Новини

Пластилінові кандидати: як і з чого ліплять свої програми претенденти на пост президента

До виборів – рівно 5 днів. Перегони між кандидатами уже вилились у брудні змагання, які пересічному українцю уже стає нелегко терпіти. Ми зібрали всі сили в кулак і перечитали програмиі . проаналізували обіцянки найпопулярнішої п’ятірки кандидатів. Оціночних суджень робити не будемо, лиш зазначимо, що ліплять свої програми більшість кандидатів (навіть із числа лідерів) із чистої води, змішаної з набором різнокольорових обіцянок, у яких багато українців бачать не то манну небесну, не то морковку, за якою варто бігти, не то «справжні зміни» і «нарешті світле майбутнє». Читайте і пам’ятайте, що обіцянки усіх кандидатів треба просіювати через сито холодного розуму, а не керуватись емоційними зворотами у текстах і потужними стандартними гаслами, які за роки незалежності, уже можна вписати у перелік, на який постійно ведуться українці.  

Якщо глянути на програми цих п’ятьох кандидатів лідерів безвідносно до персоналій, то можна лише сказати, що найгірше структурована програма – у Петра Порошенка, найкраще – у Юлій Тимошенко, найбільш мрійлива – у Володимира Зеленьського (деякі пункти у його програмі, до речі, дуже схожі на те, що пропонує виборцям Юлія Володимирівна). У Бойка, якщо двома словами, «повний розворот». А у Гриценка – оригінальність самою подачею обіцянок («не буде») і цікавими штуками на кшталт перевірки чиновників на поліграфі та провокаціями хабарем.

Петро Порошенко: духовна незалежність, мир, подолання бідності

Програма діючого Президента України Петра Порошенка значною мірою описує його здобутки на посту Глави держави. Петро Олексійович багато уваги приділяє досягненням України за останні 5 років (позиціонуючи це, як досягнення всієї країни, зусиллями всіх українці – «ми зробили», «ми досягли», «ми змогли», «ми зміцнили» і т.д.). На отих описаних здобутках і базуються плани Порошенка на наступні п’ять років (у раз його перемоги на виборах).

У першій частині Петро Порошенко обіцяє подати заявку на вступ України до ЄС і НАТО до 2023 року. Називає це місією країни та гарантією незалежності на національної безпеки. «Ми – країна, яка вже суттєво посилила східний фланг Альянсу і захистила від російської агресії не лише себе, а й всю європейську цивілізацію», – переконаний Порошенко.  Також Петро Олексійович вважає, що  «до ЄС і НАТО ми вступимо як країна – регіональний лідер» .

Упродовж наступних 5 років, як зазначається у програмі Порошенка Україна має стати:

  • лідером аграрного сектору в Європі;
  • одним із п’яти нових глобальних лідерів ІТ-сектору;
  • регіональним лідером індустріального розвитку;
  • транспортним хабом Східної Європи;
  • однією з десяти найбільш відвідуваних країн Європи під гаслом «Модна країна, яку відкриває світ».

«За п'ять років ми зробили те, що не робилося роками й десятиліттями. Ми заклали міцний фундамент для розвитку держави – основу для української історії успіху», – йдеться у програмі Порошенка. Далі – багато тексту і стилі «мова, віра, армія».

Ще із цікавого: «Інфляцію знижено вчетверо порівняно з 2015 роком. Курс гривні стабільний протягом кількох років. Ці зусилля дають, нарешті, можливість перейти до відновлення рівня життя і розпочати наступ на бідність». І взагалі слово «бідність» трапляється у тексті кілька разів.

Звичний прийом для політиків – робити «ставки» на слабших: «Ми повинні зосередити соціальну підтримку на найменш забезпечених верствах населення, як-то самотні люди похилого віку, особи з інвалідністю, багатодітні сім’ї».

