять років, після цього його необхідно продовжувати.

Чехія є однією з найбільш стрілецьких націй Європейського союзу – спортивна стрільба займає третє місце серед всіх видів спорту в країні, поступаючись лише футболу та хокею.

На 10 мільйонів населення країни (включно з дітьми) більше 300 тисяч власників вогнепальної зброї, на руках в яких більше 800 тисяч одиниць зброї.

Експерти пов'язують таку пристрасть чехів до зброї, з буремним минулим. У 1968 радянські війська окупували їх країну та придушили спробу повстання. Тепер громадяни Чехії готові самі захищати країну від будь-яких зовнішніх посягань, - пише Українська стрілецька асоціація.

Огляд законодавства про зброю у різних країнах подає Вікіпедія.

Румунія

Володіння зброєю в Румунії регулюється Законом 39/2004. Румунія має один з найскладніших законів володіння зброєю у світі. Для того, щоб громадяни отримали травматичну зброю, вони повинні отримати дозвіл від поліції, і повинні зареєструвати зброю, як тільки вони її придбали. Цивільні особи не можуть придбати смертельну вогнепальну зброю. Тими категоріями людей, які за законом мають право на носіння зброї є судді, депутати, збройні сили і певні категорії дипломатів. Психологічне обстеження потрібне заздалегідь у всіх випадках. Крім того, ножі з лезом довше 15 см вважаються зброєю і мають аналогічний режим до вогнепальної зброї.

Для того, щоб мисливець, щоб отримати мисливський / пістолет ліцензію власності, він повинен провести певне "час практика» з професійним мисливцем.

Неповнолітні (15 років і старше), також можуть використовувати зброю, за умови, що вони перебувають під наглядом когось, хто має ліцензію на пістолет. Тим не менш, вони не можуть володіти або носити її до 18 років.

Застосування вогнепальної зброї для самооборони дозволяється тільки тоді, коли пістолет - останній можливий засіб.

Словаччина

Володіння зброєю в Словаччині регулюється головним чином законом 190/2003. Ліцензія необхідна, аби придбати більшість вогнепальної зброї. Пневматичні пістолети з дуловою енергією до 15 Дж, газові пістолети доступні кожному старше18 років без дозволу. Повністю автоматичні пісолети,глушники і порожнисті кулі (при використанні для самооборони) забороняються.

Ліцензія на зброю може бути виданна на 6 категорій володіння: А- носіння для захисту, B - тримання вдома для оборони, C - пістолет для робочих цілей, D - довгі рушниці для полювання, E - пістолет для спортивної стрільби, F - колекціонування зброї.

Взагалі ж треба мати принаймні 21 рік, бути без кримінального минулого, мати міцне психічне і фізичне здоров'я, щоб подати заяву на отримання ліцензії, який потім видається після проходження усного іспиту, який охоплює аспекти закону про зброю, безпечного поводження, першої допомги тощо. Весь процес юридичного отримання вогнепальної зброї займає близько трьох тижнів. Ліцензія на приховане носіння для самооборони видається тільки, якщо поліція вважатиме наявними достатні підстави. Прикладами таких виправдань можуть бути власники бізнесу (в тому числі самозайняті), робота з грошима у зв'язку з бізнесом, перебування жертвою насильницького нападу в минулому, самозахист і т.д. Дозвіл на володіння вогнепальною зброєю для захисту будинку, як правило, набагато легше отримати, ніж дозвіл носити пістолет з собою. 2% Словацького дорослого населення має ліцензію, що дозволяє її приховане носіння.

Польща

Володіння зброєю в Польщі регулюється Законом про зброю та боєприпаси. Ліцензія потрібна, аби зберігати і купляти вогнепальну зброю. В результаті дуже строгого контролю, володіння зброєю в Польщі найнижче у Європейському Союзі: на одну одиницю вогнепальної зброї припадає 100 громадян. Для того щоб отримати ліцензію пістолет, треба:

Довести, що вони не наражають на небезпеку себе чи громадськість, проходячи психологічне обстеження;

Показати, що вони не мають судимостей;

Дати поважну причину для бажання володіти зброєю, наприклад, спорт або полювання. Якщо причина самооборона, потрібно показати, чому людина вважає, що її життя знаходиться в небезпеці;

Скласти іспит у належному поводження зі зброєю (не потрібно для членів PZSS і PZL).

Психологічна оцінка повинна проводитися кожні 5 років. Деякі інші види зброї, такі як арбалети, вимагають такого ж ліцензії, як це потрібно для вогнепальної зброї.

Але немає ніяких вимог вогнепальної зброї ліцензії для:

  • Перезарядної зброї, виготовлені до 1885 або дублікатах тією зброї
  • Зброя, зібрана в музейних колекціях (інші нормативні акти)
  • Професійні дилери зброєю (окремий дозвіл необхідний)
  • Зброярі (регулюються іншими законами)
  • Кишенькові газові балончики
  • Зброя, яка не може стріляти.
  • Стартовий пістолет або інший пістолет, який може стріляти холостими патронами калібром 6 мм або менше.

