Як громада у Карпатах взялася облаштовувати
креативний простір для молоді



Креденц ідей
Як громада у Карпатах взялася облаштовувати
креативний простір для молоді

"Хочеш, аби було зроблено – зроби сам". Таким принципом керувалися активні жителі гірського селища на Рахівщині, котрі захотіли зробити місце,

в якому живуть, кращим.

Все почалось із вирішення однієї із найбільш болючих проблем чи не всіх населених пунктів карпатського регіону - сміття. Продовжилось бажанням розібратись у питанні перевантаженості дитячих садочків у селищі. А потім з'явилась ідея облаштувати у занедбаному сільському клубі креативний простір для молоді й не тільки, щоб ясінчани мали можливість піти не лише в кафе, а й на перегляд фільму чи презентацію цікавого проекту, щоб підлітки могли знайти собі заняття до душі й розвивати свої таланти, щоб можна було організовувати класні події для односельчан і щоб всі охочі мали в центрі рідного села відкритий своєрідний коворкінг. "Нове Ясіня" взялося за роботу, не злякалось перепон на шляху, залучило усіх небайдужих жителів селища до роботи і вже зовсім-зовсім скоро відкриє власну мрію - креативний простір "Креденц".
– Це місце ми орендували для того, щоби створити тут молодіжний простір, який ми назвали «Креденц». Це мультимедійний комплекс, своєрідний коворкінг, творчий простір, інклюзивне навчання та можливості для розвитку майбутніх лідерів. І це не про столицю, це – про наше Ясіня. З такою метою ми живемо з моменту створення громадської організації у курортному закарпатському селищі.

Креденц на нашому діалекті означає «сервант» – місце, в якому зберігається все-все-все, необхідне для ґазді. І так само ми бачимо наш «Креденц» місцем, де буде створюватися нова громада. Нова, об’єднана, сильна, зацікавлена в розвитку свого селища, в розвитку нашої долини, нашої ОТГ.

– «Креденц» планувався не лише для молоді. Ми хочемо тут проводити презентації, лекції. Маємо вже для цього все техніку: комп’ютер колонку, проектор, екран. Хочемо проводити навчання, тренінги, майстер-класи і ми хочемо залучити до цього багато резидентів, резидентів, котрі будуть працювати із молоддю, із усіма активними громадянами Ясіня і сусідніх сіл. Також будемо дивитися кіно, гратися з дітками, вчитися, розвиватися.
– У приміщенні ми самі робили ремонт. Взяли його у вигляді ремонту а-ля «совєтьский союз», збили стару штукатурку, збили стару стелину, зняли стару електрику, повністю поміняли, встановили теплу підлогу, стіни ще розмалюємо. Надіємось зробити його комфортним, гарним, світлим приміщенням з безкоштовним вай-фаєм. Дуже хочемо бути сучасними.