Майже вся програма базується на принципі «ми зробили і продовжимо». Не нехтував Петро Порошенко і стандартними «розвиток регіонів», «підвищення зарплат», «зниження податкового навантаження», «інвестиції в освіту», «ремонт медичних закладів», «сотні тисяч робочих місць»,  «підтримка української мови і культури», «підтримка української науки» і т.д.

Окремим реченням у програмі зазначено про свободу слова: «Ми робитимемо усе, аби захистити свободу слова та права журналістів».

«Ця стратегія наблизить нас до соціальних критеріїв членства в Європейському Союзі, до побудови країни вільних і щасливих людей.

Україна - це Європа», – переконує Порошенко.

Юлія Тимошенко: новий курс України

Напевно, про «новий курс» Юлії Володимирівни не жартували хіба ліниві. У програмі кандидатки у президенти все прописано ну майже чітко: «Новий Курс України – це реалістичний і сильний шлях повернення миру та окупованих територій. Це наш шлях до успіху, прокладений великою командою українських фахівців».

«До цього національного плану включено п’ять напрямів змін: Нова Стратегія Миру та Безпеки, Нова Народна Конституція, Нова Економічна Стратегія, Нова Соціальна Доктрина та Нова Молодіжна Політика», – зазначається у програмі. І далі описується кожен із цих напрямків.

Мир і безпека. Тут Юлія Тимошенко прописала свою позицію щодо врегулювання ситуації на Донбасі: «Ми доб’ємося організації справжнього переговорного процесу та відновлення миру відповідно до Будапештського Меморандуму. Ми повернемо військово-дипломатичним шляхом мир та окуповані території Криму та Донбасу».

У цьому ж розділі – «повна модернізація ЗСУ», «новий контракт для військовослужбовців», «деокупація і реінтеграція тимчасово окупованих територій», «стягнення компенсації з Росії» та інше.

Народна Конституція. Тут Юлія Володимирівна обіцяє зняття недоторканності з президента, суддів, депутатів і зменшення  кількості нардепів – з 450 до 350. «Громадяни отримають беззаперечне право змінювати центральну та місцеву владу в будь-який момент через справжній референдум за народною ініціативою замість жертовних революцій», – обіцяє Тимошенко.

«Буде надано сильні права та можливості місцевим громадам. Вони будуть мати право формувати свої виконавчі комітети, мати гарантовано закріплені за їхнім бюджетом податки. Громади зможуть повністю розпоряджатися своєю землею. Земля за межами населених пунктів буде належати громадам», – зазначається у цьому розділі.

Економічна стратегія. Якщо коротко – «відновлення довіри до банківської сфери», «зміна неефективної політики НБУ», «відновлення справедливості для тих, хто втратив свої вклади на фоні падіння гривні». Щодо енергетики: «Ми створимо умови для стрімкого розвитку відновлюваної енергетики: сонячної, вітрової, геотермальної та інших». Про газ Юлія Володмирівна зазначає: «Ми повністю демонополізуємо імпорт газу та забезпечимо в Україні біржову торгівлю всіма енергоресурсами, що дозволить формувати прозорі ціни та сприятиме зниженню вартості енергоносіїв».

Про податки – дуже цікаво. Тимошенко обіцяє ліквідувати податкову міліцію і 37 «корупціогенних квазіподатків, які дають чиновникам можливість тиснути на бізнес».  Також серед обіцянок – скасування ПДВ і введення податку на реалізацію. Заміна ЄСВ на «персоніфіковану пенсійну систему з приватними накопичувальними рахунками для кожного громадянина».

Соціальна доктрина. Тут також багато того, що болить кожному українцю, з року в рік, від виборів до виборів, обіцяється багатьма політиками і партіями, але, на жаль, так і залишається у розділі «невиконані обіцянки». Тимошенко хоче досягти рівня зарплати, як у Польщі, запровадити «справедливі пенсії»  («пенсійні внески відкладатимуться на особовий рахунок кожної людини у державному банку протягом усього періоду роботи»), «доступну медицину», «справедливі тарифи» (саме тут – про зменшення ціни на газ у 2 рази), освіта, зарплати вчителям,  культура  і духовність.

