Новини

Зміни правил безвізу: як, коли і кого торкнеться?

Після новин про «7 євро за безвіз» у мережі та навіть у деяких ЗМІ з’явилося багато інформації про те, що тепер доведеться платити за кожну поїздку, мовляв, який це безвіз, якщо потрібно буде заповнювати анкети і сплачувати за дозвіл на перетин кордону. Однак, зміни запроваджуються не через «український безвіз» і мають на меті вдосконалити систему контролю на кордонах ЄС. Цей процес почався ще до надання Україні безвізового режиму і це – не єдина зміна, просто дійсно найбільш помітна і важлива для всіх, хто збирається подорожувати до ЄС.

Щоб розвіяти міфи щодо «платних поїздок» Zaholovok.com.ua розклав усе по поличках.  

ETIAS – European travel information and authorisation system – Європейська система авторизації та інформації щодо подорожі – це система, яка передбачає проходження авторизації та отримання дозволу для подорожей країни Шенгену (Румунії, Болгарії, Хорватії та Кіпру – нововведення не стосується).

Планується, що систему запустять з 2021 року в аеропортах та морських портах. У перші роки роботи ETIAS на територію ЄС автомобілем, поїздом чи автобусом можна буде їхати без авторизації. Обовязково для усіх видів сполучень – через три роки після запуску системи.

Авторизація справді буде платною: обробка заявки коштуватиме 7 євро, однак дозвіл діятиме 3 роки. Подавати заявку перед кожною подорожжю не потрібно. Для дітей до 12 років така авторизація буде безкоштовною. Тривалість обробки заявки – близько хвилини, якщо все правильно заповнено і якщо до вас не виникатиме додаткових запитань. У деяких випадках співробітники ETIAS можуть попросити надати додаткову інформацію. На момент старту ETIAS, якщо у паспорті без чипа або у біометричному буде діюча віза, авторизація не потрібна.

Анкета дійсно чимось схожа на ту, яку ми звикли подавати для отримання візи  (ім’я, паспортні дані, питання, мета поїздок та інше), однак там не буде запитань, що стосуються фінансового стану чи роботи, так само як і довідок з банку і з місця праці теж надавати не потрібно. Але, разом із тим, анкета для авторизації передбачатиме кілька питан: чи не бували ви у країнах підвищеного терористичного ризику; чи не відвідували країн, де вирують специфічні епідемії; чи не скоювали ви кримінальних правопорушень за останні 10 років; чи не були ви в останні 10 років у зоні війни або конфлікту, а якщо так, то з якою метою та ін. Відповідь «так» не означатиме відмову. Співробітники ETIAS можуть задати додаткові питання або попросити вас надати більше інформації.

Основні причини для відмови: загроза тероризму від конкретної особи, обґрунтована підозра щодо причетності до злочинної діяльності, наявність даних, що цей подорожуючий планує залишитися в ЄС нелегалом, або наявність порушень, скоєних раніше у країнах ЄС.

Як запевняє аналітик ГО «Європа без бар’єрів» Катерина Кульчицька запровадження системи авторизації мандрівників ETIAS не спричинить незручностей для абсолютної більшості громадян. За її словами, дані мандрівників будуть автоматично звірятися з базами даних ЄС,  і в разі, якщо щодо них немає ніяких тривожних записів (порушення міграційного законодавства, злочини, інші ризики), підтвердження відбуватиметься автоматично протягом кількох хвилин. Якщо система «помітить» якісь «тривожні прапорці», аплікацію перевірятиме вручну співробітник системи. Час – не більше ніж 4-х діб.

За даними, наведеними ГО «Європа без бар’єрів», у минулому році кількість відмов у в’їзді до країн ЄС громадянам України зросла на 34%, склавши 37 117 відмов проти проти 27 766 у 2016 році. Найбільш поширені причини:

1) неможливість підтвердити мету поїздки та умови перебування;

2) відсутність чинної візи чи дозволу на проживання;

3) відсутність коштів для перебування.

Перша українка, яка скористалася безвізом, журналістка Ірина Бреза з Ужгорода запевняє, що не боїться нововведень і авторизацій, оскільки при користуванні нині діючими безвізовим правилами ніколи не виникало жодних проблем: «Після першої випробувальної подорожі по «безвізу» я ще кілька разів за цей рік скористалася новим паспортом для подорожей. Це були поїздки і по роботі, і на відпочинок. Проблем на кордонах з документами не виникало, додаткових документів ніхто не вимагав».

Ірина переконана, що нові правила перетинку кордону не створюватимуть незручностей: «Коли ми чекали на безвіз, частина в таку можливість взагалі не вірила і пророкувало провал цьому проекту. Навіть при запровадженні додаткових правил, як, наприклад, авторизація, це все одно ж безвіз і реальне спрощення поїздок до Європи, незалежність від візових центрів, а також від термінів видачі візи, які можуть неочікувано закінчитися перед важливою поїздкою».

Текст: Анна Семенюк

Візуалізація: Ярина Денисюк

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.