Новини

Закарпатські переселенці домоглися вирішення важливих питань на свою користь

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання, головною темою якого стали підсумки адвокаційних компаній щодо проблем ВПО (внутрішньо-переміщених осіб).Йшлося про важливі проблеми, з якими стикаються переселенці (ВПО) в Україні, і які найактивніше вирішуються на Закарпатті. Зокрема, про проблеми в отриманні пенсій, участь у місцевих виборах та реєстрацію дітей-переселенців.У наших переселенців є свої власні перемоги з цих питань.

Анжела Бабкіна, Радниця з питань ВПО в Закарпатський області, нагадала що упродовж року в області в рамках проекту «Голос жінки має силу» тривали три адвокаційні кампанії і є вже рішення на користь ВПО. «Всі кампанії дуже важливі для ВПО, і є не тільки проблемою мешканців Закарпаття, але й інших українців,- каже Анжела Бабкіна.-- Особливозагострилася у цьому році проблема пенсій. Йдеться про невчасну виплату і заборгованість. Люди можуть поїхати ненадовго закордон або на підконтрольну територію, потрапити у списки «Аркан». Таких пенсіонерів в області понад 30».

Один з них—Віктор Кулагін, йому та дружині 2 місяці не платили пенсії. «Проблема здаєтьсяневелика, але для нас пенсіонерів ці гроші важливі. А ще важливіше ставлення до таких як ми, переселенців. Ми зверталися на гарячу лінію Кабміну, у прокурату, податкову, - пояснює Віктор Кулагі.--Пенсію повернуть тільки з особливогорозпорядженняКабміна. Зараз подали у суд, нас перевели в інший суд. Дожилися до такого! У мене 34 років стажу, у томі числі і підземний, пенсія -- 2500 грн. у жінки -1500 грн. Квартира зйомна, живіть і радійте. Система«Аркан» показує, що нас нема в Україні, як можна боротися якщо тебе не існує на світі!»

Ще одна з проблем, яка піднімалася на Закарпатті стосовно ВПО,-- реєстрація місця проживання дітей при отриманні першого паспорта. Це питання вирішилося позитивно. Зокрема, у Костянтина Блажевича,ГО «Закарпаття-Донбас». «Я навіть не очікував такого результату, думав, що треба буде подавати у суд і чекати. Але все склалося добре. Ми подали письмове звернення Головне управління ДМС у Закарпатській області, отримали відповідь,принесли необхідні документи і в IDкартку сина внесли зміни, офіційна реєстрація- Донецьк», - розповідає чоловік. Піднімати питання про реєстрацію в паспортах 14-річних почала Наталія Верещагіна, коли її син отримав документ без місця реєстрації. Тепер позитивні рішення отримали вже кілька переселенців на Закарпатті, зокрема і Світлана Бернадська.

Третя питання, яке хвилює переселенців,— виборче право. Вони не можуть брати участь у місцевих виборах. У рамках адвокаційних кампаній адвокати надсилали відповідні запити Уповноваженій з прав людини. Днями надійшла відповідь. Анастасія Бачинська, адвокат коментує: «Ми дійшли висновку, що чинне законодавство містить прогалини з цього приводу. Конституція закріплює право брати участь у виборах, але на місцевому рівні таке правоне закріплене. Законопроект № 6240 (який дає переселенцям таке право) майже пройшов всі комітети ВР, але депутати до нього ніяк не дійдуть. Ми апелювали до Уповноваженої з прав людини, звернутися до президента, щоб визначити цей законопроект як невідкладний.Позитивним є те, що уповноважена визнала факти дискримінації, порушення конституційних прав, зверталася до профільного комітету, щоб пустили на голосування. З негативного: уповноважена самоусунулася від захисту прав, звертатися до Президента не буде».Тетяна Хорошилова, ГО «Закарпаття-Донбас» вважає, що проблема виборчого прававизначає всі інші проблеми і цю тему не можна залишати без позитивного рішення. 

Учасники підняли ще одне болюче питання – отримання статусу дітей, постраждалих від військового конфлікту.«До 2018 року такий статус могли отримати діти, які мали поранення тощо. Після внесення змін до постанови уряду №268 це стосується усіх дітей ВПО. Такий статус не дає преференцій чи коштів, -- каже Анжела Бабкіна. -- Але це треба робити для подання позовів у міжнародні суди. Надалі будуть спеціальні програми, зокрема, оздоровчі. Це треба робити батькам, перелік документів, який треба подати до служби у справах дітей, нескладний. Процедура триває 1-1,5 місяці. В Ужгороді 6 дітей отримали такий статус».

Допомагає з наданням адвокатів ВПО Регіональний центр з надання безоплатної вторинної допомоги в Закарпатській області. Представниця центру Лариса Фучко зауважила, що доступ доправової безоплатної допомоги закарпатці отримали з січня цього року. За цей період звернулися 34 ВПО, є справи які вже закінчилися з позитивним результатом.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.