Новини

Тато «у декреті»: офіційно чи за власним бажанням

16 червня в Україні вперше відзначали день Батька. Чоловіки,здається, все більше переймаються вихованням дітей та допомагають дружинам у щоденному догляді за малюками. Звісно, вони можуть це задокументувати, адже згідно з пунктом 3 статті 18 Закону України "Про відпустки" і частини 7 статті 179 Кодексу законів про працю України, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може бути використана повністю або частково як матір'ю, так і батьком дитини, бабусею, дідусем чи іншим родичем. Проте, жоден закон не зобов’яже їх відповідально ставитися до таких обов’язків.

 «Законодавство дає право батькові або ж іншим членам рожини брати відпустку по догляду за дитиною. Інше питання, чи користуються цим правом чоловіки і,чи суспільство до цього готове, - пояснює Мар’яна Колодій, директорка Центру ґендерної освіти при УжНУ. -У 2016-2018 роках в Україні міжнародні інституції проводили опитування щодо ставлення до «чоловічого» декрету. За даними 2018 року близько 80-85% опитаних зазначили, що нормально ставляться до чоловіків у декреті випадку, якщо це вигідно родині. Тобто, це не є у нас нормою, а швидше виходом із ситуації. За даними Мінсоцполітики 1 млн.300 тис. жінок отримують допомогу при народженні дитини і десь 19-20 тис. є таких чоловіків. Це не означає, що вони перебувають у відпустці по догляду за дитиною, статистики такої не ведеться».

На вулицях Ужгорода за останні рокисуттєво побільшало чоловіків із дитячими візочками. Чоловіки охоче проводять час з дітьми, доглядають за ними. За даними Мінсоцполітики за 2017 року, лише 3% від усіх декретних відпусток були оформлені на чоловіків. Але це не означає, що українці тільки офіційно можуть на рівних з дружинами дітей. Ми опитали кількох активних татусів і вони поділилися власним досвідом.

У декреті «по факту» обоє

Іван Колодій, ужгородський тато, займається двома дітьми (донька – 6років та син – 1,8 років), коли мама у відрядженнях. У декреті офіційно дружина, але Іван каже, що «по факту», вони обоє. «Як з першою дитиною, так і здругою, я був у пологовому, на пологах. Спав там три дні. Коли ми приносили в дім дітей, займатися ними вночі було моїм обов’язком. Дружина Альона спала, а я міняв підгузки, годував дітей і всіляко допомагав. Вважаю,  що з того часу, як дитина перестає смоктати груди, за нею може доглядати будь-який адекватний член родини. Не тільки мама або бабуся», - пояснює Іван.

На його думку, є певний алгоритм догляду за дитиною і він простіший, ніж водити, наприклад, авто. «Ти дієш за сценарієм. Діти передбачувані: можна зрозуміти, коли їм незручно, некомфортно, коли вони голодні, коли обпісянийпамперс. Треба зрозуміти, з якого приводу плаче дитина, зробити необхідну процедуру - і спокій настає. Старші діти потребують більшого елемента участі. З немовлятами простіше».

Невже все так просто і безпроблемно? - питаємо Івана.

«Без проблем було тільки з першою дитиною, донька спокійна. Син Вінсент має зовсім протилежний характер. Це трохи був шок, бо я думав, що всі діти такі, як донька Валя,- додає чоловік. - Не менше половини часу з дітьми проводжу я. На мені всі нічні вставання, прогулянки увечері. А коли дружина їде у відрядження, то діти займають увесь мій час».

Чому у такому випадку не оформив декретну відпустку – наступне запитання до Івана.

«Якби я пішов у декрет, то ми фінансово постраждали б. Треба ж і гроші заробляти ще. Маю друга, який сам займається дитиною і працює, це дуже важко»,- коментує Іван.

На думку чоловіка, все, що стосується догляду за дитиною, - це не прерогатива жінок. Поки дитина мала, за нею потрібен один догляд, дорослій - легше пояснити вже якісь речі. «Я не шкодую, що на рівні з дружиною займаюся дітьми. Просто інколи це важко, накопичується втома. Іноді достатньо просто виспатися, іноді хочеться повноцінного відпочинку. Дитина потребує уваги. Якось, коли донька мала трохи більше року, ми з нею лишилися на кілька днів удвох і вона захворіла. Трохи екстремально було, швидка, 39 гарячки. Але ми справилися. Загалом мова  не про те, що у декреті чоловіки чи жінки, треба дивитися, як для родини краще».

