Новини

Закарпатцям пропонують зайнятися орнітологічним туризмом

Спостереження за птахами, спортивна орнітологія, бердвочерінг (від англ. bird + watch) (англ. birdwatching, синонім — birding) — любительська орнітологія, хобі, один із видів туристично-рекреаційної активності, що включає спостереження та вивчення птахів.

Для спостережень за птахами (зазвичай у національних парках) облаштовуються спеціальні маршрути або місця, зручні для спостережень — наприклад вежі. Досить популярними є спостереження за птахами на годівничці чи на подвір’ї свого будинку. Спостереження при цьому проводяться візуально або за допомогою бінокля чи іншого оптичного пристрою.

Для спостережень за птахами бердвочери нерідко здійснюють спеціальні подорожі. Зазвичай їхня мета — побачити якомога більше видів птахів, особливо нових для спостережника. Серед бердвочерів проводяться різноманітні змагання — хто більше зустріне видів птахів за певний проміжок часу:

Змагання протягом доби, для цього спостережники збираються у певному місці, нерідко змагаючись командами. Серед таких 24-годинних змагань найбільш відомим є World Series of Birding, що проводиться в США в суботу у середині травня.

Хто більше зустріне видів птахів протягом року, при цьому змагання можуть бути обмежені однією країною, або можуть враховуватися види, зустрінуті в будь-якій частині світу.

Спостереження з однієї точки ( Big Sit or Big Stay) — коли бердвочер не має право виходити за межі визначеного кола (наприклад, 5 метрів

Кількість побачених видів птахів, у багатьох країнах існують клуби, до складу яких приймають бердвочерів, що зустріли певну кількість видів. Наприклад, членами «Клубу 200», або «Клубу 300» стають спостережники, які відмітили протягом будь-якого періоду часу 200 або 300 видів птахів на території певної країни.

Багато бердвочерів цілеспрямовано мандрують по світу з метою відмітити якомога більшу кількість видів птахів. Серед нині живих любителів птахів з 2008 р. рекордсменом є англієць Том Галлік, який живе в Іспанії. Станом на 2012 р. він спостерігав близько 9000 видів птахів (серед 10000 відомих).

Велику популярність мають окремі дні, коли любителі птахів у різних країнах проводять спостереження за птахами.

— Всесвітній день спостережень за мігруючими птахами;

— вихідні, що припадають на кінець другого тижня січня — Великий січневий облік зимуючих птахів;

— друга субота і неділя травня — Всесвітній день мігруючих птахів. Дані про видовий склад та чисельність птахів, що були зустрінуті у ці дні, узагальнюються у різних країнах. При цьому існує заочне змагання між любителями птахів різних країн.

— міжнародні дні спостережень за птахами (Euro Birdwatch, в перекладі означає любительське спостереження за птахами, або бердвочерінг) – це щорічна акція спостереження за осінніми міграціями птахів, організатором якої є міжнародна організація Bird Life International, і відбувається вона по всій Європі. Вперше це свято почали відзначати у 1993 році, яке мало на меті сприяти підвищенню інтересу громадськості до природи та допомогти усвідомити її важливість через спостереження за птахами. З того часу в бердвочерінгу взяло участь понад 1 млн спостерігачів.

Бердвочерінг має значення в декількох аспектах:

По-перше, як один з видів активного відпочинку людей.

По-друге, економічне — усвіті існують десятки туристичних компаній, які спеціалізуються на влаштуванні турів для бердвочерів. Для багатьох національних парків такий вид туризму є одним з важливих для отримання прибутку.

По-третє, наукове — любителі птахів збирають інформацію щодо поширення видів птахів, зальоти рідкісних видів, строків прильоту птахів у певну місцевість, беруть участь в моніторингу за популяціями птахів.

Серед птахів Закарпаття, яких нараховується понад 280 видів, слід назвати, цікавих для бердвочерів: глухаря, тетерева, рябчика, фазана, сіру куріпку, перепела, горлицю, голуба, лиску, деркача, чайку, вальдшнепа, дятла, сову, лелеку, дрозда. У нас також живуть такі водоплавні птахи: чомга, лебідь, дика гуска, крижень, казарка, дика качка, чирок, чапля, бугай.

Птахи які охороняються в Червоній Книзі: 1. Чорний лелека 2. Змiєїд 3. Беркут 4. Орел-карлик 5. Рудий шулiка 6. Скопа 7. Сокiл-сапсан 8. Пугач 9. Сичик-горобець 10. Волохатий сич 11. Альпiйська завирушка 12. Глухар 13.Камяний дрізд 14. Довгохвоста сова

Закарпатські науковці-орнітологи з кафедри лісового господарства УжНУ разом з туристичним клубом УжНУ визначили найкращі місця для бердво́черінга в Закарпатті:

  • Водно-болотні птахи: урочище Сальва (околиці Виноградова) – найкращий час спостережень квітень-червень; ставки рибокомбінату Форнош та Пістрялово – лютий – квітень; ур.Моротва; рекреаційний комплекс «Дубки» (Ужгородський район) – заплави дериваційного каналу
  • Глухар, тетерук: токовища в НПП “Синевир”, КБЗ (Чорногірський масив) – квітень
  • Хижі: в залежності від виду; точково в межах всієї області.
  • Сови:на токуванні – кінець січня, лютий, березень, квітень.
  • Дрібні горобині: вздовж русел рік Уж, Латориця, Теребля, Тересва, Тиса (до В.Бичкова); квітень – червень
  • Окремі види, як-то чорний лелека: с.Жорнава, с.Меришор (ур.Переш) (квітень-липень)
  • Зимівля: оляпка – м.Рахів інші види розсіяно по всій території області.

І якщо вам нудно – бердвочерінг в Закарпатті це чудова можливість урізноманітнити своє дозвілля, - пише туристичний клуб УжНУ.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.