Новини

Закарпатський ґендер у політиці: чому жінки не прагнуть у владу

У Верховній Раді України 9-го скликання буде найбільше жінок за всю історію незалежності України. Згідно з даними ЦВК, народними депутатками обрано 87 осіб – 20,52% від загальної кількості. Це – своєрідний рекорд для України: кожна п’ята серед когорти нардепів – жінка. До цього часу найбільше жінок в українському парламенті було за попередньої каденції - 53 народні депутатки (більше 12%).

Якщо проаналізувати гендерний склад Верховної ради України, починаючи з першого скликання, помітно, що кількість жінок поволі збільшувалась. Якщо у 1991 р. їх було всього 12 (3%), то у наступні роки законодавча гілка влади мала представництво жінок на рівні від 6% до 8%. До нового складу ВР за виборчими списками політичних партій проходить 61 жінка, що складає 27% від усіх кандидатів за списками і ще 26 жінок перемогли по мажоритарних округах (13%). Найбільша кількість жінок у Раду–від партії «Слуга народу». Найбільший відсотковий склад буде у фракцій від партії «Голос» (47,6%) та «Європейська солідарність» (37%).

Чи означає це, що в українській політиці сталася ґендерна революція, і жінки присутні в партійних списках не тільки декларативно, а досягли  сталого прогресу?  Тим більше, що у 2023 році буде уведений у дію Виборчий кодекс, ухвалений 11 липня 2019 р., який передбачає запровадження гендерних квот в Україні на рівні 40%.


Маріанна Колодій, директорка Закарпатського обласного центру ґендерної освіти, пояснює: «Є політичні партії, які дотрималися норми закону і внесли 30% (із 2013 року в Україні діє добровільна тридцятивідсоткова гендерна квота) і 40% жінок у списки. Це можна розцінювати як позитив. І Верховна Рада України 9-го скликання має шанс стати рекордсменкою. Це свідчить про те, що нарешті ми розширюємо представництво різних соціально-демографічних груп. Але треба розуміти, що 87 жінок пройшло за списками, а 26 кандидувало по мажоритарних округах. Мажоритарна кампанія складна і, якщо у подальшому ми як країна хочемо рухатися далі, нам необхідно вдосконалювати виборчу систему».


Значна частина жінок, за словами Маріанни Колодій, залишається у непрохідній частині списків. «Але, безумовно, збільшення кількості жінок у Верховній Раді – це прогрес, хоча і дуже повільний. «Україна свого часу взяла на себе міжнародні зобов’язання до 2020 року досягти 30% жінок у політиці. Нова вимога – 40% гендерна квота. Є партії, які вже практикують представництво жінок на цьому рівні. Але для мене важливо не це. Існує інший показник: лише одна політична партія у своїй передвиборній програмі прописала свою позицію про ставлення до ґендерної політики. Як буде функціонувати сам механізм забезпечення ґендерної рівності? Партії воліють або промовчати, щоб не збурювати виборців і не відкидати від себе частину електорату, або вважають, що це другорядне питання», – зауважила експертка.

Ті партії, які потрапляють до парламенту, будуть претендувати на отримання додаткового фінансування за гендерною квотою. Згідно із законом такі партії отримують додатково 10% щорічного обсягу державного фінансування.

Не варто стримувати бажання себе реалізувати

Як виглядає Закарпаття у політично-ґендерному контексті? На цих виборах по мажоритарних округах кандидувала мізерна частина жінок – 5 осіб, що склало 6% від усіх охочих поборотися за депутатський мандат. На двох із шести мажоритарних округів жінки взагалі не брали участі у виборчій кампанії. З п’яти жінок двоє чинних депутаток: Інгрід Туріс – Закарпатської обласної ради, а Наталія Дубчак – Хустської міськради. Троє інших: Діана Кайнц, доцентка кафедри міського будівництва та господарства УжНУ, Іванна Розман, вчителька Хустської спеціалізованої школи та Надія Онисько, головна лікарка Виноградівської районної лікарні, подалися на вибори вперше. Жодна із жінок в результаті до парламенту не потрапили, але бажання брати активну участь у політиці цей факт їм не відбив.

Діана Кайнц, доцентка кафедри міського будівництва та господарства, ДВНЗ «Ужгородський національний університет» каже, що не сприймає політику як «нежіночу справу». «Якщо є бажання реалізувати себе у різних сферах, то не варто його стримувати. Мені пощастило ще в університеті, – розповідає Діана Кайнц, – я потрапила на фізичний факультет, де серед 27 студентів було 2 дівчат. Єдиним шансом для визнання було найкраще вчитися. Ми обидвоє і заміж вийшли в нашій групі. Потім я вступила і на економічний факультет, бо то було, як казали, престижно. За 5 років закінчила 2 факультети, після 4-го курсу народилася дитину. З усім справилася. Те саме було з дисертацією». На цьому активна ужгородка не зупинилася. Перебуваючи вдруге у декреті, влаштувалась на будівельну фірму, в яку шукали працівників із відповідним науковим ступенем. Будівельна сфера теж вважається чоловічою. Мій чоловік питав, навіщо це мені. Але вагітним не можна відмовляти, тому мені дали автобусик, двох робітників і я робила свій перший об’єкт», – згадує політикиня.

