В Ужгороді відбулася чергова зустріч представників дипломатичної, експертної, наукової, політичної та бізнесової еліти у форматі «За чашкою чаю» - цього разу з Надзвичайним та Повноважним Послом Словацької Республіки в Україні Паволом Гамжіком.
Подібна традиція започаткована Регіональним філіалом Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді (директор – Світлана Мітряєва) з огляду на те, що останнім часом спілкуванню у такому форматі відводиться не менша роль, ніж «кабінетним» зустрічам, - саме завдяки можливості налагодження максимально вільного і відкритого діалогу, не стиснутого рамками офіційного протоколу. Співорганізатором зустрічі виступило Генеральне консульство Словацької республіки в м. Ужгороді (Генкосул – Янка Буріанова).
Оскільки зустріч відбулася напередодні знакової для України події – саміту «Східного партнерства» у Вільнюсі, то Світлана Мітряєва одним з перших питань до дипломата попросила прокоментувати, на скільки реальні шанси України на підписання Угоди про асоціацію та чого очікує Європа від своєї східної сусідки.
«Це історичний момент для України і ми повністю підтримуємо її євроінтеграційні прагнення. Але сьогодні не можемо говорити на 100 % за німців, голландців, французів, - відповів Посол. - Словаччина свого часу пройшла такий самий шлях. Нам було важко, партнери тиснули на нас, а зараз ми вдячні за цей тиск. Адже ми зрозуміли, що від нас очікують. Розцінюю саміт як історичний шанс не тільки для нас, для вас, а і для всього пострадянського простору. Оскільки його рішення вплине й на інші країни, у тому числі на розвиток Російської Федерації. Асоціація – це шлях до членства в ЄС. Думаю, йдеться про десяток років. Щодо економіки – тільки про позитивні зміни та перспективи».
На запитання «Чи помітили Ви особисто прогрес у вирішенні ключових завдань, які офіційний Київ повинен був виконати до саміту у Вільнюся?» П. Гамжік зауважив: «Багато виконано. Не все на 100 %, але я особисто бачу прогрес. На мою думку, всі основоположні вимоги були виконані, - але це особисто моє враження».
Цього разу на «Чай з послом» Світлана Мітряєва та Янка Буріанова запросили Олега Адамчука - Почесного консула Словацької Республіки в Україні, Отто Ковчара - Співголову українсько-словацької Ділової Ради, Віце-президента Торгово-промислової плати України, Президента Закарпатської Торгово-промислової палати, Тараса Воротняка - директора ТОВ «Гемо Медика Україна», а також представників наукової еліти краю (Миколу Палінчака - директора Інституту економіки та міжнародних відносин УжНУ, Мирославу Лендьел - директора Інституту Центральної Європи УжНУ, Володимира Приходька - завідувача кафедри міжнародних економічних відносин Інституту економіки та міжнародних відносин УжНУ, Івана Вовканича- завідувача кафедри країнознавства Інституту економіки та міжнародних відносин УжНУ, Андрія Крижевського та Ольгу Єгорову - науковців РФ НІСД в м. Ужгороді).
Запрошені експерти мали змогу поспілкуватися у неформальній атмосфері про питання, які їх цікавили. Йшлося про і етнополітику, візовий режим, економічну співпрацю, передачу євроінтеграційного досвіду Словаччиною Україні, сферу охорони здоровя тощо. Микола Палінчак, директор Інституту економіки та міжнародних відносин УжНУ подякував за тісну співпрацю з освітніми закладами Словаччини та розповів, яка співпраця ведеться, які проекти намічено на майбутнє. Незабаром в Інституті економіки та міжнародних відносин УжНУ, за його словами, відкриють кабінет українсько-словацької дружби. Вже сьогодні студенти УжНУ здобувають подвійні дипломи у рамках виконання угоди про співробітництво УжНУ та Центральноєвропейської вищої школи в м. Скаліца.
Щодо віз, то, за словами Посла, Консульський відділ Словаччини у Києві – на першому місці у світі за видачею словацьких віз. На другому місці Ужгород, на третьому – Москва. До 50 % виданих у Києві віз були безкоштовними. Павол Гамжік наголосив, що упродовж останніх років Словаччина значно спростила правила отримання шенгенських віз та максимально лібералізувала сам процес.
«Ми встигли разом за ці майже 5 років зміцнити дуже хороший рівень політичних стосунків України і Словаччини», - підсумував роботу в Україні Надзвичайний та Повноважний Посол Павол Гамжік. Враховуючи завершення його дипломатичної місії в Україні, директор Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України в м. Ужгороді Світлана Мітряєва вручила Послу Подяку за вагомий особистий внесок у зміцнення співробітництва між Словацькою Республікою та Україною та практичні здобутки у сфері розвитку українсько-словацького співробітництва.
Довідка Zaholovok.com.ua:
Павол Гамжік – відомий фаховий юрист та дипломат. З дипломатичними місіями працював у Чехословаччині (1984-1992 рр.), Німеччині (1994-1996 рр.) і з травня 2009 р. очолює Посольство Словацької Республіки в Україні. Крім того, очолював Міністерство Закордонних Справ Словацької Республіки (1996-1997 рр.), працював на посаді віце-прем’єр-міністра Словацької Республіки з питань європейської інтеграції (1998-2001 рр.) та обіймав інші важливі урядові позиції в різні роки.
Діяльність П. Гамжіка на Посаді Надзвичайного і Повноважного Посла в Україні високо оцінується як політиками, експертами, так і простими громадянами України. Свідченням цього є, зокрема, його входження до «ТОП-10 іноземних послів в Україні» за результатами рейтингів в 2010 р. та 2012 р., які проводяться щорічно Інститутом світової політики.