Новини

Прогнози по низькій явці на Закарпатті не справджуються - експерт

Одне з порушень, яке фіксують у день виборів спостерігачі, --агітаційна продукція, яку не зняли після закінченнявизначеного закономперіоду. А також прихованаагітація, розклеєнау невстановлених місцях. Про цеУжгородському прес-клубурозповів Ярослав Гулан, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА.

«Також на ДВК кількість урн та кабінок для голосування менша, ніж вимагає норма закону, - каже Ярослав Гулан. – Наші спостерігачі також зауважили спроби видати бюлетені без паспорта. Немає впевненості, що там де немає спостерігачів не відбуваються такі порушення. Також на одній з дільниць (ЗОШ №5, м.Ужгород) була спроба видати бюлетень по закордонному паспорту. А у селі Дубриничі ДВК видала виборцю два бюлетені, хоча він змінив місце голосування і повинен був отримати тільки партійний список».

За словами Ярослава Гулана, за даними, які йому надходять з округу 70, у соцмережі запускають інформацію про те, що дин з кандидатів знявся. І є небезпека, що члени ДВК, які єдині мають штапми з позначкою «вибув», можуть їх застосувати.

Крім ймовірних порушень недоліком цьогорічних дочасних виборів експерти напередодні називали низьку явку закарпатців. З цим не згідний Михайло Шелемба, к.п.н, доцент кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій УжНУ. Науковець проаналізував явку виборців та порівняв її з даними виборів до ВР 5 років тому.  «Якщо аналізувати з попередніми виборами до ВР 5 років тому, то прогноз по низькій явці не справдилися, - каже Михайло Шелемба. -  Проголосувало тільки на 14% виборців, і ще є час до закриття дільниць. Якщо по округу №69, то явка абсолютно однакова, на округу №70 на 5% нижче, на 4 % на №71 , 71. І тільки на окрузі №73 (з центром у Виноградові), явка вища на 7%, порівнюючи з минулою виборчої кампанією. Пояснюється це цим, що на минулих виборах тут  не балотувався представник угорської нацменшини, угорці були малоактивні».

Щоправда на цих виборах удвічі  менша кількість ВПО (порівняно з президентськими виборами), які змінили місце голосування і пішли на дільниці.Анжела Бабкіна, радниця з питань ВПО в Закарпатський області пояснює: «Наразі у Закарпатті 3590 офіційно зареєстрованих ВПО, з них-  1084 дітей. Тільки 15,5% ВПО які мають можливість голосувати, змінили своє місце реєстрації. По країні цей показник близько  6%, на Закарпатті люди змінювали місце голосування. Якщо порівнювати з президентськими виборами, то цей відсоток в області сягав 30%. Одна з причин, люди згідно з діючим законодавством не можуть проголосувати за мажоритарника, інша причина-літній період». Ще одна проблема, яка стосується ВПО, члени ДВК намагаються видати їм по 2 бюлетені, хоча ВПО не мають права віддати голос за кандидата із списку мажоритарників».

До часу закриття дільниць залишається кілька годин. За ходом голосування по округу №68 уважно слідкують штаби 16-ти кандидатів мажоритарників. Єдина жінка, кандидатка-мажоритарниця Діана Кайнц вперше бере участь у виборчій гонці. Каже: у самій виборчій кампанії їх не сподобалось те, що обговорювалися тільки проблеми. «Ті, хто міг їх вирішити, говорили про проблеми у майбутньому часі, - пояснює Діана Кайнц. – Загалом, в Ужгороді вибори проходять позитивно. Люди вже свідомі, щоб помічати порушення. Вважаю, що волевиявлення  буде відповідати реальному зрізу».

Максим Іванов, представник штабу кандидата Роберта Горвата, радіє, що активність на окрузі №68 вища, ніж в середньому по Україні на 6%. «Протягом дня голосування ми зафіксували близько 10 порушень. Більшість стосується таємниці голосування. Після 20.00 можуть бути порушення, але наші спостерігачі готові, пройшли навчання, щоб протидіяти таким негативам», - ділиться враженнями Максим Іванов.

Кандидат-мажоритарник Михайло Савчин, вважає, що вибори влітку взагалі не треба проводити. Також мажоритарна виборча система має бути двотурова. «Тоді у владу не потраплять політичні лузери, щоб вони не обіцяли, - каже Михайло Савчин. – Крім того білборди треба забороняти. Це зло, треба зробити одну дошку пошани і хай люди знайомляться». Стосовно порушень виборчого законодавства, то Михайло Савчин наголошує: це питання професійності поліції. Вони повинні забезпечити належний супровід справи у судах, щоб винні мають бути притягнуті до відповідальності.

Частина штабів з більшою кількістю ресурсів проводить паралельний підрахунок голосів. Ім’я переможця по округу №68 очевидно буде відомим задовго до оголошення офіційних результатів.

Матеріал підготовано у рамках проекту Ужгородського прес-клубу «Створення виборчої медіа-майстерні на Закарпатті -2019» за підтримки Української медійної програми (Інтерньюз).

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.