Новини

Хто такі приватні виконавці

Наталія Панова розповіла про приватних виконавців, які повинні розпочати свою діяльність в Україні. 

У рамках судової реформи були прийняті закони "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" та "Про виконавче провадження". Цими законодавчими актами поряд із державними виконавцями запроваджено систему приватних виконавців.
Що робитимуть приватні виконавці?

Із набуттям чинності даного закону в Україні вводиться так звана змішана система виконання судових рішень. Тобто, поруч із державними виконавцями працюватимуть приватні. Передбачається, що завдяки цій новації підвищиться якість виконання судових рішень. Проте, маючи однакові права з державними, приватні виконавці зможуть виконувати не всі судові рішення. Приватні виконавці виконуватимуть рішення суду та інших органів чи посадових осіб. Їхня юрисдикція буде обмеженою.

Зокрема, приватні виконавці не займатимуться провадженнями, що стосуються вселення-виселення із житла, відібрання дитини, виконання рішень стосовно недієздатних осіб, в тому числі — щодо дітей, а також ті рішення, де учасником виконавчого провадження є держава, державні органи, органи місцевого самоврядування, рішення про конфіскацію майна, а також державні та комунальні підприємства боку держаи від самого початку. Головним же напрямком діяльності приватних виконавців, на мою думку, мають стати юридичні особи – підприємства та фірми різних форм власності, а також стягнення боргів фізчних осіб.

Хто може стати приватним виконавцем?

Громадянин України, який досяг 25 років, має вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи у галузі права після отримання відповідного диплома не менше двох років та пройшов навчання і стажування (не довше 3х місяців), склав кваліфікаційний іспит та отримав свідоцтво.

Приватним виконавцем не може бути особа:

- визнана судом обмеженою у цивільній дієздатності або недієздатною;
- яка має не зняту або не погашену в установленому законом порядку судимість;
- яка вчинила корупційне правопорушення або порушення, пов'язане з корупцією;
- якій за порушення вимог законодавства анульовано свідоцтво про право на зайняття нотаріальною, адвокатською, діяльністю арбітражного керуючого, — протягом трьох років з дня звільнення;
- звільнена з посади судді, прокурора, працівника правоохоронного органу, з державної служби або служби в органах місцевого самоврядування у зв'язку з притягненням до дисциплінарної відповідальності, — протягом трьох років з дня звільнення.

Хто і як контролюватиме приватних виконавців

Приватні виконавці будуть підзвітні Міністерству юстиції. Контролюватимуть їхню роботу також два спеціальні органи: Кваліфікаційна комісія приватних виконавців — проводитиме відбір бажаючих стати приватним виконавцем, та Дисциплінарна комісія приватних виконавців — куруватиме їхню професійну діяльність. На початковому етапі Дисциплінарна комісія складатиметься тільки з представників Міністерства юстиції, однак в майбутньому до її складу увійдуть представники саморегулюючої організації — Ради приватних виконавців, і представник від Ради суддів.

За законом — Мін'юст зупиняє та припиняє право на здійснення діяльності приватного виконавця. Оскаржити дії чи бездіяльність приватного виконавця також можна буде в судовому порядку.

Законом передбачено створення Єдиного реєстру приватних виконавців України, куди будуть внесені дані про усіх приватних виконавців, які пройшли відповідний відбір і отримали ліцензію на діяльність від Мін'юсту, в тому числі — відомості про офіс та страхові зобов’язання приватного виконавця. Також туди будуть вноситися усі дані про дисциплінарні стягнення приватних виконавців, про призупинення чи припинення діяльності. Єдиний реєстр буде працювати у вільному доступі на офіційному сайті Мін'юсту, безкоштовно.

Хто стане клієнтом?

Звертатися до приватних виконавців можуть як фізичні так і юидичні особи, на користь яких ухвалено судове рішення. Обовязковим стає авансування виконавчого провадження . Авансовий внесок, який повинен сплатити стягувач - це 2% від тієї суми, що підлягає стягненню. Авансовий внесок, відповідно, сплачується одночсно при предявленні до виконання виконавчого документу як до приватного виконавця, так і до державного виконавця .
Однак, законом встановлено,що державні органи, інваліди війни, інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів I та II груп, громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 та 2 категорії) звільнені від сплати авансового внеску .

У законі також містить виключний перелік судових рішень, коли авансовий внесок не сплачують, зокрема рішенні суду про поновлення на роботі, перерахунок та одержання пенсійних виплат та виплат за загальнообо»язковим державним соціальним страхуванням,виплат та пільг дітям війни, відшкодування шкоди , заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоровя, а також смертю фізичної ососби,с тягнення аліментів, відшкодування шкоди,заподіяної злочином.

Єдиний реєстр боржників

Відомості про боржників будуть відкритими. Їх розміщуватимуть на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України.

Приватний виконавець має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи і кошти, в тому числі конфіденційної, яка міститься в державних базах даних і реєстрах, в тому числі електронних.

Хто і скільки платитиме приватним виконавцям

Розмір основної винагороди приватного виконавця встановлюється Кабінетом Міністрів України. Основна винагорода приватного виконавця може бути у вигляді:

  • фіксованої суми – у разі виконання рішення немайнового характеру;
  • відсотка суми, що підлягає стягненню, або вартості майна, що підлягає передачі за виконавчим документом.

Основна винагорода у вигляді фіксованої суми стягується після повного виконання рішення. Закон забороняє стягнення з боржника додаткової винагороди приватному виконавцю, а також додаткових витрат, крім визначених Міністерством юстиції України.

Приватний виконавець не стягуватиме виконавчий збір у розмірі 10 відсотків від суми,що фактично стягнута або вартості майна, переданого стягувачу.

Як забиратимуть борги

Приватні виконавці наділені такими ж повноваженнями як і державні виконавці. Зокрема, матимуть право безперешкодно входити до приміщення, що належить боржнику.У разі необхідності – робитимуть це примусово. Можуть залучати поліцію до виконання своїх завдань. Мають право накладати арешт на майно, кошти та інші цінності боржника та реалізовувати їх. Звертатися до суду з поданням про розшук боржника.Звертатися до суду, аби тимчасово обмежити право боржника виїжджати за межі України та інші повноваження , чітко визначені Законом.

Наразі в Міністерстві юстиціі України триває подача та обробка документів, осіб бажаючих пройти відвовідне навчання . Надалі стажування ,а вже тільки потім складання іспиту та отримання ліцензіі. Перші приватні виконавці можуть зявитися в України вже наприкінці 2017 року.

Експерт з виконання судових рішень Наталія Панова, 12.01.2017 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.