Цікавим є досвід роботи Словаччини із лісівниками. Вони, на відміну від України, не є штатними працівниками, натомість з ними укладають контракти за певний обсяг роботи у лісі і відповідно її оплачують. «Ми забезпечуємо головну діяльність в лісі. А з лісівниками – контрактна співпраця. У вас лісгосп залежить від того, чи прийшов лісник, чи ні, і чи, грубо кажучи, працює він, чи ні, робота оплачується. І якщо раніше були скарги, що нема техніки чи часу нема, чи ще чогось, то після переходу на контракти – все знаходиться, - жартуючи, пояснює М. Текелі. – Це у соціалістичну добу штучно створювали зайнятість людям. У 90-тих ми заліснювали 200 га щороку, а зараз заліснюємо 12. Тому що маємо Божий дар: ліс омолоджується самостійно. Тож, відкинувши соціалістичне намагання будь-якою ціною зайняти безробітних, ми отримали природнє і дешевше оновлення лісу. Коли змінити систему лісогосподарювання на наближену до природи, то і молодий ліс сам виросте, і нема такої значної потреби і людях, грошах. Думаю, при соціалізмі тодішню систему зробили не тому, що це не знали, а навпаки робили це свідомо, і цілі села працювали в лісі».
У кошицьких «Міських лісах» працює 54 особи, плюс близько 33 контрактів на місцях. Тобто майже 100 людей задіяно загалом у лісовому господарюванні, власне міським озелененням опікується інша організація. Ще 10 осіб задіяно у експедиції дерева, є власний автопарк для вивозу деревини. У цьому контексті М. Текелі додає: «Багато можна зекономити на логістиці, раніше транспортування лісу не було у нас економічно продумане. Спочатку з лісу все їхало на центральні великі склади, а звідти йшло до замовників. Зараз – прямо з лісу їде до місця призначення. Це надзвичайна економія витрат».
Окремим прибутком є оренда від мисливських організацій. На 8 тисячах га підприємство полює власними силами, інше віддано мисливцям. «Історично тут були мисливські громади, - каже М. Текелі. - Вони діють відповідно до мисливського закону, відстрілюють в основному оленів, сарни, кабанів. Вовків- лише за особливим дозволам, але цьому є дуже сильне протистояння природозахисних організацій, хоч популяція і перевищує вдвічі орієнтовні норми. Але це лише додатковий, не такий суттєвий дохід. Натомість Угорщина майже половину «лісового» прибутку має саме із звірів, тому лісівники інтенсивно їх підгодовують, але мають дещо гіршу деревину, тож мусять заробляти на мисливстві. Вони відстрілюють чи не вдесятеро більше, ніж у нас».
«Хочемо навчитися у словаків лісової безбар'єрності»
«5 хвилин часу і люди з Кошіце – в глибокому лісі, це Божий дар і плюс для міста», - констатує Мирослав Текелі. Таку ж розкіш мають і чимала кількість українських міст, але значно відстають, наприклад, у забезпеченні доступності насолоди лісом для різних категорій населення.
Наталія Волошина із закарпатської ГО «Форза» зазначає, що доступність лісів - одна із цілей українських організацій, які працюють у цій сфері. Тому у рамках міжнародних проектів наші фахівці активно навчаються європейського досвіду. «У нас був
спільний проект «Ліси для суспільства - Ліси без бар'єрів», що впроваджувався у рамках програми „SK08 Транскордонна співпраця" Норвезького фінансового механізму 2009 – 2014 та за сприяння Словацької республіки.
Ми створили кластер організацій, які займаються відкритістю лісів і розвитком їх недеревних функцій, забезпеченням їх доступності. У рамках кластеру пишемо нові проекти. Наприклад, стосовно створення додаткових атракцій для відвідувачів, які демонструють багатофункціональну роль лісів. У цьому співпрацюватимуть і лісові господарства, і природоохоронні території, і громадські організації.
Також тривали навчання для лісових педагогів у Словаччині. Цей досвід словаки запозичили від австріяків, а в Україні інституту лісових педагогів наразі взагалі не існує», - каже Н. Волошина.
У Кошіце свого часу зробили так звану безбар'єрну стежку лісом близько 6 км. Сама дорога була і раніше, але зараз її зробили доступною для візочників. Обабіч стежки – фітнес майданчики, а також місця відпочинку з лавицями і столами, доступ до яких можливий і на візку. «У нас такого нема, тому це і було нам цікаво. Ми дуже хотіли зробити подібну стежку, але наразі це трохи складно узгодити з усіма сторонами», - коментує Наталія.
Підписана Україною рамкова конвенція про охорону і сталий розвиток Карпат передбачають, що в Україні слід вести лісове господарство у сталий спосіб, не нищити ліси і забезпечувати виконання ними інших функцій, таких, як гідрологічні, рекреаційні, естетичні, очищення повітря, пом'якшення повітря. Тож словацький досвід є важливим і цікавим у цьому процесі, де попереду ще чимало кроків, вже здійснених словаками. Можливо, вміло застосовуючи досвід сусідів та адаптовуючи його до власних потреб, Україна має шанс пройти цей шлях швидше, аніж чверть століття.