Угорщина

Володіння зброєю в Угорщині регулюється Законом 24/2004 та поправкою 13/2012. Угорський закон щодо зброї відносно строгий:

Заборонені для цивільних осіб: автоматичні гвинтівки. Дозвіл угорської поліції, психологічний тест (в деяких випадках) і членство в клубі мисливців або стрільців потрібно для: напівавтоматичних гвинтівок (мисливська рушницю, рушниця, пістолет)

Реєстрація необхідна для: публічного носіння газових пістолетів

Незаборонено: придбання і використання газових пістолетів, пневматичних гвинтівок і пістолетів з гумовими кулями на приватній власності.

У 2010 році було 129 000 власників зареєстрованої зброї (1,3% населення) в Угорщині з 235 000 зброї. Більшість з них - мисливські рушниці і пістолети для самооборони.

Збройне насильство дуже рідкісне в Угорщині; одна з найтрагічніших подій відбулося в університеті міста Печ в 2009 році, в результаті чого був один загиблий і двоє отримали поранення. Це була перша і єдина стрілянина у школі в історії країни. Угорська поліція використовує смертоносну зброю менше, ніж 10 разів на рік.

Як себе захистити?

Небезпека натрапити на хуліганів чи злочинців існує завжди. Врешті це може трапитися навіть посеред білого дня... Аби себе захистити без вогнепальної зброї, закарпатці можуть використати цілий ряд різноманітних засобів. До прикладу, обзавестися газовими балончиками. Їх ціна коливається наразі у районі 70 гривень. Однак слід звертати увагу на сертифікат продавця та тип газу, який є всередині.

Для покупки газового пістолета потрібно спочатку оформити у міліції спеціальний дозвіл. Для цього треба надати медичну довідку, яка підтверджує, що вам можна довірити таку зброю (одразу скажемо, що заборонено мати газовий пістолет хронічним алкоголікам, наркоманам, психічно хворим людям), а також довідку про відсутність судимостей. Окрім того кожні три роки дозвіл треба поновлювати. У Інтернеті газові пістолети можна знайти і за 500 гривень.

А от пневматичні пістолети обійдуться дорожче. Ця зброя є у вільному продажі, і купити її може будь-який бажаючий. Єдине обмеження: калібр не має перевищувати 4,5 мм, а швидкість польоту кулі - не більше 100 м/с. Наприклад, сайт Розетка пропонує таку зброю за ціною від 845 до 8420 гривень.

Травматичний пістолет можна використовувати лише з гумовими кулями (пластикові в нашій країні заборонені) і лише обмеженому контингенту – у разі наявності спеціального дозволу.

Придбати травматичний пістолет можуть дозволити (але, можуть, і не дозволити, кожен випадок розглядається індивідуально) працівникам міліції, прокуратури і суду, адвокатам, які беруть участь у серйозних кримінальних процесах, в окремих випадках журналістам, співробітникам податкової і контрольно-ревізійної служб, рибоохорони і деяким іншим.

Така зброя коштує дорожче: від 4.5 до 27 тисяч гривень.

Окремим засобом захисту може стати муляж зброї, але покладати на нього великої надії не варто.

А от електрошокер, телескопічна дубинка та навіть ніж, знайдені у вашій сумці, можуть призвести до кримінальної відповідальності, бо ж носити їх з собою заборонено законом,  - розповідає  інспектор дозвільної системи Ровеньківського МВ УМВС Юрій Слюсарев

Правом придбання мисливської гладкоствольної зброї користуються громадяни України, які досягли 21-річного віку, мисливської нарізної зброї - 25-річного віку, холодної, пневматичної та газової зброї - 18-річного віку. Кількість зброї, яку може мати громадянин України, не обмежена, однак власник зброї повинен забезпечити її безумовну схоронність.

Для одержання дозволу на придбання зброї подається ряд документів, зокрема медична довідка та довідка про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування. Власник зброї також пред'являє договір страхування.

Аналогічні документи власники надають до міськрайорганів внутрішніх справ для отримання дозволу на придбання та зберігання спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії (у тому числі газової зброї).

***

Врешті зрозуміло, що питання легалізації зброї вкрай неоднозначне. Добре це довела Програма журналістських розслідувань «Народний контроль» на телеканалі ZIK: масове використання травматичної зброї – крок до зростання насильства та навіть випадкових злочинів. Натомість легалізація «вогнепалу» потребує широкого суспільного обговорення.

Тобто ми повинні розрізняти травматичну і вогнепальну зброю та виважено підходити до такого серйозного питання. Адже навіть досвід найближчих сусідів свідчить хоч і про диверсифіковане, але в цілому серйозне ставлення до питання надання громадян дозволу на володіння і тим більше на носіння зброї поза межами власного будинку.

Ярина Денисюк для Zaholovok.com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.