Молодіжна політика. Команда Тимошенка виділила її окремим пунктом. Обіцяє «…створити мільйони нових робочих місць із гідною заробітною платою, у тому числі для молоді. Будуть надані суттєві податкові пільги роботодавцям, які працевлаштовують випускників навчальних закладів». Далі – про мікрокредитування, доступне житло (іпотека – 3% річних), 50 000 при народженні першої дитини, 100 тис. гривень – при народженні другої дитини, 150 тис. гривень – при народженні третьої дитини та всіх наступних дітей.

Володимир Зеленський: про країну своєї мрії

Кандидат у президенти України Володимир Зеленський на початку своєї програми описує, якою мріє бачити нашу державу (десь це вже було, правда? :)). «Я розповім Вам про Україну своєї мрії. Україну, де стріляють лише салюти на весіллях та днях народженнях. Україну, де відкрити бізнес можна за годину, отримати закордонний паспорт – за 15 хвилин, а проголосувати на виборах – за одну секунду в Інтернеті. Де немає оголошень «Робота в Польщі». А в Польщі є оголошення «Робота в Україні».Де в молодої сім’ї є один клопіт – обрати квартиру в місті чи заміський будинок. Де лікарі та вчителі отримують реальну заробітну плату, а корупціонери – реальні строки. Де недоторканими є Карпатські ліси, а не депутати. Де бабця отримує гідну пенсію, а не інфаркт від рахунку за комуналку…», – і так далі в тому ж мрійливому стилі.

Народовладдя через референдуми. Зеленський запевняє, що йде на один термін, «щоб змінити систему заради майбутнього». «Мій перший законопроект: «Про народовладдя». У ньому ми разом закріпимо механізм, за яким тільки Народ України буде формувати основні завдання для влади через референдуми та інші форми прямої демократії. В сучасній Україні це повинно відбуватись із максимальним використанням новітніх технологій», – переконаний Володимир Зеленський.

Людина – вища цінність. «Держава для Людини, а не Людина для держави. Повага до людської гідності повинна стати основним принципом у діяльності держави. Реформи повинні позитивно відображатись на кожній Людині, а не на десятьох сім’ях», – впевнений кандидат.

Справедливість і Рівність усіх перед Законом. «Впроваджувати рівність та справедливість почну із себе. Мої законопроекти у цьому напрямі: «Про зняття недоторканності з Президента України, народних депутатів і суддів»; «Про імпічмент Президента України»; «Про відкликання народного депутата України»», – йдеться у програмі.

Безпека Людини. Безпека Країни. Тут Зеленський висловлює свою позицію щодо політики безпеки. «Перед гарантами за Будапештським меморандумом і партнерами з ЄС ми ставитимемо питання підтримки України у прагненні завершити війну, повернути тимчасово окуповані території і змусити агресора відшкодувати завдані збитки. Здача національних інтересів і територій не може бути предметом жодних перемовин», – зазначається  у цій частині. Вона, здається, досить перекликується із тим, що пропонує Юлія Володимирівна. 

«Армія повинна бути престижною службою, де отримані навички і знання будуть успішно застосовані і в реальному секторі економіки. Бюджет на армію має перестати бути «годівницею» для «кабінетних генералів», а повинен забезпечити гідні умови служби і розвиток солдата» і «Рух України до НАТО та інших безпекових об’єднань – запорука нашої безпеки, в яку я вірю, та яка повинна отримати підтвердження через всеукраїнський референдум. Моє завдання зробити так, щоб зарплата військовослужбовців була на рівні натівських стандартів», – якось так бачить армію Володимир Зеленський.

Заможний громадянин – заможна держава. Цікавий пункт – про економічне чистилище: «…ми запровадимо одноразову «нульову декларацію» для бізнесу. Кожен бізнесмен за 5% зможе задекларувати та легалізувати свої доходи. Отримані кошти підуть на зменшення тарифного навантаження для малозабезпечених. Пройшовши «економічне чистилище», кожен отримає шанс у подальшому чесно вести бізнес в країні».

