Мініскульптурки Ужгорода – улюблені знаки для туристів та жителів міста

команда Студії сторітелінгу

Мініскульптурки Ужгорода стали справжніми туристичними родзинками міста. Тисячі туристів щороку фотографуються біля цих мініатюрних фігурок, шукаючи їх. До речі, мініскульптурки не так легко знайти. Вони розташовані у різних кінцях міста, часто заховані і їхній пошук можу стати справжнім квестом.

В Ужгороді встановлено вже 65 мініскульптур, а загалом по Закарпаттю вже понад сотня.  Це роботи скульпторів Михайла Колодка, Романа Мурника, Степана Руснака, Василя Криванича та інших. Кожна скульптура прямо або опосередковано стосується Ужгорода або Закарпаття, кожна з них є такими собі мініпортретами цікавих, достойних історичних постатей, персонажів чи міфічних героїв, що так чи інакше мали, чи мають вплив.

Ференц Ліст

Найпершою мініскульптуркою, яку встановили в Ужгороді у 2010 році, була фігурка Святого Миколая, він розміщений на поручнях біля пішохідного мосту на площі Театральній. Ініціатором встановлення став професор УжНУ, знаний у туристичній сфері Федір Шандор. Кажуть, якщо потерти Миколайчика і загадати бажання. Воно обов’язково збудеться!

На пішохідному мості у центрі розмістили ще один цікавий персонаж: Свободку. Це найменша копія статуї Свободи, в її руках факел з постійно увімкненим світлом. Свободка присвячено Ужгородській регаті, яка проводиться щороку у липні в Ужгороді. І вказує шлях всім саморобним суднам, які проходять у цей день по річці Уж.

Свободка

З іншого боку- бравий солдат Швейк, біля нього – Нандор Плотені, угорський композитор, за пару метрів- кубик Рубика. У центрі взагалі можна знайти багато цікавих мініскульптурок. Тут і  русалонька. І герой дитячих казок Моцко і Кукоц, мініскульптура корабля Карпатія і вузол Кротона. Поруч з біологічним факультетом встановлено мінікопію торта «Ужгород», відомог у всій Україні та закордоном.

А ще в Ужгороді є своя Ейфелева вежа, захована неподалік Кафедрального собору, метеорит «Княгиня». У 2022 році на ужгородському залізничному вокзалі відкрили мініскульптуру «Валіза», яка символізує ті важкі дні. Коли на Україну напала Росія і тисячі людей змушені були залишити свої домівки, а залізниця дуже допомогла з перевезенням.

Нещодавно в Ужгороді відкрили ще одно міні-скульптурку – кінорежисеру Сергію Параджанову. Це – робота скульптора Романа Мурника. Її встановили поблизу Закарпатського драмтеатру імені братів Шерегіїв біля вірменського пам'ятного знаку Хачкар.

Текст: команда Студії сторітелінгу

Фото: Поліна Трегуб, Марко Міськевич, Вероніка Сердечна

Scroll To Top