Новини

Закарпатці побували на Міжнародному форумі з питань співробітництва в розширеній Європі

6-7 листопада 2014 р. в м. Кіркенес (Норвегія) відбувся V-й щорічний Міжнародний форум з питань транскордонного співробітництва в розширеній Європі.

На Форумі обговорювався широкий спектр питань, зокрема:

- забезпечення комплексного розвитку прикордонних регіонів, роль в цьому процесі візових режимів та окремих акторів;

- сприяння європейській стабільності та розвитку шляхом ефективного регіонального співробітництва;

- забезпечення ефективної співраці між ЄС та його східними сусідами шляхом інтенсифікації транскордонного співробітництва,

- законодавче забезпечення транскордонного співробітництва,

- можливості та перешкоди транскордонної співпарці.

Участь у форумі взяли високопосадовці, дипломати, політики, науковці, експерти, актори транскордонного співробіництва, журналісти з 15 країн: Норвегії, Фінляндії, Сербії, Чехії, Польщі, Словаччини, Угорщини, України, Румунії, Росії, Білорусії, Молдови, Грузії, Арменії, США.

Загалом у Форумі взяло участь біля 200 чоловік, серед яких такі знакові учасники як Піа Свенсдаард (Керівник Норвезького Баренцового секретаріату), Руне Раафаельсента, Атле Стаалесен (Норвезький Баренцовий секретаріат), Піа Гьесме Холм (МЗС Норвегії), Йохансен Моісіо (ЕАBR, Фінляндія), Павле Янковіч (МЗС Сербії), Петер Паяш, Петер Вагнер, Петер Мареш, Шандор Колеш (Інститут стабільності та розвитку), Любомір Регак (МЗС Словаччини), Владімір Бенч (Словацька асоціація зовнішньої політики), Ігор Каприн (МЗС Росії), Віктор Бурий (Гомельська Регіональна Агенція економічного розвитку), Віктор Чіріла (Асоціація зовнішньої політики Молдови), Вугар Байрамов (Центр економічного та соціального розвитку, м. Баку), Степан Григорян (Аналітичний центр з питань глобалізації та регіонального співробітництва, м. Єреван), Аарон Преснал (Інститут Джеферсона, США).

Україну на цьому форуму представляла делегація з 13 осіб, серед яких представники прикордонних регіонів та Міністерства економіки і торгівлі України.

Від Закарпаття в роботі форуму взяли участь Світлана Мітряєва (директор Регіонального філіалу НІСД в м. Ужгороді), Сергій Устич (директор Інституту транскордонного співробітництва), Олександр Білак (заступник директора Інституту транскордонного співробітництва), Єгорова Ольга (аналітик Центру стратегічного партнерства), Дмитро Мирошніков (керівник офісу Інституту транскордонного співробітництва).

З основним доповідями на Форумі виступили Світлана Мітряєва та Сергій Устич.

На фото: Посол Норвегіі в Словаччині Інга Магістад, Політичний директор МЗС Словаччини Любомир Регак, Директор Регіонального філіалу НІСД в м. Ужгороді Світлана Мітряєва.

С. Мітряєва зупинилася на режимах місцевого прикордонного руху (МПР) між Україною та суміжними країнами-членами ЄС. У своєму виступі вона наголосила на унікальності досвіду застосування режиму МПР між Україною та суміжними країнами-членами ЄС. По-перше, саме Закарпаття стало експериментальним майданчиком для впровадження режиму МПР між Угорщиною та Україною і застосування цього ексклюзивного інструменту лібералізації візового режиму в цілому між ЄС та суміжними країнами. По-друге, наразі Закарпаття є єдиним регіоном в Європі, на який одразу поширюється дія чотирьох режимів МПР, а саме між Україною та Угорщиною, Україною та Словаччиною, Україною та Польщею, а також нещодавно було підписано угоду і між Україною та Румунією. С. Мітряєва окремо зупинилася на умовах режимів МПР, результатах їх застосування та проблемах. Вона зазначила, що напрацюванняконсолідованої позиціїкраїн-сусідів-членів ЄС щодо умов режиму МПР з Україною стимулювало б якісний розвиток цього інструменту лібералізації візового режиму. Зокрема це дозволило б сформувати єдину розширену зону МПР в рамках Карпатського Єврорегіону, в якій жителі прикордоння могли б подорожувати з дозволом на МПР, виданим Угорщиною, Польщею, Словаччиною або Румунією (за прикладом подорожей в усій шенгенській зоні  з візою однієї шенгенської країни).

Політичний директор Міністерства закордонних та європейських справ Словацької Республіки Любомір Регак, говорячи про головування Словаччини у Вишеградській четвірці, та про роль регіонального співробітництва в стимулюванні європейської стабільності і розвитку, високо відзначив в цьому контексті діяльність Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді, зокрема проведену 16 жовтня в м. Ужгороді міжнародну конференцію «Регіональна стабільність на кордонах України та ЄС: сучасні виклики та інструменти забезпечення».  

Крім того, В. Бенч, представляючи результати реалізації словацько-українських проектів, окремо виділив співпрацю з Національним інститутом стратегічних досліджень, зокрема «Словацько-український дослідницько-освітній центр (SUREC)» та Національний конвент України щодо ЄС.  

С. Устич зупинився на питаннях методології та інструментарію соціологічного аналізу транскордонного співробітництва та проінформував учасників про реалізацію Інститутом транскордонного співробітництва транскордонних проектів, зокрема «Контакти між людьми» та «Кордони очима людей».

Форум вже в черговий раз став унікальним майданчиком для діалогу транскордонних акторів, який дозволяє будувати мости над протиріччями в умовах складних міжнародних відносин. Адже встановлення контактів між людьми є запорукою досягнення довіри та стабільності, як в прикордонному просторі, так і  між державами в гуманітарній, економічний та політичній сферах.

Єгорова Ольга, РФ НІСД в м. Ужгороді

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.