Формування прозорого ринку землі. «Необхідно впровадити економічний паспорт українця. Кожна дитина матиме право накопичувати на своєму рахунку частину від реалізації державою природніх благ (надра, землі тощо). Після досягнення повноліття дитина отримає ці накопичення як власний стартовий капітал», – йдеться у програмі Зеленського.

Корупція. «Я сам не крав і нікому не дозволю!», – зазначає Володимир Зеленський. «Новоствореним антикорупційним органам і Вищому антикорупційному суду – максимальну державну підтримку для ефективного виконання їх завдань. Чесні посадовці отримають гарантовані гідні заробітні плати, відкриті конкурси на посади, високий соціальний статус і державне страхування», – щоправда, про те, як «вимріювати»  у програмі не йдеться.

«Моя ціль – повна відкритість діяльності влади, автоматизація публічних процесів онлайн, зведення всього функціоналу держави до розмірів смартфону», – цікаво, але якось дуже  розмито.

Далі у програмі йдеться про «здорову й освічену націю», працевлаштування, достойні пенсії. «Перехід від солідарної до накопичувальної пенсійної системи. Всі страхові накопичення, зроблені людиною за життя, не будуть пропадати у фондах, а переходитимуть у спадщину», – теж дуже перекликується ідеями Тимошенко.

Ще один окремий пункт – електронна країна.  «Держава забезпечить всіх мешканців доступом до швидкого Інтернету. Ми сприятимемо розвитку цифрової грамотності населення незалежно від віку», «Громадяни України отримають можливість долучатись до прийняття важливих рішень влади через мережу Інтернет,  зокрема і до голосування на виборах і референдумах», – обіцяє Зеленський.

«Україна сьогодні потребує не просто нових облич. Вона потребує НОВИХ ІДЕЙ! Моє головне завдання – привести до влади порядних і патріотичних фахівців», – акцентує Володимир Володимирович.

Юрій Бойко: план мирного розвитку

«За останні роки Україна відступила від основних засад Декларації про державний суверенітет та Акту проголошення незалежності України, який на всеукраїнському референдумі 1991 року підтримали мільйони громадян України. Ми маємо повернути та зберегти головні цінності, що визначили для себе українці на референдумі! Наша держава має бути незалежною та нейтральною», – зазначає у першому абзаці своєї програми кандидат у президенти Юрій Бойко. Що саме значить  тут слово «нейтральною», – не дуже зрозуміло.

Далі все досить стандартно і типово для майже усіх претендентів на пост Глави держави: «Ми знаємо як зупинити бойові дії на Сході, відновити економіку та соціальну справедливість. Наша промисловість знову запрацює, будуть створені нові робочі місця з гідними умовами праці та заробітною платою. Ми зупинимо зростання цін та зменшимо тарифи. Вулиці українських міст знову стануть безпечними. Правоохоронці захищатимуть громадян, а не боротимуться з інакомисленням», – все, чого вже давним давно хочуть українці, і все, що їм зажди, на кожних виборах обіцяють політики.  Розмито, мрійливо, але дуже стандартно. Далі – основні пункти програми.

Повернути мир в Україну. Бойко прямо каже про переговори між сторонами конфлікту: «Нова влада піде на прямі переговори з усіма сторонами конфлікту - заради миру та повернення територій і населення під юрисдикцію України.  Бізнес на крові та стражданнях буде припинено, податок на збройний конфлікт - скасовано. Люди зможуть повернутися до своїх домівок».

Держава на службі людям.Тут, крім «збільшення повноважень місцевої влади», «економічної самостійності регіонів», «закону й порядку на вулицях», ще і таке: «Обмеження свободи слова, думки та совісті будуть скасовані.  Повернемо громадянам вільний доступ до соціальних мереж і інформаційних ресурсів». І таке: «Знищимо системне явище вибіркового застосування норм законів правоохоронними органами та судами. Буде введено безумовну кримінальну відповідальність за екстремізм і пропаганду ворожнечі, насильства, етнічної або расової переваги. Гарантуємо невтручання держави в питання церкви».