Проте, коли жінка вирішила кандидувати на виборах, несприйняття в оточення все ж було. «Чому ти туди йдеш, ти, а не чоловік? Чому він вирішив, що має бути у політиці? – такі питання закидали під час виборчої кампанії Діані Кайн. Крім того, окремі ЗМІ запустили чорний піар щодо кандидатки, ілюструючи тексти її фото, «зістареним» у програмі FaceApp.

Зовнішність, особисті стосунки, родина – це ті «болючі точки» жінок, на які тисне суспільство, оточення та конкуренти. «З ними пов’язані репутаційні ризики, які можуть виникати у жінок під час політичної боротьби. І через що жінки не дуже прагнуть до влади. Для чоловіків таке не характерно, – пояснює Маріанна Колодій.  –  Коли жінки включаються у політичну боротьбу, б’ють по найболючішому. Якщо у чоловіків шукають приховані активи, досліджують рівень їхньої освіти, то у жінок з цим не розбираються. Якщо вона одружена, натякають, що жінка без чоловіка нічого не варта. Або ж навпаки, коли досягла багато чого у житті, закидають, що шлях був через ліжка та дивани. Часто елементом у політичній боротьбі є фото жінки сексуального характеру. Це ті репутаційні ризики, яких жінці важко позбутися. Бо потім, будучи у політиці, вона має всіляко  доказати свою благонадійність. Не тільки у професіоналізмі, а ще й у тому, що вона хороша дружина, мама. І кількість поданих законопроектів тут не грає ролі. Чоловіків оцінюють за рівнем їхньої освіти, а про жінку можуть сказати: оця була у синьому костюмі».

Чоловіка у політиці не запитають, що думає про це його жінка

Сексизм у політиці, каже МаріаннаКолодій, виявити не складно. Чи написали б про чоловіка «красивий кандидат»?  Це все зупиняє жінок на шляху до самореалізації. Професійність, політичну активіність, реалізацію себе через продуктивну працю в Україні не вважають характеристиками жінки, – додає експертка.

Епітет «красива», який застосовують до жінок у політиці, не вважає проявом сексизму Іванна Розман, яка була кандидаткою на мажоритарному окрузі №70. «Думаю, слова від моїх колег «гарна кандидатка» – це слова підтримки, тому що я її найбільше потребувала серед інших кандидатів від партії «Голос».  Ця передвиборча кампанія була дуже важкою для мене через нестачу і фінансування, і волонтерів, які б мені допомогали! Саме тому колеги підтримували мене мотиваційними постами у соціальних мережах», – ділиться враженнями Іванна. Дівчина не вважає політику нежіночою справою, а в депутатки подалася, бо хвилюється за майбутнє свого краю. «Особливо мене турбують проблеми Закарпаття, пов'язані з екологією! Тому за  останні 3 роки разом з учнями зацікавилася проблемами збереження флори та фауни Карпат, і шляхами їхнього вирішення. Розумію, що акціями на рівні школи чи міста їх не можливо повністю вирішити, тому хотілося б це зробити на законодавчому рівні», – додала Іванна.

Перешкод за гендерною ознакою, за її словами, під час виборчої кампанії, не було. Але зізнається, що відчувала: чоловіки не вважають її гідним суперником. Фразу «жінкам не місце в політиці» у свій бік ніколи не чула! Мабуть через те, що спілкуюся з людьми, які підтримують жінок у політиці. Тому від друзів-чоловіків  також мала підтримку», – резюмувала молода політикиня.

Троє із п’яти кандидаток на виборах по мажоритарних округах йшли як самовисуваниці. «Жінці без партійної підтримки по мажоритарці важко йти ще й через те, що необхідний економічний, соціальний ресурс, команда.  Політичні партії здебільшого не висувають жінок на мажоритарні округи. Їм так легше, менш затратніше. Коли це буде чоловік, він виграє за «чоловічими» правилами, серед собі подібних і не треба буде ризикувати, – коментує Маріанна Колодій. – У нас значне представництво жінок на рівні місцевих органів влади.  Жінки активно беруть відповідальність за життя своєї громади, родини, дітей, вулиці. Але до законодавчого рівня їх доходить небагато. Чоловіка ніхто не запитає, коли він йде у політику, а що думає дружина з цього приводу. Хто буде дітей водити у школу? Про це спитають тільки у жінок. Тому у жінок існує внутрішній страх, що вони не будуть сприйняті суспільством як «жінки». Хоча це стереотип».що відчувала: чоловіки не вважають її гідним суперником. Фразу «жінкам не місце в політиці» у свій бік ніколи не чула! Мабуть через те, що спілкуюся з людьми, які підтримують жінок у політиці. Тому від друзів-чоловіків  також мала підтримку», – резюмувала молода політикиня.

У 2020 році (якщо нічого не зміниться) закарпатські жінки зможуть знову спробувати свої сили у політичній боротьбі – вже на місцевих виборах. Попри значну присутність жінок на рівні селищних та районних рад, у Закарпатській обласній раді нинішнього скликання їх небагато, всього 6%  від усієї кількості депутатів.

Ірина Бреза, спеціально для Zaholovok.com.ua

Матеріал підготовлено в межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», що реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України та за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews

 

 

 

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.