Новини

10 міфів про американців, або Чому українці так люблять стереотипи

По вулицях у Нью-Йорку ходять «великі люди» із хот-догами-гамбургерами в руках, у всіх кишені набиті грошима/кредитками, а на обличчях – натягнута, штучна усмішка. Ввечері – страшно вийти  погуляти та й взагалі: жити страшно, бо тамтешня демократія – не демократія… Якби стереотипи й упередження стали реальністю, то, напевно, американська дійсніть виглядала би саме так. Але, на щастя, стереотипи – це тільки стереотипи, а буденність за океаном, як би він далеко від нас не був, все-таки більше схожа на наше з вами життя, і люди, які живуть у Голівуді – такі самі й з таким ж проблемами, як у нас. Напевно, міфи існують для того, аби хтось колись насмілився їх розвінчати, а стереотипи – для того, аби їх ламати. Редакція Zaholovok.com.ua мала можливість побувати за океаном, прогулятися по Уолл-стріт і Таймс сквер, помахати рукою статуї Свободи, спробувати свої сили у розумінні американської англійської та побачити, як живе США і чи є в усталених стереотипах доля правди.

Міф #1: Їжа у США – тільки фаст-фуд і кока-кола

Так, фільми, телебачення і реклама сформували таку думку про американську їжу. А ще на додачу –страшилки від студентів-стажерів у США, які розповідали, як американські родини цілодобово жують бюргери і картоплю-фрі, п’ють кока-колу, пепсі і… не знають, що таке свіжі овочі. Насправді так, фаст-фуду у США багато. У Нью-Йорку – дуже багато. Настільки, що вулиці, здається ним пропахли. Але разом із тим, є купа кафе-ресторанів, де вам запропонують нормальну (навіть за нашими українськими мірками) їжу. Цінова політика – у залежності від закладу: від дуже дешевих до дуже дорогих. Ну і великі міста – це не показник для оцінки кухні, повірте. Наприклад, на півдні, на узбережжі Атлантичного океану – просто чудова кухня з великим різноманіттям страв із морепродуктів, смачними салатами, смаженими зеленими помідорами (традиційні для тих країв!), купою різних супів та  незвичних для нас смаколиків.

Міф #2: США – країна товстунів

Одразу зазначимо: це не «абсолютна правда». Колись одна знайома, яка побувала у США на студентському стажуванні, розповідала, що це – «просто біда», бо вулиці заполонені товстунами, які ходять у величезних шортах і футболках, заїдаючи своє становище черговою порцією фаст-фуду. Те, що у США, все-таки, є порівняно велика кількість людей із надмірною вагою,  – факт. Але не все так однозначно, як  малюють наші стереотипи. Так, людей з вагою «далі нема куди» більше, ніж у нас. Але не настільки, щоб назвати американців нацією товстунів. Проблеми з ожирінням у населення США дійсно є, оскільки за даними наукових досліджень найбільше людей мають проблеми із вагою саме у США та Китаї.  Проте, наприклад, показник кількості людей із ожирінням коливається від 20 до 25%. Крім США, такі ж проблеми має Канада і Велика Британія. Тому вішати ярлики тільки на одних американців – неправильно. За нашими спостереженнями, серед людей із надмірною вагою досить багато жінок середнього віку. Однак, разом із тим на вулицях повно людей із спортивною статурою, зранку набережні заполонені любителями побігати або покататися на велосипеді та й загалом – дуже багато молоді, по якій видно, що люди слідкують за своїм здоров’ям і займаються спортом.