Сильна економіка. Теж дуууже популярне серед українських політиків словосполучення. І, наскільки популярне, настільки, здається, недосяжне. Бойко обіцяє: «побудову сучасної економіки XXI століття», «зростання економіки до 5-7%», «зменшення безробіття, створення нових робочих місць», «зупинення зростання цін», «спеціальні умови кредитування для розвитку і підтримки малого та середнього бізнесу», «збільшення власного видобутку вугілля, газу та потужний розвиток української енергетики», «державну підтримку сільському господарству», «зупинення розкрадання природних багатств України», «зв'язок науки з виробництвом», «справедливу систему оподаткування та зниження податків».

Гідне життя – кожному. У цьому розділі Бойко схожий на Порошенка: у нього теж всесильне «подолання бідності».  Серед обіцянок – гідні зарплати і пенсії, виплата боргів бюджетникам, соцдопомога і пільги вразливим категоріям населення. «Зупинимо тарифний геноцид», – зазначає Бойко і далі обіцяє збільшення виплат за народження дітей – 100 тисяч за першу дитину, 200 тисяч – за другу, 400 тисяч – за третю і наступних.  «Впровадимо нову ефективну та прозору програму будівництва соціального житла для молоді та соціально незахищених верств населення. Створимо стимули доступного іпотечного кредитування», – теж стандартно, але добре, що хоч тут без цифр :)

Реформи заради людей.Тут про медицину, освіту, пенсії і т.д. «Відновимо роботу екстерної медичної допомоги», «ліквідуємо дефіцит ліків», «забезпечимо законодавчий перегляд несправедливої пенсійної реформи», «зупинимо ганебне закриття шкіл», «збільшимо державне фінансування та кількість бюджетних місць у професійно-технічних» ну і так далі. Із цікавого (нового старого): «поновимо 10–річний термін одержання середньої освіти та поглиблене вивчення основних дисциплін в школах», «повернемо право громадян навчатися рідною мовою».

Україна – надійний міжнародний партнер. Це – найбільш стислий пункт  у програмі кандидатата у президенти Юрія Бойка, проте, досить промовистий у плані зовнішньої політики: «Забезпечимо реальний нейтралітет та позаблоковість України. Подолаємо протиріччя з усіма країнами-сусідами, у тому числі з Росією.  Встановимо партнерські та взаємовигідні стосунки з іншими державами і міжнародними організаціями.

«Україна стане на шлях миру і розвитку», – впевнений Бойко.

Анатолій Гриценко: чесний президент служитиме людям

 Програма кандидата у президенти Анатолія Гриценка відрізняється від інших, зокрема, і тим, що Анатолій Степанович не робить акцент на обіцянки і «ми зробимо», «ми досягнемо», а більшість ключових речень починає із «не буде».  «Не буде в президента бізнесу, офшорів і власності закордоном – буде чесне служіння Україні і українцям. Не буде поборів знизу-догори – верхівка корупції буде відрізана з першого дня на посаді. Не буде президент відбирати чужий бізнес – власність кожного буде захищена».

На початку програми Гриценко зачіпає чутливі для українців теми: «Не буде дискримінації за расовою, мовною, релігійною, статевою чи іншою ознакою – буде захист прав і свобод усіх громадян, незалежно від того, голосували вони за президента чи за іншого кандидата.Не буде президент ховатися за недоторканність – буде Закон про імпічмент президента. Не буде «любих друзів» – буде невідворотність покарання для всіх, незалежно від партійної приналежності, влади чи опозиції».

Про Донбас. «Капітулянтського повернення Донбасу не буде – окуповані території повернемо без «особливих статусів» дипломатичними, воєнними, економічними, санкційними засобами спільно із зарубіжними партнерами. Це можливо здійснити протягом 5-річного президентського терміну.

