За словами Л. Бартока, людям, як правило, важко повірити, що завдяки цій фактично саморобній панелі з крану потече тепла вода: «Я сам був вражений, коли все вдалося. Ми не виготовляємо ці пристрої на продаж, а просто показуємо технологію усім, хто хоче їх виготовити, як це зробити. Про заробіток не йдеться, будемо раді, якщо не втратимо, адже матеріали для навчання купуємо самі».
Разом з тим словацькі умільці дещо розчаровані низькою зацікавленістю селян. «Я сподівався, що інтерес буде набагато вищим. До нас приїздили на навчання люди з м. Міхайловці, тут усім цікаво, а от по поверненню додому не всі мають натхнення на втілення побаченого», - каже Ладислав Барток.
Він пояснив, що для виготовлення сонячного колектору власноруч треба спочатку здійснити розрахунки, зокрема, скільки теплої води потребує сім'я, відповідно – скільки матеріалів необхідно придбати. Все – у звичайних магазинах будматеріалів, найголовніше – мідні трубки для прилад для їх згинання, деревина, теплоізоляційна вата, бляха.
В словацьких маркетах один набір для обігріву води за допомогою сонячної енергії коштує близько 3 тисячі євро. А те, що виробляють умільці, обходиться у 150 євро.
Л. Барток навів приклад минулої зими. Так, при температурі +10 у колекторі було 90 градусів. А коли влітку на вулиці було 30 градусів, то температура в колекторі, за сонячної погоди, підскакувала до 150. Взимку колектор також підігріває воду, але не в тих об'ємах, що влітку. Щоправда, у морозну пору слід подбати про додаткові технічні деталі – два кола обігу, щоб не замерзла вода.
Європейці за середньостатистичний будинок сплачують близько 20 євро на місяць за підігрів води електрикою. Натомість завдяки такому колектору з весни до осені тепла вода буде безкоштовно (не рахуючи мінімальну вартість за доставку теплої води від колектору до крану в будинку).
У Часлівцях за слвоацьким прикладом мешканці можуть самі сконструювати сонячний колектор, прийшовши до майстерні та отримавши консультацію спеціалістів. Вже зроблено майже 20 таких колекторів, які встановлять на адмінустановах та освітніх закладах. Детальніше про незвичайну ініціативу розказала Леся Носенко, координатор проекту "САНРАЙЗ - Стале використання природних ресурсів малими підприємствами": «Мета проекту – активізувати людей, широку громадськість, бізнес на використання та впровадження альтернативної енергії. Наш проект тривав три роки і на його завершення ми відкрили майстерню з виготовлення сонячних колекторів у с. Часлівці. До її запуску ми реконструювали клуб, закупили необхідне обладнання та проводили і проводимо практичні тренінги з виготовлення сонячних колекторів. Запрошуємо учасників познайомитися і спробувати виготовляти власноруч сонячні колектори».