Новини

Закарпатці стали більше довіряти поліції, але не міліції

13 липня в Ужгороді обговорили результати досить великого соціологічного дослідження рівня довіри до закарпатської поліції і, зокрема, до новоспечених патрульних.

Дослідження розпочалося у лютому в п’яти населених пунктах: Ужгород, Мукачево, Хуст, смт. Дубове та Воловці. Вибірка є репрезентативною лише для кожного населеного пункту, але не для всього Закарпаття. Вибирали міста за домовленістю з національною поліцією. Зокрема, у смт.Дубове та Воловці ніколи чи давно не було міліції, але нещодавно там з’явилися власні відділення поліції, тож їх додали до вибірки. Згодом, як виявилося, у цих трьох населених пунктах до 10% опитаних мали справу з патрульними Ужгорода чи Мукаева.

Тут варто наголосити, що мова не йде про переатестовану поліцію, оскільки лише зараз перший і другий рівні (керівний склад) завершили переатестацію. Третій, тобто найнижчий рівень, все ще не пройшов переатестацію. Але по суті досліджували поліцію, оскільки з листопада 2015 року всі міліціонери автоматично перейшли в ГУНП. Тобто йдеться про нову назву, але старих людей. Степан Довгань, т. в.о. начальника ГУНП в Закарпатській області, втім, запевнив, що при цьому переході негідних правоохоронців звільнили.

У цілому понад половину відповідей респондентів склали варіанти “Цілком довіряю” та “Скоріше довіряю”. Зокрема у містах Ужгород і Мукачево, де патрульні діяли активно протягом певного часу звернули увагу на роботу нової поліції на дорогах та профілактичну роботу з неповнолітніми. У інших же населених пунктах навпаки звертали більшу увагу на боротьбу з наркоторгівлею та охорону громадського порядку.

Опитування у Мукачеві показало, що більше половини респондентів довіряє новоствореній структурі. Серед вікових груп найбільше довіряли поліції мешканці Ужгорода (у віці 18-39 років). Переважно це були чоловіки та люди з вищою освітою. А от у Хусті біль довірливо до поліції ставилися люди зі середньою та середньою спеціальною освітою. У Воловці та Дубовому таких особливостей не виявили.

Довіра окремо до патрульної поліції також була досить великою. Зокрема, більше половини респондентів в Ужгороді та Мукачеві тією чи іншою мірою довіряє патрульній поліції. У цих мстах більше довіряли поліції старші люди (40-60 років) і молоді люди (18-39 років), а в розподілі за статтю тут переважали жінки. У Мукачеві, водночас, відсоток людей, які зовсім не довіряють поліції, був більшим, ніж в Ужгороді. В обласному центрі досить багато людей також відповідали, що не визначилися зі ставленням до патрульних. 

Як зауважив, Дмитро Афанасьєв, провідний спеціаліст, викладач кафедри соціології і соціальної роботи УжНУ, опитувані досить часто плутали просто поліцію з патрульною і їм доводилося пояснювати різницю.

Якщо говорити загалом про довіру до різних соціальних інститутів, то лідером тут виявилася церква. Так у смт. Дубове їй довіряли 95% опитаних, а в Ужгороді - 75%. Окрім того досить високим був рівень довіри до волонтерів та армії внаслідок останніх подій на Сході Порівняно зі 2013 роком після реформування зросла і довіра до поліції. Її закарпатці поставили на п’яте місце у рейтингу.
А от найменший рівень довіри закарпатці традиційно мали до органів влади: ВРУ, Президента, КМУ тощо.

Фуцур Андрій, студент 3 курсу УжНУ, який безпосередньо проводив дослідження серед опитаних, розповів, що були і такі люди, котрі відповідали, що зовсім не довіряють поліції і тому відмовлялися взагалі брати участь у опитуванні. Однак, таких не було багато. Були також респонденти, які довіряли поліції, але не довіряли міліції.

Степан Довгань, т. в.о. начальника ГУНП в Закарпатській області, зауважив, що поліція відчула ріст довіри до себе. Це проявилося і у частоті дзвінків на 102, і у зверненнях по дрібніших випадках, і навіть у простому бажанні отримати пораду.

Юрій Марценишин, начальник управління патрульної поліції в містах Ужгород і Мукачево, додав, що опитування допоможе поліції скоригувати у подальшому свою роботу. “На даний момент ми рухаємося у правильному напрямку”, - зауважив правоохоронець. Повторне дослідження, можливо, буде проведене наприкінці року, аби ми змогли зробити певні висновки.

Збільшення кількості патрульних, втім, поки не очікується. Принаймні, у найближчі півроку цього очікувати не варто через ускладнену процедуру прийому.

Нагадаємо, у 2015 році 242 патрульні склали присигу на Закарпатті. Із них троє перевелися у інші області, четверо звільнилися за власним бажанням двоє планують звільнитися. Як запевняють правоохоронці, все це пов'язано ті складними сімейними обставинами, але не зі службовими проступками.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.