Міф #3: Нью-Йорк – це суцільний бетон, розрізаний навпіл одним Централ Парком

Це – відверта неправда! Ми просто звикли до фотографій із гугла, де Нью-Йорк – це розділена на дві частини бетонна плита, посеред якої – єдиний Централ Парк. Насправді місто на диво зелене. І майже у кожному кварталі є міні-парк, де можна відпочити посеред робочого дня. «Закатані в бетон» вулиці в самому центрі, де Уолл-Стріт і головна частина Бродвею із хмарочосами і велетенськими будівлями з рекламами. Але і там недалеко можна знайти зелені закуточки з лавицями і прохолодою, де дуже добре відпочити у спекотний день. Трохи цифр: крім парків, у Нью-Йорку 675 781 дерев. Вони всі нанесені на карту, де кожне (!) дерево має свою персональну сторінку, на якій вказана порода, форма листя, діаметр стовбура і навіть точні кординати розміщення дерева і зображення із Google-панорам. В середньому одне дерево економить бюджету 165 доларів. У картці дерева розраховують економічну користь за чотирма показниками: скільки дерево відфільтрувало дощової води, зберегло електроенергії, очистило повітря і знизило рівень діоксиду азоту. Всі формули і грошові розрахунки беруть із калькулятора i-Tree Лісового управління США.

Міф #4: У США люблять вигадувати собі дивні закони

Ну, якщо чесно, то це твердження, – не дуже-то й міф, бо для нас, українців, закони, за якими живуть американці у деяких штатах чи округах, дійсно можуть здаватися дивними. Проте для них вони видаються цілком логічними. Наприклад, у Південній Кароліні (чи Флориді?) є «містечко для пенсіонерів» Сан Сіті. Воно розташоване неподалік узбережжя Атлантичного океану та призначене для тихого і мирного життя літніх людей, які не ходять на роботу. Для нас це незвично, але Сан Сіті – приклад «закритого поселення», куди не можна просто так приїхати і погуляти вулицями: для того, аби порушити спокій американських пенсіонерів, треба мати для того вагому причину – або родичі, або якісь справи, що пов’язують вас із тамтешніми жителями. Американці розповідають, що «внутрішні закони» містечка для старших людей досить детально й прискіпливо описують навіть порядок відвідин онуків. Тому четвертий міф має у собі долю правдивості. Хоча тут і аргументи на користь є: люди, які заслужили відпочинку від усіх і від всього, захотіли його законодавчо закріпити. 

Міф #5: Одяг у США – футболки і шорти, красиво одягаються тільки голлівудські зірки

Це – теж неправда. Одяг у американців дійсно простіший, за нашими мірками. Ніхто по Нью-Йорку не буде прогулюватися на шпильках, тим більше у будній день. Якщо ви побачите таке на вулиці, то це – виняток. Або хтось «із наших» :) Американці й американки одягаються дуже просто і, головне, зручно: футболки, сорочки, майки, джинси, шорти, юбки, платтячка і, обов’язково, взуття без підборів. Вони виправдані тільки для ділових зустрічей (хоч і в цих випадках їх намагаються уникати або максимально «приземлювати») і вечірніх виходів (коли треба додати образу «зірковості»). Ніяка американська пані не буде пробувати бігати на підборах по місту-мегаполісу в будні дні: по-перше, відстані не ті, і, по-друге, часу нема «виписувати» красу. Це вам не по Корзо туди-назад пройтися. Загалом, якщо порівняти з європейцями, то в американців спостерігається легка байдужість до одягу. Хоча назвати їх не стильними – теж неможна. Просто «зустрічають по одежі» – в Америці не діє.  Зате запросто у найпростішому прикиді можна зустріти на вулиці чи супермаркеті майбутнього Стіва Джобса.

