Новини

Чоловіче безпліддя успішно лікується

Серед безплідних пар в Україні у 50% проблему спричинює чоловічий фактор. І якщо раніше у репродуктології увагу медики скеровували на жінку, то тепер у фокусі обов’язково є і чоловік. Медицина у сфері репродуктивного здоров’я стрімко розвивається, процедури, які здавалися неможливими ще 10-20 років тому, сьогодні активно використовують провідні медичні клініки. Головне вчасно звернутися до лікаря, який правильно встановить діагноз, кажуть медики. Навіть зовсім безнадійні, здавалося б, випадки, успішно закінчуються батьківством. Про це, а також про чоловіче здоров’я, як його зберегти і що робити, коли виникли проблеми, говоримо з Юрієм Семчишиним, лікарем-урологом-андрологом, сексопатологом Медичного центру «Інтерсоно Medicover Group».

Андрологія – розділ медицини, який вивчає чоловічу анатомію й фізіологію, захворювання чоловічої статевої сфери й методи їх лікування. В Європі андрологія розглядається як окремий розділ науки й практики. В Україні така спеціальність офіційно наразі не зареєстрована.

Чому в Україні офіційно немає андрологів? Доволі актуальна спеціалізація при нинішній статистиці безпліддя.

Законопроекти готувалися, але не приймалися. При цьому вже доведено, що у 50% безплідність пари стається через чоловічий фактор. І цей показник з часом тільки зростатиме.Звісно, причинибезпліддя є як чоловічі, так і жіночі. Але чоловіки звертаються до лікаря лише коли їх змусить жінка. Приходять і не розуміють, чого вони прийшли і на що їм скаржитися. Частина з них є не зовсім освіченоюв питаннях медицини, біології, анатомії. Думають, якщо статевий акт відбувся, то все має бути добре. А коли беремо на дослідження сперму (спермограму), виявляємо безліч патологій. Це іпорушення кількості сперматозоїдів, їхньої рухливості, дегенеративні форми тощо.

Що є причиною збільшення патологій в чоловічій репродуктивній системі?

Це питання порівняно нове, детально вивчається з того часу, відколи активно впроваджують допоміжні репродуктивні технології. Колись про неплідні пари казали:«не дав Бог дітей, тому і немає». Ніхто не розбирався. А чоловічих репродуктивних проблем є багато, це і секреторні форми безпліддя, і генетичні патології, які приводять до порушення сперматогенезу на рівні ендокринної системи тощо.

Чи може стиль життя чоловіка вплинути на його репродуктивне здоров’я?

Звісно! Неконтрольоване статеве життя, часта зміна партнерів призводять до інфекцій, які часто недоліковують або заліковують. Навколишнє середовище, шкідливі звички, продукти харчування (особливо з консервантами) впливають на якість сперми.

Який відсоток чоловіків, що звертаються із порушеннями у репродуктивній системі, можна вилікувати?

Це залежить від форми безпліддя. Якщо не вдається досягти природнього запліднення, є допоміжні методи, які надаються у нашому медичному центрі. У багатьох випадках достатньо мати від 5 до 20 здорових сперматозоїдів.Складніше при секреторних формахбезпліддя, які пов’язані з перенесеним паротитом, неопущенням яєчок у дитячому віці тощо, і призводять до азооспермії (відсутність сперматозоїдів у спермі). Але і у цих випадках, яких чимало, можемо спробувати допомогти. Є курси лікування, які відновлюють сперматогенез.

Які ще послуги надає Медичний центр «Інтерсоно Medicover Group» для лікування чоловічого безпліддя?

Наприклад, при секреторній форміазооспермії, виконується забір сперматозоїдів мікроТЕСАіз використанням мікроскопу. Наразі таку процедуру ми виконуємо у Львові. У перспективі мікроскоп буде тут, в операційній нашого Ужгородського відділення. Ця операція дозволяє отримати сперматозоїди напряму з яєчок.