Над створенням креативного простору «Креденц» задіяна вся команда ГО «Нове Ясіня», це близько 10 людей. Перше, що ми зробили, – написали проект на грант програми «Культура. Спільнота» від Міжнародного фонду «Відродження». Ми отримали цей грант, але він надається за умови, якщо ми залучаємо кошти методом краундфандингу серед спільноти і ми зробили ще одну заявку на «Спільнокошті». Купили обладання, комп’ютер, замовили меблі, фліпчарт, всілякі канцелярські шутки. Від проекту «Будуємо Україну разом» ми отримали шпаклівку, гіпсокартон та інші будматеріали для самого простору.
– Залучали всіх, кого тільки могли. БУР мали приїхати із 60 волонтерами, але перед самими приїздом ввели карантин, тому приїхала тільки сама команда – 6 людей. З них частина працювали в двох сім’ях в селі, а у нас безпосередньо працювали 4 людей від БУРу. До приїзду команди БУР ми вже підготували це приміщення і працювали тут теж. Самі, щодня, цілий червень – збивали штукатурку, клали стяжку. Залучати довелося наших чоловіків і ми їм дуже вдячні. Є місцева вайбер-група, є фейсбук-спільнота і ми просили приходити допомагати, є майстри, які це вміють робити і вони приходили допомагати, було багато волонтерів, молоді, діти років від 14 приходили і теж працювали. Із найстарших – десь 60 з плюсом. Також долучалися інші жителі, які робили обіди і приносили хлопцям, або якісь смаколики готували для них. Долучалися майстри, магазини допомагали матеріалами, а продуктові крамниці дарували то сік, то морозиво волонтерам.
– Тільки півроку пройшло з того часу, як сесія сільради виділила нам приміщення і все одно були якісь проблеми – то з ключами, то ще з чимось Постійно виникала недовіра до того, що саме ми створюємо і для чого. У людей були думки, що ми хочемо хочемо щось забрати. Казали, що ми, «Нове Ясіня», хоче для себе офіс. І так, ми хочемо для себе офіс, але не тільки для себе. Тому що, на жаль, місця для громадського сектору у нас немає. І навіть спершу, коли ми казали, що це місце для молоді, тут будуть тусити, дивитися фільми, нам відповідали «Хай ідуть в кафе». Нуу, кафе – це кафе. А місце, де можна побути з друзями – це інше. І, буває, важко пояснити, що таке вільний простір, що таке молодіжний простір. У людей зараз немає такого поняття і, враховуючи, що у нас немає навіть якогось цивілізованого парку, то дивишся на молодь, яка вечорами то на дитячому майданчику, то десь бродять-ходять… Це все потрібно створювати. Інше покоління чи іншого складу мислення люди цього просто не розуміють. «Хай діти сидять вдома», ну але ж всі розуміють, що вони вдома сидіти не будуть, вони будуть ходити розважатися і шукати, де їм розважатися. Ми хочемо створити місце, де б вони і розважалися, і розвивалися, і все це було б безпечно і класно і для них, і для селища.
Гори будуть стояти, хто б тут не жив, але люди створюють це місце, люди створюють це селище.
– Я приїхала жити в Ясіня 4 роки тому. Це був мій свідомий вибір, я приїхала сюди з Києва, вийшла заміж і не шкодую ні краплинки, бо це, мабуть, найкраще місце в Україні, куди можна було переїхати. Я дуже кайфую від зелені, від гір, від сонечка, від усього, що тут є, від клімату. Це місце сили – прокидаєшся, дивишся на туман, слухаєш спів пташок, – я радію кожен ранок. Тому я хочу тут жити, я не хочу емігрувати, я не хочу шукати десь якоїсь іншої землі, де би мені сподобалося, хоча ми з чоловіком мандруємо дуже багато. Я хочу жити тут, але хочу, щоб це місце було крутіше, класніше, люди щоб були позитивніші, щоб вони могли вірити в свої сили так само, як у них вірю я.

Я можу будь-де жити, мені не страшно поїхати в якусь іншу країну, але я вірю, що можна і тут жити і я хочу, щоб мої односельчани були такі самі, як я, тому що в громаді – сила і в людях сила. Гори будуть стояти, хто б тут не жив, але люди створюють це місце, люди створюють це селище. Люди вибирають владу, контролюють владу і приходять допомагати владі так само робити, бо не варто чекати, що 10 людей із сільради, зроблять селище. Селище зроблять люди. Кожен із нас, умовно кажучи, якщо наведе порядок біля свого двору, буде порядок на всій вулиці.
– Буває важко себе зорганізувати, бо у всіх нас є свої роботи, сім’ї, діти і буває непросто відірватись, але коли ми приходимо сюди, то тут уже все йде легко, бо це величезне задоволення – створювати щось для інших людей. Я не могла собі уявити, наскільки це класно, наскільки весело буде працювати тут, працювати командою, працювали з великою кількістю людей, з якими, якщо і буває важко домовитися, але коли домовилися, результат виходить, як на мене, дуже класний. Тому чекаємо, коли ми все доробимо, щоб поглянути, що ж у нас вийде!
Довідка:
«Нове Ясіня» – громадська організація, що утворилася у 2018 році у відповідь на бездіяльність місцевої влади щодо накопичення відходів та вирішення проблеми сміття загалом. Це – команда ясінчан, яка об’єдналася довкола ідеї створення здорового та комфортного середовища для життя, розвитку, роботи та відпочинку.

«Ми знаходимо час, аби працювати на благо Ясіня, просувати якісні зміни всередині спільноти, – кажуть засновники організації. – Ми знаходимо кошти, аби фінансувати діяльність організації, і знаходимо односельчан, котрі стають з нами пліч-о-пліч. Адже тільки спільними зусиллями ми зможемо збудувати процвітаюче Ясіня».

Постійна команда: Оксана Позняк, Світлана Джунжик, Нотіка Дячук, Наталія Шітив, Наталія Франц, Віта Капустяк, Володимир Гиря.
Аня Семенюк, спеціально для Zaholovok.com.ua
Фото з робочого процесу надані ГО "Нове Ясіня"
Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки National Endowment for Democracy (NED). Погляди авторів цього матеріалу не обов'язково збігаються з офіційною позицією NED.