Новини

40 найбільших банків України обговорили ситуацію в Україні

2 червня, відбулася нарада керівництва Національного банку України на чолі з Головою Валерією Гонтаревою та керівниками 40 найбільших банків України. Віднедавна такі зустрічі банківська спільнота проводить раз на місяць.


Під час наради обговорено поточні питання діяльності регулятора, результати першого огляду програми EFF за підсумками роботи місії МВФ в Україні, стан реалізації стратегії з оздоровлення банківської системи. Також оголошено про початок поетапної лібералізації ринку та послаблення деяких адміністративних обмежень.

Валерія Гонтарева розповіла про заходи, які реалізовуються Національним банком України у рамках підтримуваних МВФ програм економічних реформ України. Зокрема, регулятор продовжує нарощувати міжнародні резерви, спрямовує свою монетарну політику на сприяння формуванню низхідного показника інфляції, активно оздоровлює банківську систему. Також найближчим часом буде удосконалено систему регулювання та нагляду за фінансовим сектором, реалізовано стратегію рекапіталізації банків та підвищено ефективність роботи банків з проблемними кредитами.

Як зазначив перший заступник Голови Національного банку України Олександр Писарук, у рамках співпраці з Європейським Союзом, який нещодавно анонсував Україні макрофінансову допомогу у розмірі 1,8 млрд. євро, Національним банком буде створено кредитний реєстр позичальників, що дасть змогу краще ідентифікувати та оцінювати кредитні ризики. Усі конкретні заходи будуть розроблятися за сприяння МВФ та Світового банку.
Також він повідомив, що вже майже сформовано методологічну базу діагностики ризиків активних операцій з пов’язаними особами та ще раз наголосив керівникам банкам про необхідність повного виконання ними планів з рекапіталізації до кінця червня цього року.

Крім того, банкам нагадали, що 10 червня завершується подовжений раніше термін погашення заборгованості за стабілізаційними кредитами під програми фінансового оздоровлення, а також кредитами для збереження ліквідності банків. За цей час «кредитні канікули» допомогли банкам виконати свої зобов’язання перед вкладниками та іншими кредиторами банків, а також досягти надвисокого рівня банківської ліквідності. Наразі банки підготувались та завершують процес такої реструктуризації.

Обговорюючи останні тренди монетарної політики Національного банку, заступник Голови Дмитро Сологуб відзначив, що сьогодні спостерігається позитивна тенденція на грошово-кредитному ринку, суттєве обмеження поведінкової складової у валютно-курсовій динаміці, поступове укріплення гривні. Водночас суттєво прискорилася споживча інфляція (у квітні – до 60,9% в річному вимірі). Значним фактором такого прискорення у квітні стало підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги та на природний газ.

Також він додав, що основне завдання монетарної політики у процесі відновлення макроекономічної стабільності сьогодні полягає в нормалізації функціонування грошово-кредитного та валютного ринків, оформлення цих процесів у сталу тенденцію.

Ураховуючи зазначене, залишається доцільним збереження облікової ставки на рівні 30%. Водночас, це тимчасовий захід, і тому подальше зниження ризиків для стабільності гривні дозволяє очікувати пом’якшення грошово-кредитної політики в найближчій перспективі.

За словами Валерії Гонтаревої, Національний банк констатує наявність серйозних передумов для лібералізації ринку та послаблення деяких обмежень. «Наразі як на готівковому, так і на міжбанківському ринку спостерігається перевищення пропозиції іноземної валюти над її попитом. Крім того, протягом останнього місяця зафіксовано суттєвий приріст депозитної бази банків у національній валюті. Регулятор, у свою чергу, купив більше 1,1 млрд. дол. США на ринку з початку року. Ми поповнили свої чисті резерви більше, ніж на 700 млн. дол. США і будемо активно продовжувати це робити. Саме нарощення наших чистих резервів і є нашою головною задачею, тому що це і є стабільність та добробут нашої країни. Ми бачимо, що ситуація на валютному і депозитному ринках стабілізувалася, тому виходимо на ринок з конкретними заходами щодо його лібералізації», - зазначила Голова Національного банку України.

Зокрема, буде внесено зміни до Постанови Правління Національного банку України №160 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України», яка буде опублікована найближчим часом.

Представники банківської спільноти погодилися, що ситуація на грошово-кредитному ринку, у тому числі його валютному сегменті, демонструє ознаки стабілізації. А також підтвердили готовність системи в цілому до запровадження заходів з лібералізації. 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.