Новини

Юрій Фатула у «Кобзарі» представив унікальні книги про закарпатців у Першій світовій війні

Сьогодні, 14 грудня, в Ужгороді, у книгарні «Кобзар, в рамках щорічної передсвяткової акції «Письменник за прилавком» із читачами спілкувався відомий лікар-хріруг і автор кількох книг Юрій Фатула.

Письменник представив читачам свої роботи, зокрема, найновіші книги, що розповідають про долі закарпатців у Першій світовій війні та містять перші опубліковані в українських джерелах офіційні дані про військові втрати нашого краю у Першій світовій війні.

«Вперше беру участь у цій акції, для мене це приємна нагода поспілкуватися з читачами. У цьому році відзначається 100-річчя завершення Першої світової війни – драматичної історії людства. І наш закарпатський край має безпосереднє відношення до тих трагічних подій, тому що певний період бойові дії відбувалися на території нашого краю, в гірських районах. Крім того, фактично десятки тисяч наших прадідів були мобілізовані до австро-угорської армії, тисячі з них загинули на фронті Першої світової війни, десятки тисяч повернулися пораненими, хворими. Фактично, кожна закарпатська родина відчула на собі цей страшний подих війни», – розповідає Юрій Фатула.

«Неси мамці жалість мою…» – найновіша праця Юрія Фатули, унікальна книга про закарпатців у Великій війні. Письменник розповідає про свою роботу: «Книга вийшла восени цього року і багато матеріалів, які до неї увійшли, публікуються вперше в українській документальній літературі. Це стосується мартирологи, де є 1516 солдатів, які були мобілізовані і загинули у Першій світовій війні. Цей матеріал складений на підставі карток загиблих Чеського військового державного архіву. Разом зі своїми однодумцями ми проглянули 180 тисяч таких карток і відібрали 4 тисячі карток солдатів, які були мобілізовані із населених пунктів, котрі зараз знаходяться на території Закарпатської області та були поховані на величезній території, яка простягається через півсвіту. Географія військових поховань – від Петропавловська-Камчатського через Росію, Середню Азію, Україну, східні та центральноєвропейські країни і аж до Італії. Крайня точка поховання нашого солдата це Петропавловськ-Камчатський в Росії, крайня західна західна – біля острова Сардинія в Італії».

Вперше сотні закарпатських родин зможуть дізнатись, як і де загинули їхні родичі, котрі брали участь у Першій світовій. «Частина загинула в бою, частина – у військових шпиталях, частина в таборах військовополонених і довідатися, де лежать ті солдати – непросто. У книзі для полегшення пошуку є алфавітний покажчик. Кожен читач може знайти прізвище, яке його цікавить, і швидко дізнатись всю наявну інформацію»,  – розповідає автор книги.

Крім того, у книзі є інформація про військові меморіали часів Великої війни, де поховані серед яких є і багато закарпатці. «Наші земляки лежать у багатьох європейських країнах: в Угорщині, Польщі, Румунії, Словенії, Боснії, Герцеговині, Сербії, Італії, Австрії. У книзі інформація щодо поховань на території чотирьох країн – Словенія, Італія Словаччина і Україна. І тут є деякі важливі для закарпатців об’єкти і я переконаний, що настане час, коли ми прийдемо туди  із вінками, щоб вшанувати наших земляків-солдатів. Один із таких об’єктів – це церква Святого Духа на Яворці у Словенії в Юлійських Альпах. У церкві є таблиці з іменами воїнів, що загинули у цих місяцях у Першій світовій війні. Серед них є багато закарпатців», – зазначає Юрій Фатула.

Нагадаємо, акція «Письменник за прилавком» триватиме в Ужгороді до 18 грудня: щодня (крім вихідних)  з 14.00 до 15.00 у книгарні «Кобзар». Підсумком акції стане нагородження переможців конкурсу «Книга на Миколая». 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.