Новини

Для Карпатського біосферного заповідника 6 мільйонів не гроші?

Через неясності з тендером у Карпатському заповіднику досі не визначили, хто будуватиме екологічний центр.

Будівля площею на 3 тисячі квадратних метрів, у якій буде готель на 50 місць, лабораторні приміщення, конференц-зал на 150 місць, їдальня, просторі виставкові холи – і все це посеред гірського рахівського села Кваси.


На перший погляд це звучить фантастично. Але це має стати реальністю – на Рахівщині, на території Карпатського біосферного заповідника, заплановано звести таку будівлю. Як охрестив проект сам директор заповідника – це буде закарпатський «екологічний Давос». Мета проекту – детально вивчати букові праліси Карпат, котрі занесені до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

До слова, грошима на втілення проекту у життя зголосилася допомогти Німеччина.

І хто б міг подумати, що така благородна справа на благо екології закінчиться судовою тяганиною і підозрою у спробі дерибану державних шести мільйонів гривень?

Вивчати праліси будуть на Рахівщині

У травні цього року люди із екологічної та природоохоронної галузі України дізналися новину – у селі Кваси Рахівського району зведуть будівлю екологічного центру. Офіційно він називатиметься – Міжнародний навчально-дослідницький центр букових пралісів та сталого розвитку Карпат.

 «Основні завдання центру – проводити дослідження букових пралісів та навчальних практик студентів у галузі лісової екології, заповідної справи та сталого розвитку, підвищувати рівень екологічної освіченості управлінських та господарських кадрів, пропагувати альтернативні джерела енергії тощо. На його базі проводитимуться міжнародні конференції, буде реалізовано започатковану в червні минулого року редакцією газети «Голос України» і Карпатським біосферним заповідником ідею створення «екологічного Давосу» в центрі Європи», – зазначив у газеті «Голос України» директор Карпатського біосферного заповідника Федір Гамор.

Гроші на втілення проекту у життя будуть виділені із Державного фонду охорони навколишнього природного середовища України та Федерального міністерства охорони довкілля Німеччини.

Згідно з планом, будівництво мало розпочатися у серпні. Нині на вулиці уже майже середина жовтня, а у Карпатському біосферному заповіднику ще й досі не визначилися, хто будуватиме центр.

 

Будувати центр дозволили тому,

хто зробить це майже на 6 мільйонів дорожче

Власне, сам тендер щодо визначення забудовника у Карпатському біосферному заповіднику провели 7 серпня. Сайт «Наші гроші» повідомив – Карпатський біосферний заповідник Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 27 серпня за результатами тендеру уклав з ТОВ «БК «Еверест-М» угоду на будівництво Міжнародного навчально-дослідного центру з вивчення букових пралісів Карпат. Вартість угоди склала 21,846 млн грн. При цьому «Наші гроші» відзначають – «пропозиція «Евересту» не була найдешевшою на тендері. У конкурсі крім нього брали участь ще шість компаній і п’ять з них пропонували виконати замовлення на кілька мільйонів дешевше, однак частина з них не мала досвіду виконання подібних робіт, а частина не надала усі необхідні документи, тому їх заявки було відхилено».

Ужгородське ТОВ «Егрікалчерел М і Т» – і є однією із 5-ти компаній, чию пропозицію збудувати центр було відхилено.

«Ми запропонували звести екологічний центр за 15 мільйонів 929 тисяч гривень, – розповідає директор ТОВ «Егрікалчерел М і Т» Василь Король. – У нас реально була найвигідніша для держави ціна – найнижча із усіх запропонованих. І раптом дізнаємося, що тендерний комітет оголосив переможцем компанію, чия ціна більша від нашої аж майже на 6 мільйонів гривень».

У компанії відзначили, що при проведенні тендеру явно щось пройшло «нечисто», тому вирішили шукати правди у суді.

Представник ТОВ «Егрікалчерел М і Т» у Господарському суді Закарпатської області, юрист Ярослав Козич пояснює: при визначенні переможця тендеру комісія нараховує бали за кожну пропозицію учасника. У підсумку бали додаються, і хто отримає їх найбільше – той і є переможцем. Ярослав Козич каже: при проведенні цього тендеру при підрахунку балів комісія допустила арифметичну помилку – відтак ТОВ «Егрікалчерел М і Т» отримало менше балів, ніж повинно було.

