Новини

Адміністративна реформа по-закарпатськи. Частина ІІ

Концепцію децентралізації в Україні активно обговорюють ось вже декілька місяців. Вона, перш за все, передбачає укрупнення, тоді як кожне закарпатське село, кожне містечко чи селище бажає зберегти самостійність.

Про те як просувається реформа на Закарпатті, ми писали у першій частині статті. Зараз же торкнемося теорії і позиції поки ще діючих районів.

Нагадаємо, пропозиції підготовлені на реалізацію реформи місцевого самоврядування,Концепцію якої було схвалено Урядом 1 квітня 2014 р. Необхідність таких змін обумовлена тим, що саме Конституція визначає основи системи влади, і без відповідних змін провести реформу неможливо.

У березні президент України підписав Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Методикою формування дієздатних громад передбачено, що адміністративним центром об’єднаної територіальної громади повинен бути населений пункт, який має розвинену інфраструктуру і розташований, як правило, найближче до географічного центру об’єднаної громади. Відстань від адмінцентру об’єднаної територіальної громади до найвіддаленішого населеного пункту цієї громади не може перевищувати 30 км шляхами сполучення з твердим покриттям.

 Проекту Закону України "Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)"

Проект реформи передбачає, перш за все, нову систему адміністративно-територіального устрою, яку складають адміністративно-територіальні одиниці: регіони, райони, громади. Громадою є утворена в порядку, визначеному законом, адміністративно-територіальна одиниця, яка включає один або декілька населених пункти (село, селище, місто), а також прилеглі до них території.

Органами місцевого самоврядування громади стануть відповідно голова громади - сільський, селищний, міський голова; рада громади - сільська, селищна, міська рада; виконавчі органи ради. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси громад району, будуть районна рада та її виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси громад області будуть обласна рада та її виконавчі органи.

При цьому голови районної та обласної рад обиратимуться відповідними радами та очолять виконавчий комітет ради. Районна та обласна рада за поданням обраного голови формуватиме склад виконавчого комітету ради.

Тут і далі попередній перспективний план об'єднання громад

Самі ж ради обиратимуться кожні п’ять років на виборах у останню неділю жовтня п’ятого року повноважень відповідної ради чи відповідного голови.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування стане рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, в тому числі місцеві податки і збори, частина загальнодержавних податків, земля, природні ресурси, що є у власності сільських, селищних, міських громад, а також об'єкти, що є у власності районних і обласних рад.

Витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуватимуться державою. 

Виконавчу владу в областях і районах, місті Києві та у Севастополі здійснюватимуть голови державних представництв, котрі призначаються на посаду та звільняються з посади Президентом України за поданням Кабміну.

Детальніші роз’ясненя реформи дивіться тут. 

21 березня на на форумі по децентралізації був представлений проект територіально-адміністративної реформи.

Згідно нього у межах Закарпаття мало залишитися лише чотири адміністративні райони, а саме Ужгородський, Мукачівський, Рахівський і Хустський.

Звісно, укрупнення має відбутися і всередині самих районів, але вже на рівні громад.

Закарпатці, втім, вважають, що “зверху не завжди видніше”. Адже за два тижні в усіх районах області відбулися консультації з добровільного об’єднання територіальних громад. Директор Офісу реформ у Закарпатті Іван Дем’янчук, підсумував результати цих зустрічей:

“На місцевому рівні: області, районах, селах – депутатській корпус загалом залишився старого складу. Більше того – ми на порозі нових виборів. І кожна справа, яка викликає, закономірно, чимало запитань, стає приводом загравання із потенційним електоратом. На жаль, ми стикаємося не стільки з бажанням подбати за майбутній розвиток своєї громади, як із наміром завоювати собі електорат…- стверджує чоловік і додає, - Якщо у Берегівському і Виноградівському районах можемо говорити про настороженість, то Тячівський і Рахівський райони лідирують по лобіюванню об’єднання! Тут вже порахували економічну складову. Податок з доходів фізичних осіб, кордони, переходи – місцеві переконані у необхідності об’єднання і мають тому реальне обґрунтування. Наскільки я знаю, Тячівщина вже підготувала лист до ОДА про конкретні рішення громад до об’єднання. Це – наступний етап, який неможливий без прийняття Перспективного плану. До слова, активно включаються у ці процеси наші гірські райони – Воловеччина, Березнянщина. Не скажу, що все однозначно, але іде конструктивний діалог”.

