Новини

Для 97,8% закарпатців сім'я важливіша, ніж робота. Поради фахівця

92% закарпатців визнають значимість сім’ї у своєму житті. При чому 97,8% населення Закарпатської області визнають важливість сім’ї порівняно з роботою та сферою професійних інтересів. Такі дані наводить Маріанна Колодій, директор Центру ґендерної освіти при УжНУ, експерти якого здійснювали опитування.

 

Сьогодні  Міжнародний день сім’ї, то ж ми з’ясовували,  чи є сім’я цінністю для сучасних закарпатців.

«Сім'я – одна з найбільш значущих сфер в повсякденному житті людини. Сімейна ситуація здатна визначати поведінку людини у всіх сферах життя – сприяти або перешкоджати особистій самореалізації, визначати психологічне самопочуття людини і тим самим впливати на стан її здоров'я, - каже Маріанна Колодій.  - За даними загальнонаціонального соціологічного опитування, проведеного у 2011 році близько 88% українців стверджують, що сім'я для них дуже важлива, порівняно з іншими сферами.

Сім’я займає важливе місце у житті 92% жінок-закарпаток і 81% чоловіків-закарпатців. Хоча наявна різниця в оцінках значимості сім'ї не свідчить про меншу важливість сім’ї для чоловіків. Значимість сім'ї зростає зі збільшенням віку людини. Якщо серед закарпатців молодших 22 років родина дуже важлива для 80% опитаних, то для закарпатців у віці 31-50 років цей показник дорівнює вже 88%, а для тих, хто старші 60 років – 93%. Особлива роль сім'ї в житті закарпатців старшого віку пов'язана з тим, що вони частіше решти населення потребують підтримки різного роду саме з боку членів сім'ї».

 

За словами експерта, незважаючи на таку високу ціннісну орієнтованість українців на сім’ю, сьогодні кількість сімей в Україні постійно зменшується, протягом року реєструється близько 500 тис. шлюбів, що становить приблизно 9,5 шлюбів на тисячу осіб. Це більше, ніж у деяких економічно розвинутих західних країнах, у яких реєструється 4,5 – 7,5 шлюбів, однак менше, ніж було наприкінці ХХ століття. Розлучаються щороку в Україні близько 250 тис. подружніх пар.

Середній розмір сім’ї в Україні – від 2 до 4 осіб. З точки зору демографії оптимальний кількісний склад сім’ї, який забезпечує розширене відтворення суспільства – 5 осіб: батьки і троє дітей. Однак діти, які виросли у сім’ях, де є троє і більше дітей, становлять тільки приблизно 1/6 частину від загальної кількості дітей в Україні.

 


Як зберегти гармонійну сім’ю? Топ-5 порад.

«Переконана,- каже Маріанна Колодій, що якогось єдиного рецепту чи формули не існує, але сім’ю неможливо уявити без таких складових»:

  1. Повага. Сімейне життя не мислиме без поваги – поваги подружжя один до одного, батьків до дітей, дітей до батьків, поваги до своїх рідних і близьких у першу чергу як до людей. Сім’я, члени якої поважають один одного ніколи не знатиме, що таке сварки, образи й насильство.
  2. Спілкування і розуміння. Сімейне спілкування дуже важливе, спілкуватися з своїми близькими варто часто, обговорювати з ними радощі і турботи, свої особисті переживання. Через спілкування у сім’ї варто прагнути зрозуміти іншу людину (чоловіка/дружину, батька/матір, сина/доньку, дідуся/бабусю ін.) її поведінку, почуття, переживання тощо, а ніж прагнути, щоб розуміли тільки вас.
  3. Довіра. Стосунки між членами сім’ї можуть бути стійкими протягом довгих років, запорукою цього буде довіра. Сім’я це те середовище у якому людина може бути сама собою, не прикрашаючи себе, не вигадуючи для себе ролі, там де її сприйматимуть «справжньою».
  4. Любов. Основа взаємостосунків у сім’ї, це те, що створює особливий тип відносин між близькими та рідними людьми – це почуття, емоції і переживання, які стають найважливішими і значимішими у житті кожного члена сім’ї.
  5. Відпочинок і почуття гумору. Сім’я це люди, з котрими завжди найлегше посваритися, але так само легко порозумітися, приємно відпочивати і розважатися. Багато, хто зауважує, що найважче відпочивати разом з сім’єю, але ж і приємних спогадів, як правило, найбільше від сімейного відпочинку

  Якою має бути сучасна "якісна" сім’я?

"Не буду оригінальною і скажу словами Еміля Золя «…запорука сімейного щастя у доброті, відвертості та чуйності один до одного…». Гадаю саме ці складові визначали і ще довго визначатимуть сутність щасливих і гармонійних стосунків у сім’ї", - додає Маріанна Колодій.

 Матеріал підготовано у рамках проекту ЗОО "Ужгородський прес-клуб" "Заплануй сім'ю на здоров'я" у межах ширшої програми «Здоров’я жінок України» (п’ятирічна Програма (2011-2016 рр.) Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Програма впроваджується Інститутом досліджень і тренінгів імені Джона Сноу в партнерстві з Фондом «Здоров’я жінки та планування сім’ї» - українською неурядовою організацією, що працює в сфері планування сім’ї та репродуктивного здоров’я та є членом Міжнародної федерації планування сім’ї).

Інфографіка Лесі Поліхи

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.