Юрист додає: після того, як у Карпатському біосферному заповіднику дізналися про судовий позов від компанії, там раптом дали задній хід і… Взагалі відмінили результати тендеру. І паралельно рішення про відміну тендеру, як уже згадано, наразі також оскаржується у Закарпатському господарському суді.

Так, із протоколу комітету з конкурсних торгів Карпатського біосферного заповіднику  стало відомо, що члени цього комітету не мають ні професійних навиків, ні технічних можливостей проводити подібні конкурси. Тому комітет звернувся за допомогою до такого собі МП «Зодчий» – саме воно, у підсумку, вирішило, що будувати об’єкт доцільніше не за 15 мільйонів 929 тисяч гривень силами ТОВ «Егрікалчерел М і Т», а за 21 мільйон 846 тисяч гривень силами ТОВ «Еверест-М».

У підсумку уже після проведення тендеру у Карпатському біосферному заповіднику порахували – заплатити 21 з лишком мільйон гривень на рахунок ТОВ «Еверест-М» за будівельні роботи взагалі неможливо. Це тому, оскільки ця сума є на 307 тисяч гривень більшою, ніж передбачено державним кошторисом проект будівництва екологічно центру.

Відтак комітет з конкурсних торгів відмінив результати проведеного тендеру.

Питається, чи можливо тоді МП «Зодчий» притягнути до відповідальності за такий «хибний» підрахунок і визначення «хибного» переможця? Виявляється, що ні, оскільки Карпатський біосферний заповідник… взагалі не підписав угоди про співпрацю із МП «Зодчий».

У протоколі комітету з конкурсних торгів Карпатського біосферного заповіднику так і констатується – «З МП «Зодчий» не була підписана угода на проведення цієї роботи і тому МП не несе жодної юридичної відповідальності за надані висновки». Цікаво, що тендер на будівництво центру проводиться уже вдруге. І щоразу, стверджують у ТОВ «Егрікалчерел М і Т», їх пропозиція є найбільш економічно вигідною. Проте уже вдруге тендер за їх участю відміняють.

Відтак зараз, як уже згадано, ТОВ «Егрікалчерел М і Т» у Закарпатському господарському суді намагається довести, що саме вони є переможцями тендеру, проведеному у серпні.

«Наша компанія працює уже 8 років, – розповідає директор ТОВ «Егрікалчерел М і Т» Василь Король. – Ми, наприклад, капітально ремонтували готель «Ужгород». Нашими послугами користується завод «Єврокар». У тендері щодо будівництва екологічного центру вирішили взяти участь, оскільки уже зводимо один об’єкт у Рахівському районі. Якщо ми пропонуємо за свої послуги дешевшу ціну, то чого тоді нам відмовляють?».

Отже, зараз справа щодо проведення тендеру – на розгляді Феміди.

У заповіднику кажуть –

роботи з будівництва почнуться уже цього року

Як вирішить Феміда – стане видно згодом. Тим часом автор матеріалу поцікавився у керівництва Карпатського біосферного заповідника, як воно оцінює ситуацію, що склалася. І чи немає уже проблем від того, що старт будівельних робіт мав бути у серпні, а тендеру ще не проведено?

Заступник директора Карпатського біосферного заповідника Микола Рибак підтвердив інформацію, що уже дійсно були проведені два тендери щодо визначення забудовника. Однак їх результати, каже представник заповідника, відмінено через розбіжності із законодавством.

Втім, запевнив Микола Петрович, у відомстві гарантують – підготовчі для будівництва роботи почнуться уже цього року. Для цього уже навіть виділені необхідні гроші із бюджету. Центр буде зведено у заплановані терміни.

Микола Рибак додав – нові тендерні торги оголошені на 22 жовтня – тоді, сподіваються у заповіднику, і визначать остаточно забудовника.

Втім у ТОВ  «Егрікалчерел М і Т» сподіваються, що Феміда до того часу винесе вирок щодо їх позову. Якщо суд встановить, що переможцем серпневого тендеру є ужгородська компанія, тоді нового тендеру, по суті, уже не потрібно буде.

Якби не склалося, залишається сподіватися, що проект, котрий фінансується не лише з українського, а й з німецького бюджету, таки найближчим часом почнуть втілювати у життя. Інакше міжнародного скандалу не уникнути.

Ярослав Гулан, для Zaholovok.com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.