Експерт прогнозує, що процес об'єднання триватиме ще років зо два.

Як показало дослідження сайтів райрад та РДА знайти там інформацію про об'єднання громад не завжди легко, а часто знайдене є лише загальними фразами "абибуло" і зовсім не передає позиції району.  

Ужгородщина

Тут запропоновано утворити три громади: Ужгородську, Середнянську і Чопську. 

“Звичайно, районна влада, та й самі громади, з цим не можуть погодитися. Розпорядженням голови районної ради та т.в.о. голови райдержадміністрації була створена робоча група, яку очолив Анатолій Тимченко. Днями відбулося перше її засідання. Провели його голова районної ради Михайло Фединець і т.в.о. голови райдержадміністрації Анатолій Тимченко. Зійшлися на тому, що Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» спрямований на децентралізацію публічної влади з реальним забезпеченням загальновизнаних європейських принципів.

А ось чи розуміють це до кінця у столиці – виникли сумніви. Тому детально розглянувши всі пропозиції, відібрали й узагальнили 18. На думку присутніх, слід об’єднати такі сільські громади: Киблярівську з Пацканівською; Середнянську селищну та Ірлявську сільську; Р.Комарівці з Холмцями та Дубрівкою; Великолазівську з Яроцькою; Галоцьку та П. Комарівську; Галоцьку, П. Комарівську і Тарнівецьку (ІІ черга); Сюртівську, Тийглаську та Ратівецьку; Часлівці з Коритнянами; Малодоброньську та Тисаагтелецьку; Червонівську та Тисаашванську; Есеньську і Соловківську; Оноківську, Невицьку та Кам’яницьку.

Без змін запропоновано залишити громади: Худлівську, Баранинську, Холмківську, Сторожницьку, Соломонівську, Великогеївецьку та Великодоброньську”, - йдеться у повідомленні райради.

А от міський голова Чопа Галина Цар, до прикладу, схвалює приєднання до цього прикордонного міста усіх сіл, що розташовані навколо. Але сільські голови категорично проти такого об’єднання, "яке не принесе ніякої користі їх громадам".

Перечинщина

Об’єднання громад обговорили на позачерговй сесії депутати Перечинської районної ради.

Під час сесії депутати розглянули різні варіанти об’єднання з урахуванням пропозицій всіх органів місцевого самоврядування. Вирішили надати усі подані пропозиції, хоч серед них є і взаємовиключні. Відповідно до них, можуть бути створені:

  • Порошківська сільська ради – територіальна громада з центром в с. Порошково з приєднанням сім Мокра, Маюрки, Т. Бистра, Свалявка, Полянська Гута, Т.Поляна;
  • Дубриницька – громада з центром в с.Дубриничі, з приєднанням сіл Зарічево, Новоселиця, Пастілки, Буківцьово, Смереково, Чорноголова (останні села належать до Великоберезнянського району);
  • Сімерківська сільська рада – с.Сімерки приєднати до територіальної громади, в яку буде входити село Сімер;
  • Вільшинківська сільська рада – громада з центром в с.Вільшинки;
  • Т.Полянська сільська рада – з центром у с. Т.Поляна з приєднанням с.Полянська Гута;
  • Сімерська сільська рада – з центром в с.Сімер з можливим приєднанням сіл Сімерки, Ворочево;
  • а також Перечинська, Т.Реметівська, Порошківська і Дубриницька громади, запропоновані обласним офісом реформ, - пише прес-служба Перечинської районної ради. 

Міжгірщина 

Минулого тижня у малому залі райдержадміністрації та райради за керування в. о. голови райдержадміністрації Василя Марковича відбулася нарада, в якій взяли участь голова районної ради Іван Ярема, заступник голови РДА Василь Баран, голови сільських та селищної рад, керівники структурних підрозділів РДА.