Міф #6: Американці повсюди усміхаються, але це – не щиро

Перша частини твердження правдива: у США народ дуже привітний  і майже завжди усміхнений. Ви прийшли – вам усміхаються, йдете – посміхаються, ви зробили щось приємне, комусь щось підказали, допомогли – усміхаються, ви в супермаркеті на касі – вам усміхаються, ви у готелі – вам весь персонал вітається і усміхається, ви щось розлили в гостях, чи розбили ненароком – вам теж усміхаються, ви не усміхаєтесь – зате вам усміхаються… І це мимоволі змушує вас теж відповідати тим самим. Усмішка – це звичка американців, як наше «Добрий день». Просто у них воно з усмішкою і «обов’язковим» питанням «How are you?». Коли вам його задають, це не гарантія того, що продавцю в магазині дійсно дуже цікаво, як ви себе почуваєте, чи як пройшов ваш день: це форма ввічливості, звичка у спілкуванні, яка, чесно кажучи, якось розслабляє і робить людину більш відкритою.  Просто не розповідайте за касою у супермаркеті всі свої перемоги і файли за весь день чи тиждень: скажіть кілька фраз, пожартуйте, будьте ввічливими і – усміхайтесь!

Міф #7: Всі громадяни США – багаті люди

Це – неправда. У них просто зовсім інший рівень життя. Якщо переводити їхні зарплати у наші гривні, – безумовно, нас вразять цифри і вони будуть захмарними для простого українського трудівника. Але їхні мінімальні заробітки (навіть ті, що для нас вважаються непоганими) для них дійсно є мінімальними. За оцінюванням рівня життя та щастя World Happiness Report 2017, США займає далеко не перше місце: пропускаючи вперед Норвегію, Данію, Ісландію, Швейцарію, Нідерланди, Канаду та ще кілька країн, США займають 14 сходинку. Тоді як Україна – на 132-й…

Крім того, у деяких містах США у різних штатах рівень бідності може досягати 40%. До прикладу, Клівленд, штат Огайо – рівень бідності 36%, Камдем, Нью-Джерсі – 42, 5%, Детройт, Мічиган - рівень бідності  36.2%, дитячої бідності – 60%.

Просто рівень життя американців загалом, рівень економіки, яка попри певні труднощі після кризи у 2000-х все ж залишається однією із найміцніших у світі, дозволяє жити і почувати себе краще, тішити себе подорожами, відпочинком, і купувати авто не як найважливішу річ за все ваше життя-буття, а просто як щоденну  необхідність. Українцям до такого ще далеко, на жаль.

Міф #7: Американська демократія – це не демократія

Твердження, звичайно, дискусійне і неодозначне. Насправді, давати такі оцінки важко, бо для цього треба мати відповідну освіту. Однак, українці та й не тільки звикли до стереотипної, досить узагальненої думки: що не наше, те – погане. Наші співвітчизники, які живуть за океаном, дійсно нерідко пишуть і розповідають, що те, що в Америці подається під соусом демократії часто є добре прихованою маніпуляцією. І це стосується багатьох аспектів суспільного життя, не тільки політики. Але, до стовідсоткової правдивості це твердження таки не дотягує: тут аргументи і контраргументи можуть наводити тільки спеціалісти.

Міф# 9: У США ввечері страшно вийти на вулицю: уб’ють темношкірі

Це – страшилка із фільмів, однозначно. Хоча, будь який іноземець, перебуваючи поза межами  своєї країни, буде більш прискіпливо ставитись до своєї безпеки. Так, в Нью-Йорку, наприклад, є райончики, куди і в білий день заходити чи заїжджати не варто, навіть коли дуже-дуже хочеться пригод. Але, погодьтеся, такі місця є в кожному великому місті, незалежно від країни. На півдні Америки, де раніше було поширене рабство, у деяких містечках темношкіре населення складає 50% жителів. Є навіть умовні «чорні квартали», де дійсно можуть діяти «свої» правила. Але такі явища є не тільки в США.

