Новини

Українсько-словацький проект HYDROFOR на Закарпатті вивчатиме вплив лісів на паводки

12 грудня в селі Поляна Свалявського району із початкового семінару на Закарпатті та в Пряшівському і Кошицькому краї Словаччини стартував проект HYDROFOR, який має на меті дослідження впливу ведення лісового господарства на виникнення паводків.

Як зазначила голова ГО «ФОРЗА», менеджер проекту Леся Лойко під час стратового семінару проекту «HYDROFOR: системи оптимального ведення лісового господарства, спрямовані на посилення гідрологічної ролі лісів у попередженні паводків у басейні річки Бодрог», проект триватиме 22 місяці і звершиться у середині 2015 року. «У проекті братимуть учать лісівники-практики, управлінці з лісового господарства, лісовпорядники, управлінці із захисних територій.  Наша основна ціль – покращити практики ведення лісового господарства і гідрологічної функції лісу»,  – сказала Леся Лойко. 

«У ході проекту ми здійснимо аналіз потенціалу ландшафту у виникненні павдоків, оцінку та моделювання впливу лісів на гідрологію водозабору, розробимо рекомендації  та метологію оцінки факторів, які призводять до виникнення паводків, вдосконалимо методи та практики ведення лісового господарства», – пояснила менеджер проекту  HYDROFOR.

«Крім того, плануємо зібрати дані рослинного покриву річки Бодров, провести оцінку впливу лісів на гідрологію та змоделювати можливі сценарії, розробити рекомендації щодо покращення ведення лісогосподарства, розробимо карти, схеми, графіки. У кінці проекту відбудеться польова демонстрація зв’язків між ведення лісового господарства й ризиками виникнення паводків на двох ділянках на території України і на двох – на території Словаччини», – додала Леся Лойко.  

«Управління лісового господарства радує співпраця з такими організаціями, як ФОРЗА, з такими структурами, як Український науково-дослідний інститут гірської місцевості та лісу. Таким чином висвітлюється, як працює лісове господарство, як впливає ліс на людину і, відповідно, людина на ліс, – це дуже важливе питання і воно є одним із основних у плані збереження природи і запобігання виникненню надзвичайних ситуацій природного характеру», – каже начальник Управління  лісового та мисливського господарства Закарпатської ОДА Ігор Фізик.

За його словами, є кілька очікувань від реалізації проекту HYDROFOR на Закарпатті: «Перш за все, це вивчення історичної частини. Паводки на території Закарпатської області в гірських районах траплялися і за часів Австро-Угорщини, і СРСР. Історичний напрямок показує, що із стихією треба боротися з розумом і відповідними знаннями, щоб її можна було попередити. Друге наше очікування – дослідження функції лісу у процесі формування паводка: як створюється паводок, як набирається вода і т.п. Рівень річок на Закарпатті піднімається на 5-6 метрів за якихось 1-2 години. Треба знати, скільки води може поглинути ліс, скільки – грунт. Таким чином зможемо дізнатись, як можна сприяти захисним процесам і як боротися зі стихією», – пояснює Ігор Фізик.  

Директор УкрНДІгірліс, професор Василь Парпан зазначив, що роль лісу у спроможності  стримувати паводки недооцінена і підкреслив, що букові ліси у плані стримування вологи випереджають смерекові: «Буковий ліс може стримувати до 160 мм вологи, смерековий – 70-90. При цьому, якщо грунт перенасичений, показники інші. Буковий молодняк може затримувати вологу вже у 20 років, ялинові – з 30-ти», – розповів науковець. «Однак, якщо рубка у лісових масивах доведена до рівня суцільної – захист від паводку майже ніякий», – додав він.  

Як повідомив Віктор Дуркот, начальник відділу експлуатації автоматизованої інформаційно-вимірювальної системи для прогнозу паводків і управління водними ресурсами в басейні ріки Тиса (АІВС- «Тиса»),   внаслідок повеней Закарпатській області завдано збитків на 1 мільярд 359 мільйонів гривень.

За озвученою інформацією, повінь 1998 року завдала Закарпаттю збитків на 810 мільйонів гривень, розмір шкоди від «великої води» у 2001 році становив 317 млн грн., у 2008 році внаслідок повені область зазнала збитків на 159 мільйонів гривень, у 2010 – 73 млн.

Як зазначив Віктор Дуркот, зменшення збитків від повеней  - це результат дії прийнятих після 2001 року програм для запобігання паводків і відповідного реагування на них.

Під час стартового семінару проекту «HYDROFOR: системи оптимального ведення лісового господарства, спрямовані на посилення гідрологічної ролі лісів у попередженні паводків у басейні річки Бодрог» директор Національного Лісового Центру Словаччини Томаш Бухта поділився досвідом ведення лісового господарства у Словаччині та окреслив напрямки, які могли б підсилити гідрологічну роль лісів. За словами Томаша Бухти, у ході реалізації проекту HYDROFOR українські та словацькі науковці й лісівники зможуть розробити методології оцінки факторів, які сприяють виникненню паводків у басейні річки Бодрог, здійснять оцінку впливу лісів на гідрологію водозабору та розроблять рекомендації для лісівників для покращенні ведення лісового господарства з метою посилення спроможності лісів впливати на паводки.

Крім того, наприкінці роботи проекту HYDROFOR на території України та Словаччини на чотирьох спеціальних демонстраційних ділянках науковці планують представити основні результати досліджень  у польових умовах.

На завершення стартового семінару проекту «HYDROFOR: системи оптимального ведення лісового господарства, спрямовані на посилення гідрологічної ролі лісів у попередженні паводків у басейні річки Бодрог» українські та словацькі науковці та лісівники відвідали Полянське лісництво, оглянули гідроспоруду, розташовану поблизу лісового масиву,  та ознайомилися зі станом лісів, а також з можливостями для проведення відповідних досліджень у рамках нового проекту.

Довідка:

Проект реалізується партнерами з України та Словаччини: Агентством сприяння сталому розвитку Карпатського регіону ФОРЗА, яке є головним партнером проекту, Українським науково-дослідним інститутом гірського лісництва  ім. Пастернака та Національним Лісовим Центром Словаччини. Територією виконання проекту є Закарпатська область в частині басейнів річок Уж та Латориця і Пряшівський та Кошицький краї Словаччини в частині річок Лаборець та Ондава.

У стартовому семінарі проекту «HYDROFOR: системи оптимального ведення лісового господарства, спрямовані на посилення гідрологічної ролі лісів у попередженні паводків у басейні річки Бодрог» брали участь  представники природоохоронних, лісогосподарських та водогосподарських підприємств з Кошицького та Пряшівського краів Словаччини, керівництво обласного управління лісового та мисливського господарства у Закарпатській області, басейнового управління водних ресурсів річки Тиса, департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА, Ужанського НПП, представники РДА та державних лісогосподарських підприємство Великоберезнянського, Воловецького, Мукачівського, Перечинського, Свалявського та Ужгородського районів, Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Висоцького. 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.