Гасло міського планування в ЄС: більше громадського простору!
«Більше громадського простору» – це може бути слоганом щодо загальних вимог Євросоюзу до країн-учасниць у галузі міського планування і розвитку, каже Віт Ржезач. Поряд із цим - зелені зони, хороше дорожнє покриття, безпека, виокремлення автомобілів за межі площ та інші.
До речі, щодо дискусії про вуличні тераси, яка
активно спалахнула в тому ж таки Ужгороді нещодавно, у Празі все вирішується достатньо прямолінійно: власники терас сплачують орендну плату за користування громадськими місцями, цей дохід суттєвий для бюджету, тож особливих перепон їм не чинять.
Наразі громадський простір у Чехії утворює основну структуру міста. Пріоритет при його формуванні - житлова якість. Навколишнє середовище повинно бути безпечним, здоровим, живим, комунікативним та естетичним. Громадський простір міста повинен заохочувати ходити та жити, основою його створення є «масштаби» людини та людські почуття, - йдеться
на сайті Інституту планування і розвитку Праги.
Якісний стандарт громадських приміщень та їх логіка повинні регулюватися як транспортними, так і технічними інфраструктурними управліннями, а також окремими будівлями та будівельними одиницями.
Загальний підхід - це стратегія простоти та функціональності стосовно загальної архітектурної концепції міського простору. Інколи вистачає і незначних вдосконалень задля суттєвого поліпшення загальної якості території. Мова зокрема про якусь окрему малопомітну деталь, зміну транспортного режиму чи пріоритетів транспортних потоків, не згадуючи вже про банальне прибирання і вивезення сміття.
Віт Ржезач наголосив на ще одній цікавій особливості, яка сьогодні є пріоритетом для Праги: усі її райони в ідеалі повинні бути зручними і гнучкими у використанні, на противагу так званому традиційному підходу, коли місто поділено на різні функціональні райони, наприклад, бізнес-центри, район для офісів, окремо для проживання чи окремо для спорту. Краще, коли кожен із «райончиків» поєднує у собі всі ці можливості. «Метою такого підходу є досягнення такого стану наповнення мікрорайонів, за якого людям не потрібно було б багато мандрувати різними районам міста. Але ніщо не є «чорним і білим», головне питання в тому, щоб не нашкодити людям, які живуть на цій території, зводячи для них щось нове», - підкреслює фахівець.
Щодо того, які міста ЄС могли бути з прикладом для наслідування стосовно політики розвитку міста і міського планування, експерт коментує: «Це питання завжди релевантне культурі людей. Ви не можете взяти щось як зразок і почати впроваджувати це в іншому місті. Що підходить одним, неприйнятне для інших. Єдиним шляхом планування є фокусування на культурі людей, які проживають у конкретному місті, їх потребах і життєвих пріоритетах».