“Не дивлячись на те, що робочою групою від Міжгірського району було подано пропозицію про включення в перспективний план створення спроможних громад Закарпаття 7 з нашого району, на розгляд сесії обласної ради було надано проект, в якому передбачено тільки 3 — Пилипецьку, Синевирську та Міжгірську.

Проте керівництво району продовжує наполягати, що в методиці формування спроможних територіальних громад, розробленій Кабміном, не враховані особливості Закарпатської області та статус гірських населених пунктів. Зовсім не взято до уваги перспективи розвитку району, як туристичного краю, водночас слід врахувати і його історично-культурні особливості, географічне розміщення, стан інфраструктури тощо. Також була висунута пропозиція об’єднання громад за принципом, який використовувався за утворення колгоспів, яких нараховувалося одинадцять.

Василь Маркович зауважив, що кожен сільський голова має знайти відповідну методику, щоб роз’яснити громаді суть даної реформи, прораховувати всі плюси та мінуси та обов’язково прислуховуватись до думки населення”, - йдеться на сайті Міжгірської рахради.

Іршавщина

У четвер, 4 червня, відбулося засідання двадцять дев’ятої сесії райради VI скликання. Провів засідання голова ради Іван Савко. Одним з актуальних питань було об’єднання територіальних громад в регіонах.

За словами місцевих, треба керуватися двома принципами: самодостатність громади та добровільність об’єднання. Наразі попередньо в проекті розглядається одинадцять таких громад на території району. Цей процес обговорювали і на розширених нарадах в районі та області. З цього питання з трибуни із своїми зверненнями та пропозиціями виступили Петро Станко, Юрій Фельцан, Петро Добромільський. 

Врешті-решт на сесії 4 червня іршавські депутати звернулися до депутатів Закарпатської обласної ради щодо збереження Іршавського району як окремої адміністративно-територіальної одиниці.

Остаточний варіант формування громад наразі не розглядався. 



Рахівщина

У райдержадміністрації, районній раді і на місцях, протягом травня відбулися зустрічі керівників району, т.в.о. голови РДА Віктора Медвідь і голови районної ради Михайла Фірки із очільниками органів місцевого самоврядування району.Під час зустрічей, обговорювали пропозиції щодо об’єднання спроможних громад.

Загалом на території району пропонується створити три території: Рахівську, Великобичківську і Ясінянську об’єднані територіальні громади.

А от 22 травня на сесії Рахівської міської ради, було прийнято рішення звернутися до всіх населених пунктів, які знаходяться у 20-ти кілометровій зоні, з пропозицією об’єднання. Наразі, рішення об’єднатися з Раховом вже прийняли Розтоки, Костилівка і Ділове.

Члени робочої групи із впровадження заходів щодо добровільного об’єднання територіальних громад, дійшли спільної думки про те, що у підготовці процесу об’єднання громад є підводні камені: недосконалість правової бази, недостатня поінформованість населення, через що багато людей виступають проти такого об’єднання.

Крім цього, слід наголосити, що при створенні цих спроможних територіальних громад необхідно врахувати, всі фактори: Рахівський район є найбільш високогірним районом в Україні і має статус гірського, рельєф впливає на доступність і якість транспортного сполучення поселень, наявність компактно розташованих поселень, в яких переважає румунська національна меншина та прикордонне розташування району.

Учасники робочої групи одностайні у думці, що об’єднання громад – процес невідворотний і необхідний. Адже це дасть регіонам додаткові кошти, які зараз так необхідні.

Тячівщина

11 червня, в державній адміністрації вкотре розглянули питання реалізації адміністративно-територіальної реформи в районі. Адже створення потужних, самостійних та самодостатніх територіальних громад є важливою частиною процесу децентралізації.

Попередньо, обласний Офіс реформ запропонував створити в районі 6 великих спроможних територіальних громад. Взявши до уваги історичний, національний, культурний фактори, територіальне розмежування та розвиток інфраструктури населених пунктів з’явилась також бачення створення на Тячівщині 10-12 спроможних, ефективних територіальних громад.

