Ви казали на початку розмови, що до представника омбудсмена звертаються не лише знедолені малозабезпечені, а й заможні? Вони часто потерпають від порушення прав людини?
Так, чимало заможних людей звертаються також. Ви знаєте, на мене ніколи не впливає статус і фінансова забезпеченість людей. Якщо можу допомогти, то для мене не грає жодної ролі, хто він (чи вона), звідки прийшли, їх прізвища і посади.
Наскільки закарпатці активні у відстоюванні власних прав?
Люди часто зневірені у владі, мені це дуже дивно. І не вірять, що можуть себе захистити. Та що казати, дивуються навіть з того, що інколи готова зустрітися у неприйомний день. Вже це викликає здивування, настільки багато зневіри. Загалом я часто виконую і роль психолога чи адвоката. Іноді просто вислухаєш і людям вже легше, приємно, що хтось їх почув.
Хто звертається частіше: чоловіки чи жінки?
Я б сказала порівну. За статтю нема розподілу. Часто звертаються не самі громадяни, а професійні правозахисники, значна кількість адвокатів і громадських активістів. Громадські організації у нас дуже активні.
Ви казали, що любите подорожувати. Які напрямки Ваші улюблені?
Можу назвати одне з найулюбленіших місць відпочинку – це Дубай. Кожного року відвідую один і той же готель, бо це місце, пов'язане з приємними спогадами і мені дуже приємно там бувати.
А якщо Європа, то це Відень. Улюблена кав'ярня «Захер» і одноменне тістечко, його обов'язково куштую, якщо ми там.
Для мене подорожі важливі для того, щоб переключитися після того, що я бачу в інтернатах. Коли я, наприклад, повернулася в готель з перевірки у виправній колонії, то зрозуміла, що я щаслива людина, бо у мене є чисте ліжко, вечеря в ресторані, іноді люди це не цінують, поки не побачать , в яких умовах перебувають інші.
Моя робота змінює мої цінності.
Зі злочинцями працювати важко?
Для мене не має значення, дотримання чиїх прав я перевіряю. Люди не відрізняються стосовно належних їм прав, ув'язнений для мене – громадянин, який відбуває строк покарання. Він теж має права, які наша інституція повинна захищати.
Все-таки керівники побоюються за Вас у таких випадках через вік і стать?
Так, нерідко навіть уточнювали мій вік і стаж роботи. В уявленні наших закарпатців молодим перспективним держслужбовцем бути не можна. Це 40-50річна людина хіба, а от 25 викликає дуже велике здивування. Але, повторюся, коли є віра в себе, то вона переможе всі обставини, які лише є.
Але психологічно це важка робота, незалежно від віку.
Так, переживати чуже горе не є приємно. А я не вмію бути черствою і думаю, що не навчуся. Я впевнена, що мої цінності не заважають мені в роботі, а й навпаки. Але так, справді, іноді просто розмовляти важко почати після НПМ [Національний превентивний механізм] візитів...
А з психологом не пропрацьовуєте такі відчуття?
Ні, не зверталася. Я вмію справлятися. І ще, знаєте, іноді легше годину вислухати людину, яка плаче, ніж побувати у такій ситуації, коли заходжу на перевірку, а керівник державного органу починає з'ясовувати зі мною стосунки і не допускати до перевірки так, що аж доводиться за невиконання законних вимог представника складати адмінпротокол. Взагалі у моїй роботі дозволити собі емоції – це розкіш. І агресія від керівників структур приносить більше стресу, ніж розповідь людини на прийомі. Бо вона приходить з надією на те, що їй допоможуть, а отже з позитивом.
Ганна Твердохліб, спеціально для Zaholovok.com.ua
Фото: Михайло Вешеленій
P.S.
Ми любимо вранці пити каву. Часто п'ємо її у компанії з цікавими людьми. Чуємо при цьому цікаві думки, які інколи розважають, часом – змушують замислитись, а віднедавна все більше викликають бажання записати їх і поділитися з читачами нашого сайту. Тому започаткували рубрику «Ранкова кава». Щотижня читайте нові розмови. Усього з кількох запитань (частина – із знаменитої анкети Марселя Пруста), тільки щоб вдало розпочати інформаційний день за горнятком кави у гарному товаристві. Чекаємо Ваших пропозицій щодо осіб, яких Ви хотіли б "почути" за "ранковою кавою".
Ваш Zaholovok.com.ua