Новини

Персоналії. ОЛЕКСИК Хома Михайлович

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.

ОЛЕКСИК Хома Михайлович народився 7 червня 1936 р., кандидат історичних наук, доцент, Заслужений професор УжНУ, відмінник освіти України, Заслужений працівник освіти України, член Спілки адвокатів України.

«Виховати дітей, якими гордишся, словом і ділом утверджувати у свідомості своїх вихованців моральні принципи добра і справедливості, залишити на згадку землякам і країні хоча б частку своєї душі у добрих справах - не просто!

Але задля цього варто жити!»

Своє життєве кредо Хома Михайлович сповідує як заповіт батьків, родини і земляків. Народився і виховувався у багатодітній сім’ї землеробів с. Доробратово Іршавського району –  Михайла  та Софії.

Важкими випробуваннями для сім’ї вважає роки колективізації. Але у спогадах про дитинство і юність, що припали на воєнні та післявоєнні роки, про наступні перманентні «перебудови» відсутня злоба. У рідному селі закінчив середню школу і був випускником її першого випуску (1953 р.). Згодом стаціонарно успішно закінчив філологічний факультет Ужгородського університету. Гордиться, що перипетії життєвих обставини та історії краю («не виїжджаючи з свого села, він - громадянин уже сьомої держави») не зламали його духу і не збили з мети – служити своєму краю і народу, підносити культуру та утверджувати духовність підростаючих поколінь.

Після закінчення університету 12 років працював в органах внутрішніх справ. У цей час здобув другу вищу освіту і кваліфікацію юриста. Наступні майже 5 десятиліть трудової біографії Хома Михайлович присвятив науково-педагогічній і громадській діяльності: закінчив аспірантуру, пройшов наукове стажування при університеті Я.А. Коменського (Братислава, 1974-75 рр.), при Київському національному університеті ім. Т. Шевченка (1989 та 1985 рр.), в Інституті державного управління університету Джорджії США (1996 р.). Обирався депутатом та членом виконкому Чопської міської ради (1965 – 1967 рр.), заступником голови об’єднаного профкому УжНУ (1972 – 1977 рр.), створив і очолював Управління взаємодії з правоохоронними органами Закарпатської облдержадміністрації (1994 – 1997 рр.), був членом дисциплінарно-кваліфікаційної комісії Закарпатської обласного суду (1995 – 1997 рр.), адвокат і член кваліфікаційної комісії адвокатів Закарпатської області  (з 2010 р.).

В 1981 р. захистив дисертацію і здобув науковий ступінь кандидата наук, а в 1984 р. йому присвоєно вчене звання доцента. На ниві науково-педагогічної діяльності проявив себе як талановитий організатор і педагог, пройшов шлях від асистента до завідувача кафедри, декана факультету міжнародних відносин ЗакДУ (нині УжНУ), організатор кафедри теорії та історії держави і права, завідував кафедрами цивільно-правових та суспільних дисциплін ЗакДУ, заступник декана юридичного факультету. Удостоєний почесного звання Заслуженого професора університету. Як науковець і педагог забезпечує наукове керівництво підготовкою дипломних і магістерських робіт, участь студентів у національних та міжнародних наукових конференція, підготовку  кандидатів наук.

Опублікував понад 120 наукових праць, у тому числі монографії, навчальні та методичні посібники. На підставі рішення Державної служби інтелектуальної власності України від 23.03.2012 р. Олексик Х.М. видано авторське свідоцтво на навчальний посібник «Основи теорії права і держави, Конспект аудіолекцій». – Ужгород: ЗакДУ, 2011.  -  232 с.

Указом Президента України від 17 січня 2008 року №32 за вагомий особистий внесок у справу єднання українського народу, розбудову демократичної, соціальної і правової держави та з нагоди Дня Соборності України Х.М. Олексик удостоєний почесного звання «Заслужений працівник освіти України».

Хома Михайлович Олексик – один з ініціаторів та організаторів 25 Міжнародних науково-практичних конференцій, проведених МОН України на базі Закарпатського державного університету, упорядників, був науковим секретарем та членом редакційної колегії наукових збірників, виданих за результатами цих конференцій.

Сповідує і цінує в людях працьовитість, цілеспрямованість на добро, вірність слову. Закоханий у свій край і вірить у щасливе майбутнє України.