З боку влади участь у робочих зустрічах прийняли перший заступник голови райдержадміністрації Василь Дем’янчук та в.о. голови районної ради Ігор Грабарь

Слід зауважити, що процес формування об’єднаних територіальних громад в районі проходить досить активно. В окремих населених пунктах уже відбулись громадські обговорення та прийняті відповідні рішення сесій міської, селищних та сільських рад. Це стосується зокрема Тячівської громади, яка об’єднує місто Тячів, села Руське Поле, Лази і Округлу, Усть-Чорнянської, до якої увійдуть села Лопухово та Руська Мокра, інших. Найбільші дискусії щодо формування громад виникають у тереблянській долині та деяких інших населених пунктах.

Тут керівники органів місцевого самоврядування та громадськість не можуть дійти між собою згоди в питаннях формату об’єднання та визначення центрів. Однак на цьому не поставлено крапку, дискусії тривають і є сподівання, що керівниками цих місцевих рад в узгодженні з громадами будуть прийняті рішення, які посприяють створенню нових, дійсно ефективних, спроможних громад у районі.

У підсумку зустрічей, зваживши всі фактори, думку керівників органів місцевого самоврядування та громадськості, сформують орієнтовний план об’єднання територіальних громад у Тячівському районі, який відтак буде передано до обласної державної адміністрації та Офісу реформ в Закарпатській області, - пише прес-служба Тячівської райдержадміністрації. 

Мукачівщина

8 червня, відбулася робоча зустріч керівництва Мукачівської райдержадміністрації та Мукачівської районної ради, очільників м.Мукачева, депутатів Мукачівської районної ради, начальників структурних підрозділів РДА, голів сільських та селищних рад Мукачівщини з директором та експертами Офісу реформ Закарпатської області.

«Метою зустрічі є обговорення та напрацювання пропозицій щодо розробки Перспективного плану добровільного об’єднання територіальних громад» - саме на цю обставину звернув увагу т.в.о. голови райдержадміністрації Василь Кубарич звертаючись до присутніх.

Висловився по даному питанню голова Мукачівської районної ради Іван Михайло: «Є пропозиція щоб робоча група, сформована головою РДА продовжила роботу щодо добровільного об’єднання спроможних територіальних громад на основі розробленої методики. Втім мають бути враховані особливості нашого краю, оскільки географічне положення Мукачівщини, її соціально-економічні особливості, інфраструктура вимагають особливого підходу у проведенні такого об’єднання.

На основі озвучених пропозицій присутніми на зустрічі було висловлено побажання подальшої координації спільних зусиль по реалізації основних засад Перспективного плану формування спроможних територіальних громад,

Берегівщина

2 червня, відбулося засідання робочої групи із впровадження заходів щодо добровільного об’єднання територіальних громад у Берегівському районі під головуванням голів райдержадміністрації та районної ради Габора Кінча та Олени Шедер.

5 червня на черговій нараді з питання узгодження пропозицій до проекту перспективного плану формування спроможних територіальних громад, за участю представників Офісу реформ, були надані роз’яснення органам місцевого самоврядування щодо формування спроможних територіальних громад. За підсумками наради запропоновано органам місцевого самоврядування провести роз’яснювальну роботу та надати у термін до 12 червня зауваження та пропозиції щодо можливого об’єднання територіальних громад.

Станом на 12 червня органами місцевого самоврядування не завершена робота по опрацюванню пропозицій. Рішенням засідання робочої групи рекомендовано сільським, селищним головам розглянути дане питання на сесіях сільських, селищної рад району до 26 червня 2015 року.

Воловеччина

10 червня 2015 року відбулася нарада з питань добровільного об’єднання територіальних громад району за участі директора офісу реформ в Закарпатській області Дем’янчука І. В. та експерта офісу реформ Сарканича Р. І. В заході взяли участь депутат обласної ради VІ скликання Реблян М. І., т. в. о. голови райдержадміністрації Ціник О. О., перший заступник голови райдержадміністрації Лехман Т. В., селищні та сільські голови.

На зустрічі неодноразово наголошувалось на тому, що кількість сформованих громад у Воловецькому районі залежить від його жителів, головне щоб їх об’єднання відповідало Методиці формування спроможних територіальних громад.

До того воловецьке лобі настійно обстоювало інтереси своїх громад. Після великої наради за участі керівників районів в обласній адміністрації до Офісу реформ прийшла ціла делегація з Воловеччини. Голови сільських рад мали чимало питань: як, за який рахунок розвиватиметься громада після об’єднання. Головний висновок: реформи потрібні. 

