Новини

В Ужгороді пройшли Українські словацькі читання

Ужгородський національний університет вже має чималий досвід в організації такого заходу, як наукові читання із залученням закордонних фахівців. Цього разу разом із колегами зі Словаччини вдалося провести Ужгородські словацькі наукові читання на тему «Громадянські структури, інтелігенція, студентство в Словаччині та в Україні: історичні паралелі, сучасні ролі і взаємодія».


Метою заходу було формування історичної ретроспективи й обговорення сучасних альтернатив розвитку українського та словацького суспільств, враховуючи роль, яку відіграють у їх трансформації:
• громадянські структури, ініціативи, лідери як актори і автори суспільної діяльності та проектів;
• церква як моральний суспільний авторитет;
• інтелігенція (творча, наукова, університетська…) як творець і/чи систематизатор гасел, смислів, сценаріїв розвитку суспільства;
• студентство як cолідарна соціальна група;
• взаємодія на міждержавному, регіональному та транскордонному рівнях між неурядовими організаціями, цільовими групами, громадянами в цілому.

Організував наукові читання Ужгородський національний університет разом з Інститутом Центральної Європи, регіональною філією Національного інституту стратегічних досліджень в Ужгороді за сприяння почесного консула Словацької Республіки у Великому Березному.

Цікаво, що аудиторія читань була дуже різноманітною: зібралися й науковці, і студенти, і громадські та культурні діячі нашого міста.

Відкривали захід директор регіональної філії Національного інституту стратегічних досліджень в Ужгороді Світлана Мітряєва, проректор УжНУ з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків Роман Офіцинський, завідувач кафедри політології та державного управління й директор Інституту Центральної Європи Мирослава Лендьел, а також представники словацької сторони – Генеральний консул Словацької Республіки в Ужгороді Янка Бур’янова та почесний консул Словацької Республіки у Великому Березному Олег Адамчук. Усі вони висловили надію, що такі читання допоможуть зміцнити зв’язки зі словацькими науковцями й громадськими діячами, а також обговорити конкретні перспективи дальшого розвитку українсько-словацьких відносин.

Мирослава Лендьел дуже задоволена ходом і результатами заходу: «Як порівняти з минулими читаннями, було більше досвіду. Уже знаємо, як анонсувати такий захід, яких людей залучати до участі, як організувати зібрання таким чином, щоб воно було жвавим і цікавим. Чітко розуміємо, з ким у нашій області можна співпрацювати у сфері соціальних досліджень; спроможні готувати масштабні проекти, щоб залучити додаткові кошти з міжнародних фондів; легко привертаємо до співпраці в цих проектах науковців різних профілів».

Оскільки як одну з основних тем обговорення організатори обрали питання ролі студентства в трансформації сучасних альтернатив розвитку українського та словацького суспільств, то вирішили, що найкраще про молодь зуміє сказати вона сама. Як зауважила пані Мирослава, студенти ще не є залежними від стереотипів, не завжди політично коректні: вони говорять щиро, безпосередньо те, що думають. На заході нове покоління було дуже активним, а висловлювання чітко виявили думку сучасного українського студентства.

До 1 березня збиратимуть матеріали цих наукових читань, які планують видати в науковому збірнику. Оскільки організатори вже мають добрий досвід публікації напрацювань таких заходів, до того ж незабаром планують влаштувати Ужгородські угорські читання, то з’явилася ідея започаткувати наукове періодичне видання «Ужгородські центральноєвропейські читання». Тож матеріали зібрань цього формату оприлюднюватимуть у ньому, - інформує Медіацентр УжНУ.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.