Новини

На виборах в ОТГ в Закарпатті Зе фактор не спрацює, - експерти

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання, головною темою якого стали вибори в ОТГ Закарпаття, які проходитимуть 22 грудня 2019 р. У жовтні 2019 року Центральна виборча комісія оголосила перші вибори у 86 об’єднаних територіальних громадах у 22 областях України. Із них 9 – на Закарпатті. Усього в області налічується 15 територіальних громад, із них 9 – новоутворені, саме в них 22 грудня відбудуться перші вибори голів селищних чи сільських рад, а також вибори депутатів до місцевих рад.

  Наскільки важливими є ці вибори для закарпатських громад, чи фіксуються порушення, як проходить виборча кампанія. На ці та інші питання відповіли експерти:Ярослав Гулан,громадський омбудсмен із захисту виборчих прав ГМ ОПОРА у Закарпатській області;Дмитро Тужанський, керівник Закарпатського обласного відділення ВГО КВУ;Михайло Шелемба, політолог, к.п.н, доцент кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій УжНУ.

 Дмитро Тужанський, керівник Закарпатського обласного відділення ВГО КВУ зазначив, що вибори в ОТГ мало цікавлять, як громаду, так і моніторингові організації. «На жаль, склалася ситуація, що навіть в Ужгороді, де у двох сусідніх адмінодиницях ( ОТГ, які «підпирають» Ужгород і мали б бути частиною Ужгорода), мало знають про вибори. Це питання, яке зникло з порядку денного відповідальності політиків і посадовців. Навіть в Ужгороді експертні кола знають про Нормандський формат більше, ніж про вибори в ОТГ, де живе багато ужгородців», - каже експерт.

  За його словами, цих виборів на Закарпатті могло і не бути. «Здається, що після зміни влади був розблоковане питання  по створенню ОТГ. Воно то й так, але насправді не дуже. Це план, який був кулуарно узгоджений: «давайте обійдемося без добровільного об’єднання і перейдемо до затвердження перспективного плану» , - коментує Дмитро Тужанський.-- Кожен свої інтереси просував з прицілом на парламентські. Це була узгоджена позиція експертної частини людей, а не голови ОДА. Політично насправді на рівні ОДА ці вибори нікому не були потрібні, всі чекали перспективний план». Друга особливість цих виборів в ОТГ, вважає Д.Тужанський, --мінімальна увага з боку громадськості. Є певні припущення, що не було дотримання процедури при реєстрації кандидатів. Третій момент у виборів в ОТГ стосується електоральної поведінки закарпатців. Чи  спрацює Зе-фактор на цих виборах? Експерт нагадав, що попри активну участь Зе-команди на парламентських виборах, по мажоритарних округах пройшли політики з досвідом, хоч і з невеликою перевагою. «Питання цих виборів в ОТГ, чи не зайдуть під виглядом Зе-команди місцеві князьки. Чи не зайдуть вони під брендами інших партій? Всі знають, що це вибори за доступ до серйозних ресурсів», - каже Дмитро Тужанський.

 «По виборах 22 грудня Закарпаття є рекордсменом: 9 громад - це одна з найбільших кількостей громад в Україні, де проходитимуть вибори, - каже Михайло Шелемба, політолог, к.п.н, доцент кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій УжНУ. --

Слід очікувати ще наступного року ряд виборчих процесів в ОТГ. Ці вибори були на часі, останні проводилися ще у 2017 році. Готувалися задовго, велися перемовини, блокувалися з боку ОДА. Тому цей процес є очікуваним і завершальним етапом, який проходив тривалий час. Щодо самого процесу, то основну боротьбу будуть вести ті люди, які працювали над створенням ОТГ. До цього моменту велася робота, проводилися громадські слухання».

  Експерти зауважили, що проблемними на виборах будуть Холмківська та Оноківська ОТГ. А також Довжанська, яка утворена на межі двох районів: Хустського та Іршавського. Щодо явки, то виборці голосуватимуть активніше, ніж на президентських чи парламентських.  Тільки чверть голосуючих будуть звертати увагу на партійні прапори. Оскільки саме в ОТГ виборці будуть обирати кандидатів здебільшого через  персональне знайомство. «Залежно від розміру самого ОТГ, за переможця мають віддати голоси до 500 осіб.  І що важливо: на виборах в ОТГ виборець чітко розділяє повноваження і розуміє, хто відповідає за дороги, виділення земельних ділянок тощо. Проблем з цим не буде»,- каже Михайло Шелемба.

  ГМ ОПОРА на виборах в ОТГ не спостерігатиме, але організація вже проводить заходи щодо загальних спостережень за місцевими виборами, які плануються восени наступного року.  Про це повідомив Ярослав Гулан, громадський омбудсмен із захисту виборчих прав ГМ ОПОРА у Закарпатській області. «Ми наразі відслідковуємо порушення, які  фіксувалися ще під час парламентських виборів. Були і заяви про порушення, і кримінальні справи, - каже експерт. – Зокрема, кримінальна відповідальність загрожує  11-тьом членкиням ДВК, що видавали бюлетені на ім’я людей, які фізично не прибули на дільницю.  Це грубе порушення законодавства України (ст. 158 КК, термін ув’язнення від 5 до 7 років). Зараз справи перебувають у судах. Будемо тримати руку на пульсі, чим вони закінчаться. Також є підозрюваний виборець-пенсіонер на Рахівщині, який під час голосування вирішив бюлетені забрати собі. Нагадую, що такі документи -- це не власність виборця, а документи суворої звітності. Ще одне кримінальне провадження було порушене за заявою спостерігача ГМ ОПОРА: у с.Лази місцевому жителю видали бюлетень без документів». За результатами виборів -2019 є також адмінпровадження, які стосуються порушення в частині агітації. «Станом на початок листопада 20 рішень по таких провадженнях у судах. У 14 справах суд підтвердив вину, у 6-ти не підтвердив або повернув поліції матеріали.У 8-ми справах суди призначили штрафи від 17 до 510 грн., - каже Ярослав Гулан і наголошує.--  Буде людям наука, ця інформація стане запорукою того, що за порушення на виборах настає відповідальність. Це саме стосується і виборів в ОТГ». 

22 грудня 2019 р. вибори відбудуться у шести районах Закарпаття. У Берегівському районі у Косонівській територіальній громаді, у Великоберезнянському - у Великоберезнянській селищній громаді, у Іршавському – у Довжанській, Зарічанській, Кам’янській, у Мукачівському – у Горондівській, у Свалявському – Керецківській сільська, в Ужгородському – Оноківській та Холмківській. Крім цього, у Полянській ОТГ відбудуться довибори депутатів у зв’язку з приєднанням до громади села Солочин.

Засідання проходило у рамках Інформаційного виборчого хабу -2019 Ужгородського прес-клубу.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.