Новини

Закарпатці взяли участь у Молодіжній Зеленій Конференції в Австрії

На початку жовтня група української молоді, громадських діячів, прородоохоронців та управлінців взяли участь у «Молодіжній Зеленій Конференції 2019» в рамках однойменного австрійсько-українського освітннього проекту. Цей проект Європейського товариства дикої природи та громадської організації ФОРЗА за підтримки програми ЄС «Еразмус +».

Після відбору та ряду підготовчих заходів у Ужгороді ми, нарешті, прибули до місця проведення конференції в Австрії –в замок Фюнстергрюн в Рамінгштайні. Це місце, де усвідомлюєш: тут нема твоєї необмеженої влади істоти розумної.

Чи зміна клімату реальна?

- Як Ви думаєте, чи зміниться Ваше життя через 20 років у зв'язку із зміною клімату? І якщо так, то як саме?, -запитав нас зранку Макс А.Е. Россберг, голова правління Європейського Товариства Дикої Природи.

В ході розмови, ми зрозуміли, що за кілька десятків років не носитимемо теплих речей не тільки тому, що стане спекотніше, але і тому, що людство використає всі ресурси, з яких зроблений теплий одяг. Дійсно,для більшої економічної вигоди та власного комфорту ми готові використати всі наявні невідновілювальні ресурси на себе, не задумуючись промайбутні покоління…

Всі довколишні лісив регіоні Лунгау насаджені штучно. Ще кілька століть тому населення багатьох країн  використовували букові дерева для того, аби зробити із них деревне вугілля. Через кілька років в активне використання входить кам'яне, більш енергетично та економічно вигідне. Натомість виникає зовсім інша потреба -  в дереві, яке є гнучким та не ламається, тому і почали активно висаджувати хвойні ліси.

А бук скоро зникне сам по собі через зміни клімату. Буквально таким лісам залишилось жити ще кілька десятиліть. Тому коли говорять про те, що для порятунку Землі варто висаджувати дерева, необхідно задуматись, а яких саме порід. Так само, прагнуть керувати твариним світом.

Людські руки руйнують майже все, що було створено до них. Зникає ліс, з ним – певні види рослин, тварин, комах, руйнується ціла екосистема. Ці процеси незворотні. Але якою ціною ми заплатимо за теперішній тимчасовий комфорт?

Комахи і тварини

Під час конференції ми також пройшли тренінг «Поважай комах», де Хелен та Зіва, волонтери Товариства, розповіли, чому ці створіння надзвичайно важливі для планети. Майже 85% рослин запилюються саме цими крихітними помічниками, інші- сприяють утворенню поживного грунту. Для покращення життя комах, ми зробили їм готелі з природних матеріалів.

Наступною, не менш цікавою частинкою тренінгу, стала бджолина доріжка, де ми у формі квесту знаходили потрібну інформацію про найкорисніших комах – комах-медоносів.

Також, ми відвідали виставку Товариства «Співіснування людини та Дикої Природи» і дізнались, як правильно діяти при зустрічі з хижаками. Тут головне зберігати спокій.

Відьми – основна причина зміни клімату?

Наступного дня п.Макс провів нам екскурію долинами регіону Лангау, де дізнались багато цікавого не лише про екологічну, а й про економічну ситуацію в краї. Ми побачили перші покинуті будинки. Навіть в Австрії, у гірських районах нема широкої можливості працевлаштування. Які б інвестиції влада не вкладала в нашу долину – у неї нема майбутнього. В останні часи спостерігається тенденція концентрації всіх селищ в околицях до одного головного міста. Тут це місто Тамсвег.

Мені відразу ж згадались наші мальовничі Карпати. Невже через кілька років густонаселені території стануть пусткою? Та й проблема безробіття та заробітків… Невже це не тільки в нас?

Поруч протікає річка Мура. Тут вона найчистіша, а вже поблизу міста Грац вважається найбруднішою в Австрії. Ще 30 років тому в Європі була популярною тенденція заковувати річки в бетон з метою контролю потужної стихії. Зараз тут роблять все навпаки. Будують дамби довкола річки, ставлять алюмінієві загородки, розширюють русло. Чим повільніше тече вода, тим менш ймовірними є паводки і, навпаки - висихання. Тут нарешті усвідомили, що природа досконала сама по собі,тому повертають річки в їх природнє русло. Це могло б допомогти і Ужу. Але кожна така дія коштує тепер надто дорого.

«В Лунгау 4 гірськолижні курорти. Найцікавіше те, що через зміну клімату власники все більше використовують штучний сніг. Тому, ще на початку сезону готують до використання стільки ж води, скільки можна було б помістити у всі вагони поїзду, який з легкістю міг би сполучити Австрію та Китай. Уявіть собі, яка це кількість прісної питної рідини. Чому так? Бо природнього снігу недостатньо а також,як тільки температура піднімається вище, структура цього снігу повністю руйнується».

«Кілька століть тому люди почали помічати перші зміни клімату. Довго в церквах молились Богу, аби допоміг і, зрештою, дійшли до висновку: все це відбувається саме через відьом. Загалом за історичними джерелами в регіоні було спалено 21 особу, в сучасному Зальцбургу й досі збереглось місто страти. Ті, хто виконував страшний присуд, навіть розраховували кількість дров, необхідних для спалювання – так, аби від відьми не залишилось нічого зайвого. Ось такі ми, люди, істоти. У всіх проблемах, створених власноруч, звинувачуємо інших».

«Відьом» спалено, але зміни клімату все одно відбуваються, і до того ж, надзвичайно швидко.

Вправи для мозку та тіла

Особливої уваги заслуговує також історія Біосферного Резервату UNESCO  Лунгау, в якому ми і провели 3 дні. Він охоплює площу понад 1498 км2, був заснований 2012 року, а одними з основних завдань вбачає не лише збереження природи, але й органічне фермерство, регіональний та культурний розвиток.

На території резервату також знаходиться мотузковий парк, де решту частину дня наша команда разом з австрійськими друзями вчилась складати туристичний рюкзак, особливості розміщення у ньому необхідних речей; ми мали змогу політати на озером та вилізти на найвищий муляж скелі.

Ранок останнього дня конференції розпочався із презентаційпро Україну та Австрію. Обидві країни здивували власною унікальністю та красою.Далі, разом з Радмілою Устич, представником ГО «Форза» ми говорили про важливий вплив лісу на планету та те, що саме зелені насадження зможуть її врятувати.

Останньою важливою локацією стала котельня в Лунгау, яка виробляє всю енергію з деревної щепи та обігіває все село. Один із її засновників розповів нам про історію створення, особливості такого роду сировини та чому опалювати будинки таким паливом – надзвичайно вигідно.«Таку саму систему та механізм можна без проблем створити й в Україні. Це – достатньо просто».

Наша черга діяти!

В останній день наша українська команда мала можливість особисто поспілкуватись із Максом Россбергом, з'ясувати, що ми можемо втілити  в реальність власними зусиллями. Також, була заснована Молодіжна Філія Товариства (Youngster Chapter of European Wilderness Society) з нас, звичайних підлітків, з вогнем у серці та неймовірним бажанням змінити екологічну ситуацію в Закарпатті на краще.

Існують думки, що через кілька років ми зможемо освоїти Марс та зробити його другою Землею.Але, можливо, варто хоча б спробувати залишити нашу планету комфортним місцем проживання для наступних поколінь?Бо, часом, навіть найменша наша дія може змінити абсолютно все.Греті Тунберг вистачило плакату для того, аби сколихнути світ.У цей момент настала й твоя черга діяти.

Савко Наталія, студентка УжНУ

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.