Новини

В головній книгозбірні обговорили проблему забруднення річки Тиса

Вчора 3 лютого в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка в інформаційно-ресурсному центрі “Вікно в Америку” відбувся перегляд та обговорення документального фільму “Забруднення пластиком – послання в пляшці - офіційна історія пластикових піратів”

Фільм розповідає про історію виникнення волонтерської ініціативи Pet Kupa в Угорщині, яка була започаткована в 2013 році. Її волонтери назвали себе "пластикові пірати", і їхня ідея полягала в тому, щоб побудувати човни із зібраних пластикових пляшок, а потім на цих човнах збирати пластик з річки. Щороку 18-20 таких човнів оглядають 80-100 км ділянки Верхньої Тиси в Угорщині під час десятиденного змагання. За останні сім років пластикові пірати змогли ретельно охопити 200 км ділянки річки Тиса, вивезти 70 тонн сміття та визначити понад 400 осередків забруднення. Зібрані пластикові пляшки переробляються і з них навіть створюються інноваційні вироби.

Також, у фільмі було згадано про катастрофу 20-ти річної давності, коли стався витік ціаніду у Румунії та до яких нищівних наслідків це призвело для екосистеми річки. Хоча в деякій мірі сама природа справилася з цією проблемою і змогла потроху себе очистити, проте зараз існує інша екологічна катастрофа – пластик.   Більша частина пластику, яка зупиняється на заплавах Тиси в Угорщині припливає з України та Румунії.  “Проблема засмічення пластиком є дуже актуальною для Закарпаття, - зауважує Ірина Щока, менеджерка Європейського Товариства Дикої Природи. Засмічення річок становить серйозну загрозу біорізноманіттю, а також здоров'ю людей, і навіть сприяє повеням.”

На заході були присутні гості з Угорщини – Гері Ганко, менеджер Pet Kupa, Аттіла Молнар, журналіст та режисер фільму та Джина Касем, директор Регіонального центру екології, науки та технології та охорони здоров’я Посольства США в Будапешті.

“Важливо переймати успішний досвід, особливо наших найближчих сусідів, як щодо прибирання пластику, так і щодо освітніх заходів” – підмітила пані Ірина у розмові з нашими гостями. Європейське товариство дикої природи готове долучатися до таких ініціатив, тим більше, що нами із залученням волонтерів вже проведено розчищення річки в Нацпарку Словаччини і плануються подібні заходи в Національному природному парку "Синевир"

 

Любов Толстова,

координатор інформаційно-ресурсного центру “Вікно в Америку” Закарпатської ОУНБ

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.