Сільський голова Верхніх Воріт Іван Грига справедливо сумнівається у можливості якісного надання послуг. Як це мріється, стане неможливим через дороги, які важко назвати такими, що можливі для проїзду. «Якщо в нас не буде нормальних доріг, сучасних швидких, пожежних, – говорити про якісне надання послуг громаді не доводиться. Більше того, я мав розмову із дідиком, який сказав, що готовий особисто платити 100 гривень, аби сільська рада працювала, щоб не треба було доїжджати за будь-якою довідкою за кілька кілометрів. Зрозумійте: тут, в області, до вас люди не доберуться, а нам – хоч зі села втікай! Ми не маємо права помилятися!»

Селищний голова Воловця Василь Панасович: «Наша територія наскрізь пронизана трубопроводами, теплопроводами… Монополісти у вигляді закарпатгазу, обленерго диктують свої ціни і умови. Ми не перший рік просимо чітких правил гри і головне – відповіді на питання: що з того отримує громада? Нам важливо отримати реальне право розпоряджатися своїми ресурсами!».

Загальний настрій представницької делегації Воловеччни можна характеризувати таким чином: усвідомлення необхідності змін є, але люди з острахом ставляться до будь-яких нововведень, - пише Офіс реформ у Закарпатській області

Свалявщина

10 червня, була проведена робоча зустріч представників Офісу реформ у Закарпатській області Івана Дем’янчука та Романа Сарканича з активом району, на якій обговорили пропозиції для перспективного плану формування спроможних територіальних громад.

На зустрічі були присутні т. в. о. голови Свалявської РДА Іван Микульця, члени робочої групи із впровадження заходів щодо добровільного об’єднання територіальних громад, керівники територіальних органів виконавчої влади, голови територіальних громад, секретарі та депутати місцевих рад, а також голова Громадської ради при райдержадміністрації.

Іще до того т. в. о. голови Свалявської РДА Іван Микульця зустрівся з сільськими головами, аби в черговий раз обговорити питання стосовно добровільного об’єднання територіальних громад відповідно до прийнятого Верховною Радою на початку поточного року закону. Керівник Свалявщини наголосив на необхідності проведення в усіх сільських радах відповідних сесій з даного питання, аби таким чином визначитися, чи згідна та чи інша громада району об’єднуватися з іншою.

Хустщина

9 червня, очільник району Михайло Пристая провів нараду-семінар з головами селищної, сільських рад за участі голови Хустської районної ради Олександра Липчея, представників Офісу реформ у Закарпатській області, депутатів районної ради, представників засобів масової інформації з розгляду питання стану реалізації в районі положень Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад».

Перед присутніми з питань роз’яснення та надання методичної допомоги керівникам органів місцевого самоврядування у розробленні пропозицій щодо формування спроможних територіальних громад та порядку включення їх у проекти Перспективного плану формування територіальних громад Закарпатської області виступив керівник Офісу реформ у Закарпатській області І.Дем’янчук та експерт Офісу О.Лукша.

Раніше Олександр Липчей зазначав, що Закарпатська обласна рада вже попередньо вивчала питання об’єднання громад району. Тому є вже певні напрацювання. Обласна рада пропонує поділити район на чотири територіальні одиниці. Однак, в районі також над цим питанням працює робоча група. Тож, в результаті обговорення пропонується утворити дев’ять округів.

Звичайно, тема набула досить жвавого обговорення. Селищний та сільські голови мали змогу висловити свої думки. Вони кажуть, що від реформи не дітись нікуди, адже в такій ситуації вся Україна. Хустський район не виняток. Окремі з них вже бачать в цьому плюси.

Керівництво району зауважило, що на роздуми часу дуже мало, адже все це повинно пройти в дуже стислі строки. Громада, що об’єднається, не буде обділена ні в чому. За рахунок власних ресурсів вирішуватиме питання місцевого значення. Мова йде про наділення територіальних громад більшими ресурсами та про мобілізацію їхніх внутрішніх резервів.