Не буде Україна поступатися правами на Крим в обмін на будь-які економічні поступки – у Криму наші громадяни, це наша земля, і Крим буде українським!

Не буде штучного поділу країни на Схід і Захід – буде єдина Україна для нас усіх, нас об’єднає спільне успішне майбутнє!».

Про армію. «Не буде президент «заробляти на крові» і на армії – армія буде оснащеною, а Державне оборонне замовлення стане інструментом розвитку фундаментальної науки і проривних технологій, в тому числі для інновацій і передових кластерів економіки України.

Не будуть силові структури задіяні для захисту влади від свого народу – їх буде переорієнтовано на захист країни від зовнішнього ворога.

Не будуть керувати армією «паркетні» генерали – на керівні посади будуть призначені бойові офіцери, які дбають про життя солдата і здатні отримувати перемоги.

Не буде надмірної кількості генералів – буде їх скорочення до стандартів передових держав».

Про корупцію. Тут із цікавого – перевірка чиновників на поліграфі та заборона дорогої політичної рекламию.  «Не буде більше імітації боротьби з корупцією, провалів резонансних справ, показових арештів дрібних порушників – буде спершу знищено корупцію в Адміністрації Президента, Кабінеті Міністрів, Верховній Раді, СБУ, ГПУ і МВС», – зазначає Гриценко.

«Не буде влада власністю багатих – нова виборча система і заборона мільярдної політичної реклами на телеканалах відкриють шлях у владу чесним професіоналам, у тому числі – обдарованій молоді», – акцентує політик. 

«Не буде дешевих чиновників, які живляться корупцією, – буде скорочення посад зі збільшенням зарплати і посиленням відповідальності за корупцію, з перевіркою на поліграфі та провокацією хабара», – лякає Гриценко майбутніх підлеглих.

Про економіку. Тут вже є трохи цифр.  Гриценко говорить про «економічне зростання темпами 10% щорічно», «внутрішні й зовнішні інвестиції», «контроль держави за діяльністю банків», «стимулювання (через податкові, митні і кредитні механізми) виробництва продукції з високою доданою вартістю», «чесна й ефективна митна політика», «мораторій на експорт деревини під виглядом дров», «сотні тисяч нових робочих місць для українців» і так далі.

Про соціальні стандарти. Гриценко запевняє, що, у разі обрання його президентом, не буде «космічних тарифів на житлово-комунальні послуги», «не буде більше мінімальна пенсія нижчою за реальний прожитковий мінімум». Окремо виділяє Гриценко переселенців: «Не буде знедолених переселенців – буде державна політика кредитування їм житла і стимулювання створення робочих місць». Також Гриценко називає конкретну цифру середньої зарплати – понад 700 євро.  Далі йдеться про підтримку молоді, материнства,освіти, культури, медицини.

Суддям-хабарникам Гриценко обіцяє «пожиттєву тюрму», запевняє, що не буде хабарництва у навчальних закладах, не буде «варварського ставлення до природи».

Про регіони. «Не буде конфліктів у владі – буде Конституція, що ліквідує дуалізм виконавчої влади, скасує районні та радикально скоротить обласні державні адміністрації, насамперед їхній вплив на економіку регіонів. Децентралізація буде посилена – місцеві громади отримають право розпоряджатися землями за межами забудови населених пунктів. Функції держави будуть скорочені й переведені на інтернет-технології – щоб мінімізувати контакти громадян з чиновником».

__ 

Такі у нас лідери рейтингів. І такі у них програми. З повним текстом програм можна ознайомитися на сайті ЦВК і на сторінках кандидатів. Головне для виборців – дійсно хотіти розібратися у тому, що, хоча б, пропонують і прописують у своїх програмах кандидати у президенти. Бо керуватися виключно політичною рекламою і образами політиків – це рівносильно обману самого себе. Будьте мудрими і ходіть на вибори.

Аня Семенюк, Zaholovok.com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.