За даними організації Vision of Humanity, яка проводить публікує дані рейтингу найбільш безпечних  країн для житт Global Peace Index, США займає 103 місце, перша трійка найбільш миролюбних країн – Ісландія, Данія, Австрія. Україна ж у цьому списку – між Центральною Африканською Республікою і Суданом – 156 місцею

Загалом, якщо враховувати враження туриста, що побував на півдні США, поведінку людини визначають її моральні принципи і характер, а не колір шкіри. Нам під час подорожі зустрічалися дуже дружелюбні й привітні люди, яких ми не поділяли «на тих й інших». Ввечері та й вночі на прогулянки виходили, ніяких неприємних інцидентів не нажили :)

Міф#10: Американці не знають, де Україна

Останнім часом Україна своїми страшними новинами, на жаль, стала відома на весь світ. Тому це твердження-міф уже не є актуальним. Пересічні американці, продавці у сувенірних магазинах, працівники готелів розуміюче кивають на наше «from Ukraine» і зазвичай, розговорившись, питають щось про Крим, Донбас і Путіна. Ну і деколи ще можуть загади Кличків і Шевченка (того, що Андрій).  Буває, що «перегинають палку»: думають, що у нас вже вся країна покрилася попелом війни і дивуються, коли пояснюєш, що бойові дії в одному кінці держави, а наше майліпше Закарпаття – в іншому.

Ми вийшли з телекамерою на вулиці Ужгорода та запитали людей, які у них асоціації з мешканцями США. Відповіді - у відеосюжеті:

Редакція Zaholovok.com.ua  запитала українців, котрі побували в США, чи справдились їх уявлення й стереотипи про американців.

Альона Колодій, журналістка, відвідала США у рамках Програми обміну досвідом у туристичній сфері від USAID, побувала у штатах Каліфорнія та Невада: «Було кілька стереотипних думок, поки не відвідала Сполучені Штати. Наприкла, щодо того, що американці вживають некорисну їжу. Насправді, це не так. Вони вживають не більше шкідливої їжі, як і в інших країнах світу. А в супермаркетах безліч продуктів із позначкою "Органічне". Така їжа трохи дорожча, але користується популярністю. Також побутує думка, якої я колись також частково притримувала, що в Америці легше знайти роботу, там безтурботне життя. Це не так. Людина, яка хоче і любить працювати, знайде роботу будь-де, на будь-якому континенті. Податків там ще більше, ніж у нас, а кількіть безробітних зашкалює. Ще один стереотип – американці не дуже освічені. Геть відкидаю такі тези! У 12 років школярі вже знайють, до якого університету вступатимуть і чому. Швидкий розвиток країни дозволяє її мешканцям набагато швидше знайомитися із різними технологічними і науковими новинками. До України вони надходять із запізненням у 10 років».

Ярина Денисюк, журналістка, відвідала США у рамках Ukraine Media Partnership Program минулого року. Ярина відвідала Нью-Йорк та побувала на півдні Сполучених Штатів, у Джорджиї,  де проходила коротке стажування в редакції Savannah Morning News: «Я взагалі людина вільна від стереотипів, або ж стараюся такою бути. Тому сильно якихось страхів не мала. Трохи побоювалася літаків і чекала на славнозвісні американські усмішки. Останні були, але виявилися дуже навіть щирими, хоча часто кажуть протилежне.
 І ще у нас дуже популярний міф, що всі американці страшні товстуни. Ну я би не сказала. Що мені більше запам’яталося, це афроамериканська парочка, яка виглядала наче щойно з екрану якого-небудь модного кіно. Може, і я колись навчуся одягатися настільки зі смаком.  Тому враження у мене швидше позитивні, а забивати голову якимось кліше не раджу нікому».

Софія Тарканій теж змогла ознайомитися із життям США, завдяки програмі UMPP. Дівчина каже, що мала досить веселі стереотипи й уявлення про життя за океаном: «Найбільший міф, який зруйнувався, це той, що в Америці кока-кола інша на смак.  Це неправда! Після "дегустації" з’ясувалося, що така ж сама вона на смак, як і в Україні. Ще був стереотип, що американці люблять купувати величезні "тачки". Мабуть, ми приїхали у потрібний штат, бо все так і було. Автомобілі просто гіпер великі. Ну і, звісно, американська посмішка, всі усміхнені від вуха до вуха, і це найчудовіший підтверджений стереотип!».

Підготували Анна Семенюк, Ярина Денисюк та Ганна Твердохліб. Відео- Юрій Чудлай

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.