Мама будує кар’єру, тато виховує дітей

Закарпатські татусі погоджуються виховувати дітей, доки їхні мами будують кар’єру. А вміти доглядати з кількамісячного віку не одного, а відразу двох малюків? Ужгородець Володимир Геворкян впорався з цим завданням і запевняє, що бути татом у декреті з близнятами не складно. Офіційно документи Володимир не оформляв, не любить ходити по установах. Переконаний, що це – не головне.

Сьогодні хлопці вже школярі, а ще 7 років тому їхній тато Володимир залишився на господарстві з кількамісячними близнятами, щоб дружина змогла продовжити кар’єру. Офіційно у декрет не йшов, не вбачав потреби. Був з малюками з ранку до вечора, робив хатню роботу. Каже, нічого складного у догляді за дітьми немає.

«Це більше люди себе лякають цим. Зараз є величезний ресурс: придумано все для дітей – і памперси, і пляшечки, і їжа. Вставати вночі було найскладніше, розпорядок був найважче. А в решті - не проблема. Я сам готував їсти, - каже Володимир Геворкян, тато близнят. - Нам казали спочатку – це кінець життя. Ми весь час чекали цього, коли настане кінець, але нормально. Навіть дуже добре, ніякої проблеми не бачу. Мені вистачало часу, не так, як би хотілося, але вистачало. Я працював як приватний підприємець».

Мама Даніелла працювала керуючою справами Ужгородського міськвиконкому, була «правою рукою» мера. Коли малюки досягли піврічного віку, чоловік запропонував повернутися на державну службу. Запевнив - справляться без неї. Чоловік більш демократичний у вихованні, вважає жінка. А у мами побільшало часу, і вона, крім того, відкрила власну справу - виготовляла печиво.

«У  перші дні я дуже переживала, як у чоловіка справи. Але я поверталася, удома були тишина? спокій, чисто, він навіть приготував вечерю і я інколи ловила себе на думці, як у них вдома добре, а мені треба йти на роботу. Після того надійнішої людини для двох синів? як їхній батько немає,- коментує Даніелла Геворкян, мама близнят. - Були такі кумедні ситуації: мене зустрічали у місті і з подивом питали: «Це твій чоловік?» Його вже знало пів міста: він із своїм товаришем щодня виїжджали з дитячими колясками. Я досі заздрю чоловіку, бо він бачив, як пішов один наш син. І коли вони зараз підросли, я дуже шкодую за тими часами. Якби повторилася ця ситуація, я ніколи б у півроку їх не залишила».

У 2015 році на саміті ООН з питань сталого розвитку було прийнято Глобальні Цілі сталого розвитку. В Україні ухвалено відповідний Національний план дій до 2030 року, де одним із напрямків є забезпечення ґендерної рівності. А індикатор - досягти 2,5 % чоловіків у відпустках по догляду за дитиною серед тих, хто працює в органах влади та місцевого самоврядування. «На папері» такі показники не будуть проблемою. Важливіше, щоб самі чоловіки все більше переймалися відповідальністю за виховання власних дітей та їх доглядом. Адже бар'єром у реалізації жінки у суспільстві та її кар'єрному зростанні стає її репродуктивна робота, тобто догляд за дітьми, домашнє господарство...І поки жінки займаються родинними справами, чоловіки реалізовуються у професійному.  Тому представленість жінок на посадах на рівні прийнятті рішень - низька, бо вони фізично, психологічно не готові, не мають часу.... Тому шанси на подолання гендерної нерівності в Україні зростатимуть, коли будуть розвиватись паритетні сімейні відносини, коли чоловіки будуть брати на себе частину домашніх справ. Доглядати за власною дитиною - це і вимога сучасності, і ознака цивілізованості.

Ірина Бреза, спеціально для Zaholovok.com.ua

Матеріал підготовлено в межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», що реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України та за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.