Новини

Кавалером Ордену Марії Терезії став відомий історик та археолог Олександр Дзембас

В Ужгороді відбулася очікувана церемонія врученняОрдену Марії-Терезії. Вже традиційний, цього річ четвертий для Ужгорода західєвропейського рівня провели на території скверу Марії Терезії навпроти Хрестовоздвиженського кафедрального собору, де усі краяни та гості міста мали змогу взяти участь у знаменній події.

Засновники ордену Марії Терезії не перестають дивувати закарпатців приємними несподіванками. Попри традиційно відпрацьований протокол на кшталт кращих європейський традицій сюрпризів було предостатньо. 

В святковому дійстві як і торік взяли участь нащадки королівської династії Габсбургів – ерцгерцог Шандор Габсбург-Лотрінген з дружиною Гертою-Маргаритою. Нового номінанта Ордену теж вже традиційно було розкрито лише під час урочистостей.

Ім’я кавалера було оголошено фундатором-засновником Ордену Марії Терезії, дипломатом, громадським діячем Аленом Пановим. Він розповів, що вплинуло на рішення засновників та кавалерів Ордену у виборі персони четвертого номінанта на цю почесну нагороду.

Отож хвилююча мить, максимальний рівеньінтриги, барабанний дріб – і ось ім’я номінанта відоме. Кавалером Ордену Марії Терезії в 2018 році став Олександр Дзембас, відомий закарпатський історик і археолог, дослідник історичної спадщини Закарпаття. Людина, що досліджує історичні скарби Закарпаття не за роботою, а за покликанням.

Мало хто із закарпатців міг спрогнозувати, що четвертим кавалером Ордену Марії Терезії стане самеДзембас. Розпізнати серед усіх закарпатців одного, але справді достойного претендента, погодьтеся – справа не з легких. Тим і цінною є дана нагорода, що можна відзначити людей, які по справжньому переживають за свій рідний край, за своє улюблене місто, за свою справу.

Зі слів, Алена Панова, Олександр Дзембас – найбільшвідомийсвоїмидослідженнямиНевицького замку. Вклад науковця у вивчення і збереженняцьогопам'ятникаісторії та культуринеможливопереоцінити: дослідженню замку Дзембасприсвятивпонад 20 років. 

 «Мені дуже приємно, отримати цю почесну нагороду. Також приємно, що засновники Ордену звернули увагу саме на ті сторінки суспільного життя, які є найбільш проблемними. Адже ми повинні оберігати нашу культурно-історичну спадщину. Тому, думаю, що з боку фундаторів це не стільки відзначення моєї скромної персони, як акцентування на проблемі – збереження спадщини» - зазначив Дзембас.

Цьогоріч, завдякизусиллямнауковця, на реставраціюНевицького замку виділенопонад 11 млн. гривень.

Ще одним сюрпризом стали неперевершені виступи танцювальних та музичних колективів. Знаменитий танцювальний колектив «Бліц» прикрасив подію танцем фольклорно-сучасного міксу, відчуття урочистості події підсилювала група барабанщиківУжгородського державного музичного училища ім. Д. Задора,а величності дійствадодавали лауреати міжнародних конкурсівГабор Ковач та Петер Сокач, які виконали легендарну ПассакаліюГенделя.

Солодкий комплімент для гостей заходу забезпечив відомий ужгородський кондитер, кавалер Ордену Марії Терезії Валентин Штефаньо.

Інтрига заходу, щорічне ім’я  нового кавалера Ордену, розкрито. Кульмінаційна подія з обрання та нагородження Орденом в рамках королівського церемоніалу та за особистої участі їх величностейШандораГабсбург-Лотрінген з дружиною Гертою-Маргаритою, як добра і яскрава традиція Ужгороду, відбулася.

Нагадаємо, Орден Марії Терезії – громадська організація, заснована 27 березня 2015 року в місті Ужгород родиною Панових.

Кавалери Ордену: Олена Камінська, 2015 рік, Валентин Штефаньо, 2016 рік, Василь Рябич, 2017 рік, і від сьогодні їх ряди поповнює Олександр Дзембас, кавалер Ордену 2018 р.

Відповідно до статуту Ордену рішення про присудження нагороди приймається Капітулом Ордену і підлягає затвердженню Сенатом (загальні збори засновників та кавалерів ордену). Процедура присудження, хід обговорення та розподіл поданих голосів не підлягають розголошенню.

 

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.