Новини

Діти сонця не приречені

Вони здатні бачити світ у всіх його кольорах. Люди із синдромом Дауна в Ужгороді можуть розвивати свої таланти у танці, кераміці, кулінарії, творчості.

Діти – це квіти життя, адже вони наповнюють наше буття сенсом, вселяють в душі справжнє щастя. Здорові діти – запорука сімейного затишку та благополуччя. Але,на жаль, іноді уявлення про сімейне життя  руйнує звістка про те, що довгоочікуване немовля народилося із синдромом Дауна. Ця новина шокує новоспечених батьків, призводить їх до відчаю, адже захворювання - практично невиліковне. Подружжя усвідомлює, що нібито нічим не може допомогти своєму  малюкові і піддається впливу паніки та депресії. Проте варто пам'ятати, що такий діагноз – не вирок. Діти з синдромом Дауна, хоч і повільно, але піддаються вихованню.

Головне знайти правильний підхід. Потрібно бути терпеливим, а також завжди дарувати немовляті любов і ласку, адже малюки, з вадами здоров'я особливо потребують цього. Слід зауважити, що синдром Дауна – пожиттєва генетична аномалія. Захворювання назване на честь англійського лікаря Джона Ленгдона Дауна, який у  1866 році встановив і детально описав його. А у 1959-му французький генетик Жером Лежер встановив, що діти з синдромом Дауна народжуються з однією зайвою хромосомою, тому їх загальна кількість в кожній клітині – 47, замість 46 потрібних. Пізніше вчені довели, що зайва хромосома – копія однієї із хромосом у 21 парі. За статистикою, приблизно одна дитина із семиста з'являється на світ з синдромом Дауна. У таких малюків знижена рухова активність, вони відстають у розумовому та емоційному розвитку, а також повільно адаптуються в суспільному житті.

Існує стереотип, що люди, які страждають синдромом Дауна, не можуть знайти себе у цьому світі. Проте вихованці медико-соціального реабілітаційного центру «Дорога життя», що в Ужгороді, впевнено доводять протилежне. Люди з цим синдромом навчаються, а також беруть активну участь у  всіх культурно–мистецьких заходах, які проводить Центр: танцюють, співають та декламують вірші. Чого варті тільки інтегровані танки вихованців Центру та спортивно–хореографічної студії «Вікторія», яка вже багато років співпрацює з "Дорогою життя".

Побачивши ці чарівні постановки, мимоволі забуваєш, що у них танцюють люди з синдромом Дауна. Вони дуже вміло виконують всі танцювальні па, повністю поринаючи у магічний світ танцю.  Для багатьох вихованців Центру танці – стимул у житті, саме та сфера у якій вони знайшли себе. Окрім участі у різноманітних культурно-мистецьких заходах вихованці "Дороги життя" власноручно виготовляють свічки та керамічні вироби,  а також вишивають бісером та вчаться куховарити.

Люди із синдромом Дауна, як і кожен із нас, володіють певними талантами, і можуть розвивати їх, тим самим адаптуючись в суспільстві. Вони здатні бачити світ у всіх його кольорах, адже по-особливому люблять життя. Відомо, що ці люди дуже добрі душею, вони не здатні лукавити та обманювати, бо у їхніх серцях, незалежно від віку, живе дитяча безпосередність.

Тож не дарма людей з синдромом Дауна ще називають дітьми сонця, адже вони дарують тепло та ласку всім, хто їх оточує.  І вправно демонструють світові, що діагноз – не завада повноцінному життю!  

Вікторія Лисюк, студентка відділення журналістики УжНУ

На фото - кадр із проекту "Фотостихи", героями якого стали діти із синдромом Дауна.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.