Новини

Замість Закарпаття, Львова і Буковини… Карпатський регіон?

8 територіальних одиниць замість 24 областей – такою бачить Україну народний депутат від ПР Сергій Гриневецький. Нардеп навіть зареєстрував відповідний законопроект, чим мотивував суспільство повернутися до дискусії про територіальний устрій України. Для Закарпаття «найцікавішим» моментом згаданого законопроекту є пропозиція об’єднати область із ще трьома західними сусідками. За задумом С. Гриневецького, таким чином утвориться Карпатський регіон.

Решта західних областей відійдуть до Поліського та Подільського регіонів, а в інших частинах України, відповідно, утворяться інші регіони.

Журналісти обласних видань Закарпаття звернулися по коментар щодо таких пропозицій до науковця, який вже тривалий час займається розробкою саме цієї проблематики і разом з тим має значний практичний досвід у цій сфері. Ален Панов, відповідаючи на питання медійників, прокоментував: «Про проблеми територіальної організації влади ведуть мову у наукових, практичних і громадських колах, напевно, від початку утворення України. За великим рахунком, після розпаду СРСР територіальний устрій країни мало в чому змінився. У цьому контексті однозначною є потреба створити нову ефективну модель. Оскільки діюча, м’яко кажучи, не завжди відповідає вимогам часу. А взагалі передовий світовий досвід свідчить, що територіальний устрій держави є важливим інструментом грамотного врядування. Він дає можливість забезпечити виконання основної місії держави – створення зручного середовища для життя її громадян з постійною тенденцією зростання політичних і економічних стандартів.

Отже, обираючи модель територіального устрою, ми повинні подбати про те, на скільки вона буде ефективною в контексті забезпечення балансу відповідальності, самодостатності і повноважень поміж центром і окремими територіальними складовими.

Вважаю, що немає нічого страшного у тому, щоб піднімати цю тематику сьогодні. Так само далекий від думки, що вирішення проблематики побудови грамотного адміністративно-територіального устрою може негативно вплинути на цілісність держави. Разом з тим вважаю, що систему територіального устрою потрібно будувати не зверху вниз, а знизу вверх. Маю на увазі, що спочатку потрібно створити самодостатні громади, які би об’єднувалися у райони, а райони – у відповідні області. Сьогодні ми маємо багато диспропорцій як стосовно ресурсного потенціалу, так і стосовно кількості населення та території між окремим селами й містами, районами. Думаю, що слід розпочати саме з цих ланок у рамках існуючих областей. На мою думку, це б не викликало суттєвого загострення серед регіональних еліт.

«Перекройку» областей можна здійснити вже на наступному етапі реформування. І тут потрібно врахувати як економіко-географічні складові, так й історико-ментальні. У будь-кому разі вважаю, що укрупнення регіонів є річчю прийнятною, однак має стати результатом добровільної інтеграції теперішніх областей до складу більших за площею і населенням регіонів.

Вважаю, що запропонований проект однозначно заслуговує на увагу. Однак особисто я звернув би увагу на деякі особливості, передусім на Західній Україні. Так, переконаний, що, керуючись історією, ментальними особливостями, геополітичним значенням заслуговують право залишатися окремими регіонами Закарпаття і Буковина».

Більше про погляди науковця можна дізнатися у його статті "Проект ефективного адміністративно-територіального устрою. На прикладі Закарпаття".

Водночас, Zaholovok.com.ua запрошує до дискусії на порушену тему усіх зацікавлених громадян. Свою позицію висловлюйте у коментарях або надсилайте окремими матеріалами для публікації на адресу: zaholovok.ua@gmail.com.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.