Новини

В Ужгороді збираються впроваджувати європейські стандарти в енергетиці

В Ужгороді відбулось громадське обговорення нової енергетичної політики міста, яка була сформована групою експертів протягом 2017-2018 років на основі стандартів, задекларованих європейською ініціативою – Угодою мерів щодо клімату та енергії.

Основним стратегічним документом, згідно з яким буде реалізована нова енергетична політика Ужгорода, стане План дій зі сталого енергетичного розвитку міста та адаптації до змін клімату. Саме його представили на Форумі громадського обговорення експерти Дмитро Сакалюк та Андрій Мартинюк.

Угода мерів щодо клімату та енергії– загальна ініціатива Європейського Союзу за участю місцевих і регіональних органів влади, які беруть на себе добровільні зобов’язання підвищити енергоефективність та використання відновлювальних джерел енергії на своїх територіях. Підписанти Угоди беруть на себе зобов’язання зменшити власні викиди СО2щонайменше на 30% до 2030 року, сприяючи таким чином «зеленому» економічному зростанню та підвищенню якості життя.

Завдяки своїм унікальним характеристикам, Угода мерів позиціонується інститутами ЄС як виняткова модель широкого руху та багаторівневого управління, яка об’єднує місцеві, регіональні і національні сили задля досягнення цілей, пов’язаних зі зміною клімату і споживанням електроенергії.

Приєднання до Угоди мерів надає можливість місцевим органам влади забезпечити своїх громадян екологічно, соціально і економічно стабільним середовищем, збільшити зусилля, направлені на зменшення викидів СО2 на своїх територіях, а також отримати підтримку, визнання і передовий досвід від європейських країн і міжнародної спільноти.

Діяльність Угоди мерів виходить далеко за рамки лише заяви про наміри. Для виконання поставлених перед собою завдань вони беруть на себе офіційні зобов’язання:

  • Підготувати Базовий кадастр викидів, розробити і прийняти місцеву політику сталого енергетичного розвитку у виглядіПлану дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату;
  • Подати План дій зі сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР) протягом двох років з моменту офіційного приєднання до ініціативи Угоди мерів, включаючи і конкретні заходи, результатом яких стане зменшення викидів СО2 до 2030 року щонайменше на 30% у порівнянні із рівнями викидів обраного базового року;
  • Створитиокремий структурний управлінський підрозділу виконавчій структурі міської ради та впровадитисистему муніципального енергоменеджемнту;
  • Принаймі кожні два роки після подання Плану дій зі сталого енергетичного розвитку подавати звіт про реалізацію для його оцінки, контролю і перевірки;
  • Щороку організовувати Місцеві Дні сталої енергії з метою підвищення обізнаності громадськості про питання сталого розвитку і раціонального використання енергії.

Базовий кадастр викидів міста Ужгорода (точкою відліку взято 2015 рік), основою якого є достовірна статистична інформація, свідчить про те, що основним споживачем енергії в місті є житловий сектор. Саме тут витрачається до 70 % енергії – теплової та електричної – і саме житлові будинки міста є основними продуцентами парникових газів. В інших сферах – бюджетних установах, сфері обслуговування, промисловості, вуличному освітленні та транспорті – енергоспоживання не є дуже значним. То ж до 2030 року планується скоротити енергоспоживання та викиди CO2у житловому секторі на 51 %. В бюджетній сфері планується скоротити викиди парникових газів на 12 %, у сфері вуличного освітлення – на 77 %, при цьому освітлити місто на 99 %.

У сфері транспорту – громадського, муніципального та приватного – початково заплановано скоротити викиди на 15 %, однак для вирішення питання сталої мобільності у місті необхідно розробити окремий документ. Ужгородська міська рада вже у цьому році розпочне над цим роботу. І саме у цій сфері необхідна буде громадська активність: для визначення місця у транспорті міста велосипедної інфраструктури, принципу будівництва паркувальних майданчиків, розвитку електромобілів тощо.

ПДСЕР передбачає також розвиток відновлювальної енергетики у вигляді сонячних установок для нагрівання води та генерації електроенергії в бюджетних установах. Звісно, це матиме більше демонстраційний ефект для популяризації та використання цих технологій у житловому секторі, аніж економічний. Розрахунками доведено, що вкладання коштів в енергоефективність у кілька разів економічно вигідніше, ніж будівництво нових об’єктів генерації енергії.

Для досягнення поставленої перед собою мети місту необхідно буде близько 100 мільйонів євро. План дій зі сталого енергетичного розвитку міста передбачає залучити з міського бюджету понад 12 млн. євро, решта коштів повинна надійти у вигляді грантів, кредитів та внутрішніх коштів громади міста. Підраховано, що необхідний 1 млн. євро для енергомодернізації в бюджетній сфері щорічно місто витрачає вже сьогодні, то ж і надалі зможе це робити.

Наразі розроблений документ, щоб стати «дорожною картою» для енергетичного розвитку міста, повинен бути затверджений Ужгородською міською радою.

 

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.