Новини

Закарпатські активісти заявили про затягування резонансних справ з підпалами авто і нападами на громадських діячів

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання, головною темою якого став хід справ, порушених за фактами нападів на зібрання/мітинги громадських діячів та журналістів на Закарпатті. Зокрема, напади 8 березня минулого року, підпали авто, напади на активістів та інші.Активісти заявляють, що справи умисне затягуються, а напади замовні. Детальніше про ситуацію вони розказали на зустрічі у прес-клубі.

Із журналістами зустрілися Анастасія Бачинська, Олександр Пересоляк, Лариса Ступак, а також  правозахисник Олександр Прозор та адвокат Роман Котляров, яким спалили автівки. Своє бачення ситуації висловила також Оксана Гузь, адвокат, яка захищає постраждалих у сутичці 8 березня 2018 р.

«Відомо непоодинокі факти нападу на активістів  ітиску шляхом підпалу автомобілів. Минулого року у березні ми взяли участь в акції до захисту прав жінок і стали жертвами нападу з боку радикального угрупування, - розповіла Анастасія Бачинська.

- Незважаючина нашу заяву заяву про злочин, розслідування цієї справи гальмувалося. Тільки 6 листопада 2018 року було передано справу до суду. І  відносно не 6 нападників, а двох нападниць, одна з яких виявиласянеповнолітньою на момент нападу. Замість пред’явити хуліганство, справу кваліфікують за статтею 125 (легкі тілесні ушкодження). Крім того, потерпілими по справі визнали тільки 3 особи. 5 потерпілих, які могли б відшкодувати шкоду за рахунок нападників, такими не визнані».За словами Анастасії Бачинської, по цій справі досі і не проведено слідчих дій, постраждалих жодного разу не допитано. «Узв’язку з цим у нас виникли обґрунтовані підозри, що сама поліціябездіє, а така ситуація призвела до того, що 12 і 13 березня продовжилися напади на активістів», - додала Анастасія Бачинська.

12 березня 2018 року від нападу зловмисників постраждав Олександр Пересоляк. «Напад відбувся перед приміщенням обласної поліції. Близько 30 осіб спочатку погрожували журналістам «Сила народного контролю», а потімпереключилися на мене, я потрапив під гарячу руку. Мені були заподіяні тілесні ушкодження. Проведена друга комплексна експертиза, жодній особі не пред’явлено обвинувачення. По всіхнаступних подіяхпісля 12 березня не встановлено нападників. По цихфактах взагалі не здійснювалося розслідування. У 2015 році мені підпалили авто, з того часу жодній особі не пред’явлено підозру. Авто палять і прокурорам,  і юристам і адвокатам, і активістам. Винних не знаходять», - каже Олександр Пересоляк.

Правозахисник Олександр Прозор розповів, що боровся в ігровим бізнесом. Спочатку йому в машину увіткнули сокиру, справу не було порушено доти, доки адвокат не прийшов у поліцію і виступив на сесії облради перед депутатами. «Почалися знову погрози, аж з Києва, через родичів. Потім 6 липня 2017 року спалили авто. Справа відкрита , винуватців не знайдено. Прокурор сказав: перестань цим займатися, - каже Олександр Прозор. - Ніякого розслідування не проводиться».

Лариса Ступак зазначила, що по одній справі, яка стосується погрози її життю, висунуто підозру нападникам, і це «чи не перша справа, що буде доведена до суду». Решта справ досі розслідується. «7 березня 2013 року на мене напали люди у під’їзді.  Потім з’ясувала, що це прислали гопників,які провели «виховну роботу», щоб я перестала займатисявикриттям грального бізнесу. Шість років йде слідство. Свідка сусідку, яка могла бачити нападників, допитали через 3 років. «Допитані» взагалі люди,які проживають закордоном 20 років»,- розповіла Лариса Ступак. Жінка також зауважила, що невирішена справа по нападах, коли вона займалася запитами до мерів закарпатських міст:  «У Чопі вирвали мій запит, невідомі люди завели мене у кабінет міського голови незнайомі люди, почали залякувати нецензурною лайкою. Кримінальне провадження відкривали 1 місяць, намагалися у нас забрати все відзняти нами відео, до сьогодні справу розслідує Ужгородський райвідділ. З 29 січня 2015 року, досі жодній особі не пред’явлено підозру. Процесуальне керівництво здійснює військова прокуратура. За 4 роки не встановили другу особу нападника, перша особа-раніше судима». Ще одна справа, за словами Лариси Ступак порушена за нападом на неї 12 березня 2018 року. «Вчора бачили документи, нічого по справі не зробленовзагалі, по мені жодної слідчої дії не було проведено. Не було впізнання цих нападників по фото. Дві службові перевірки проводилися по слідчих. У нас великі питання до слідства. Це тільки 5 справ, які не розслідуються роками».

Адвокату Роману Котлярову зловмисники підпалили авто (липень 2017 р), а через 4 місяці – офіс. Справи, в яких він задіяний не стосуються нападів на активістів. «Я надав інформацію слідчому, хто є замовником звеликою ймовірністю. Жодної процесуальної дії, жодноїкваліфікації, на сьогодні активних дій не проводиться. Також випадок з підпалом салону «Богиня». На камерах чітко видно, як підпалювачам з першого разу не вдається підпалити, мимо проїжджають спокійно автівки і ніхто не реагує. Жодної надій немає у людей, поліція не здатна ні людей, ні себе захистити. Надія на страхові компанії, на членів родини і друзів. Коли мені спалили авто, я обійшов 60 будинків, де були камери, 59 мені відмовили. У 2015 році була подія, жодного процесуального документу за останні 4-5 років. Тільки із ЗМІ відомо про підпал за рік 60-70 машин. І при цьому на правоохоронців теж нападають. Вони ідуть на пенсію і дивуються, що будинок розстріляли з гранатомета. Те, що поліцаїв і прокурорів не будуть рухати, це ілюзія».

Адвокатка Оксана Гузь, поінформувала про справу з нападом на активістів 8 березня 2018 року: «Постанови про закриття кримінального провадження булискасованіулистопаді минулого року, внесені в ЄРДР в середині грудня 2018 . Станом на позавчора змінився слідчий, новому справуще не передали. Жодних слідчих дій по справах, які закриті. Недостатньо проведені слідчі дії, враховуючи що всі імена відомі, нічого не проводиться».

За словами Олександра Прозора, починаючи з 2014 року на Закарпатті здійснено 405 підпалів авто і тільки 1 розкрито. «Кількістьнерозкритих справ накопичилася до критичної межі. У нападах задіянні хуліганські угрупування, які прикриваються націоналістичними ідеями і політичними гаслами.  Ми думаємо, що буде перелом у цьому питанні, поінформовано міжнародні інституції. Цілий рік була можливість збирати докази по нападах у березні 2018 року, але цього слідчим виявилося недостатньо», - резюмувала Анастасія Бачинська.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.