При оптураційній форміазооспермії, яку, зокрема, спричинюють запальніта генетичні захворювання, виконується ряд пункцій для отримання сперматозоїдів з придатка яєчка та яєчка.Маємо успішні результати таких процедур.

Часто на репродуктивну функцію впливає варикоцеле-патологія, обумовлена варикозним розширенням вен сім’яного канатика, яке порушує сперматогенез та рухливість сперматозоїдів, їхню якість. Золотим стандартом лікування цієї патології є мікрохірургічна операцію Мармара. Вона виконується під оптичним збільшенням. Розріз у ділянці пахового кільця робиться зовсім незначний (до 2 см), тому операція майже немає ускладнень.

При важких формах безпліддя, коли не вдається отримати власні сперматозоїди, є можливість скористатися спермою донора –людини, яка обстежена, є генетично й фізично здоровою. Так само як у жінок можна використовувати яйцеклітини донора. Ця можливість – єдиний шанс для багатьох людей, котрі вже впали у відчай, досягти мети – народити дитину.

Чи готові психологічно чоловіки звертатися до андролога?

Їм психологічно важко взагалі йти до лікаря. Звертаються хіба, коли вже болить. Але чоловіку треба обстежувати свою сечовидільну та репродуктивнусистеми починаючи від 20 років хоча б раз на рік. Пройти УЗД, записатися на прийом, здати мазки. При порушенні фертильності здати спермограму.

Батьки повинні зі самого дитинства контролювати стан здоров’я хлопчиків. Попереджати різні патології: неопущення яєчка, чи у правильному місці відкривається уретра. На це все треба зважати в ранньому віці талікувати. Так само, як не займатися самолікуванням і інших захворювань, наприклад, паротиту (свинки). До мене часто звертаються чоловіки з ускладненнями, які вони отримали ще у підлітковому віці після нелікованого паротиту.

Яких правил повинні дотримуватися чоловіки, щоб не мати проблем із відтворенням свого роду?

Вести здоровий спосіб життя, мати захищені статеві акти, щоб не було інфікування. Розумно себе поводити. До прикладу, не захоплюватися стероїдами й гормонами у спортзалах для покращення свого зовнішнього вигляду. Ці речовини негативно впливають на сперматогенез і можуть призвести навіть до азоосперміїї.

Чи можна допомогти зберегти репродуктивну функцію пацієнтам із важкими хворобами, лікування яких має негативний вплив на весь організм?

Якщо у пацієнта онкологія чи планується хіміотерапія, а чоловік хоче мати дітей у майбутньому, Медичний центр «Інтерсоно Medicover Group»надає послугу кріоконсервування сперми. Матеріал зберігається роками. Були у нас іноземні пацієнти старші 45 років, які колись перед такими операціями зберегли матеріал. Тепер використовують. Чимало випадків сьогодні трапляється з пухлинами яєчок у будь-якому віці, нещодавно оглядав такого 18-річного пацієнта.

До якого віку чоловікам не пізно «заводити» дітей?

Чоловіки можуть стати батьками у будь-якому віці, доки мають бажання. Для цього достатньо одного сперматозоїда. А сучасна генетика дозволяє діагностувати відхилення. І не треба опускати руки. Слід звертатися до спеціалістів – лікарів-урологів-андрологів, які можуть допомогти.Бо дуже часто пацієнти губляться, не знають, куди піти. Або ж потрапляють до лікарів, які їх навіть не оглядають, лише скеровують на аналізи та виписують різніпрепарати. Таким чином чоловіки втрачають час й гроші, а причину безпліддя так і не дізнаються.

 

Лікар-уролог-андролог Юрій Семчишин приймає в МЦ «Інтерсоно Medicover Group» кожну третю суботу місяця. Запис за тел.: +38 (0312) 65-95-95, +38 (050)-377-09-96, +38 (067) 323-26-83
Медичний центр «Інтерсоно Medicover Group»
Ужгород, пл. Ш. Петефі, 28, 4-й поверх
reception@intersono.uz.ua

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.