Новини

Закарпатцям пояснили, хто має право на компенсацію комунальних послуг

Ні для кого не секрет, що за 2014 рік в України, а отже, і на Закарпатті подорожчали всі комунальні послуги — газ, вода, електроенергія. Більше того подорожчали продукти, проїзд у транспорті, залізниця...

Аби якось згладити цей економічний тиск Кабмін у квітні цього року прийняв Постанову № 83 “Про посилення соцзахисту населення в умовах підвищення цін і тарифів на комунальні послуги”.

Як пояснила Морозюк Ганна, в.о. директора департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА, ця Постанова, перш за все, покликана компенсувати населенню додаткові витати на оплату послуг газопостачання, централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, які виникли через підвищення тарифів на ці послуги.

Якщо бути об'єктивним, то для закарпатців Постанова стане корисною хіба у частині оплати газопостачання, адже у нас індивідуальне опалення переважає майже по всій області. Це підтвердила і Г. Морозюк.

Та подібна субсидія для закарпатців не стане чимось унікальним, адже багато закарпатців вже отримують різного роду компенсації та виплати.

Так, станом на 1 серпня близько 6 тисяч закарпатських сімей вже отримує житлову субсидію на комунальні послуги (світло, вода, газ тощо) і близько 7 тисяч - на скраплений газ. При чому перша субсидія є безготівковою і виплачується прямо на підприємство-надавача послуг , а друга навпаки видається готівкою. Нова субсидія також буде безготівковою.

Звертатися за компенсацією за Постановою № 83 закарпатці мали право ще з 1 липня, коли вона набула чинності. При чому у разі звернення до 1 жовтня закарпатці навіть мають право отримати компенсацію заднім числом, а саме з 1 травня цього року. Втім це робиться виключно за бажанням заявника. У інших випадках субсидію призначають з місяця звернення.

Наразі у Департаменті соціального захисту населення Закарпатської ОДА отримали лише 11 звернень, але призначили з них лише 5. Ганна Морозюк пояснила це тим, що у решти заявників сукупний дохід сім'ї перевищував прожитковий мінімум.

Малою кількістю заявників у ОДА не сильно переймаються. Кажуть, що це пов'язано з тим, що опалювальний період ще не почався. Але ближче до нього кількість заяв різко зростатиме, бо тоді це питання стане актуальним.

Слід також зауважити, що в Україні з 1 жовтня змінять соціальні нормативи для призначення субсидій і встановлення пільг. Тож закарпатцям, які претендують на субсидії варто слідкувати за цим питанням.

Якщо ж говорити про кількість претендентів на нову субсидію, то за прогнозами експертів по Україні варто очікувати десь на півтора мільйони заявників. По Закарпаттю в.о. директора департаменту соціального захисту населення прогнозує збільшення уже наявних 6 тисяч отиримувачів субсидій на комунальні послуги на 20 відсотків. Тобто, це плюс 1500-2000 сімей. У Департаменті вважають, що ці 6 тисяч продовжать отримувати субсидію. Але разом з тим зав'яляться і нові претенденти, бо витрати за світло і воду не є настільки великими, а от подорожчання опалення вдарить по кишені значно більшої кількості закарпатців.

Кажучи про витрати на субсидії. Слід розуміти, що вони кожного року закладається у бюджет області згідно певних розрахунків. Однак, виплата пільг і субсидій у разі, якщо людина має таке право, є обов'язковою. Вони призначаються незалежно від наявності коштів у бюджеті області і доплачуються державою.

На 2014 рік у закарпатті закладено 15 мільйонів гривень на виплату житлової субсидії на комунальні послуги (світло, вода, газ тощо) і 8 мільйонів - на скраплений газ. Кошти на виплату нової субсидії будуть братися із загальної суми. До слова, згадані вище 5 сімей отримали сумарно 1 200 гривень компенсації.

Втім, треба пам'ятати і те, що субсидія надається лише у тому разі, якщо платник вчасно сплачує свою долю комунальних платежів. У протилежному випадку їх можуть і припинити виплачувати. Ганна Морозюк зауважила, що насправді такі випадки є і деколи доводиться відмовляти в субсидії, бо не всі закарпатці сплачують свою частку.

Більш детально про те, хто може претендувати на нову субсидію та як вирахувати її розмір, напишемо трохи згодом.  

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.