Для того, аби відбулося об’єднання, в першу чергу, потрібна думка громади та слухання. Тільки після цього можна буде робити наступні поетапні кроки, що в результаті принесуть зміни на краще.

«Якщо громада не захоче об’єднуватись, тоді власними ресурсами має забезпечити фінансування управління сільської ради, дошкільну освіту та культуру, що є практично неможливим. Аналізуючи доходи сільських рад, можна впевнено константувати той факт, що жодна сільська рада не впорається із таким завданням», — наголосив голова районної ради.

Виноградівщина

Минулої п’ятниці у великому залі влади відбулася робоча зустріч за участі експертів з Ужгорода. До Виноградова приїхав директор офісу Іван Дем’янчук та експерт офісу. Віце-президент Асоціації міст, селищ і сіл «Закарпаття – ХХІ століття»Олег Лукша. Гостей та присутніх сільських голів, депутатів різних рівнів вітала т. в. о. голови РДА Юдіта Петеі, яка наголошувала: «Реформи в країні потрібні, вони мають діяти та приносити користь населенню. Ситуація в державі і без того важка, інфляція, війна дратує людей. Наше завдання прийняти виважене, корисне рішення».

Активну участь в обговоренні цього важливого питання також взяли участь депутат обласної ради Артур Івашко, котрий цікавився тим, як планується надання медичних послуг після проведення реформи. Своє бачення висловив сільський голова с. Черна Василь Івашко. Депутат районної ради Микола Гріга цікавився, яким буде механізм дії Пенсійного фонду, освіти. Міський голова Степан Бочкай наголошував, що надання 200 днів для проведення реформи явно недостатньо.

Виникає ряд питань, незрозумілостей. У Європі цей процес проходить роками, а не поспіхом. Депутат облради Карло Резеш акцентував увагу ужгородських експертів на те, що наша область, Виноградівський район густонаселений край, де живуть люди різних національностей. Чекав відповідь на те, як перевести на практику теоретичні роздуми експертів. Сільський голова с. Неветленфолу заявив: виконком, сесія сільської ради прийняла рішення — об’єднуватися не будемо. Виступаючі були одностайні у тому, що реформу розпочали не правильно. Відсутня правдива інформація, у населених пунктах не розвинута інфраструктура. Ніхто не бачить, яка вона буде на ділі, хто нестиме відповідальність за те, якщо механізм не спрацює. Керівник виконавчої влади Юдіта Петеі звернулася до сільських голів, до кінця цього тижня підготувати та подати свої пропозиції відносно того, в якій громаді вони бачать свій населений пункт.

На завершення т. в. о. керівника апарату РДА Юрій Продан проілюстрував альтернативний варіант об’єднаних громад. Відповідно цього на території теперішнього Виноградівського району може бути створено 8 громад, - пише Маргарита СТАНКО.

Однак частина сільських голів в залі виступила категорично проти обговорення плану об'єднання громад. На знак протесту вони навіть покинули залу, не вислухавши до кінця доводів експертів. Видання Севлюш припускає, що сільські голови саботують адмінреформу, боячись втратити свої робочі місця.


Великоберзнянщина

Навколо Великого Березного можуть об’єднатися 15 населених пунктів, в яких проживає 14 405 жителів. Це Буківцьово, Забрідь, Малий Березний, Мирча, Зависино, Розтоцька Пастіль, Костева Пастіль, Бегендецька, Пастіль Руський Мочар, Сіль, Домашино, Смереково, Стричава, Княгиня, Чорноголова

До Волосянської об’єднаної громади увійде 9 населених пунктів із населенням 5799 жителів. Це Волосянка, Луг, Верховина-Бистра, Лубня, Ставне, Тихий, Сухий, Гусний, Ужок.

До Костринської громади можуть увійти 7 населених пунктів із майже семитисячним населенням. Це Кострино, Костринська Розтока, Люта, Вишка, Стужиця, Загорб, Жорнава.

Така адмінреформа передбачена проектом Перспективного плану формування спроможних територіальних громад в Закарпатській області, підготованим робочою групою при Закарпатській ОДА, - пише Голос Карпат. А от знайти позицію самої громади, на жаль, так і не вдалося. 

Ярина Денисюк, спеціально для Zaholovok.com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.