Новини

Закарпатські експерти обговорили створення енергетичних кооперативів. ФОТО

17-19 жовтня 2016 року у смт. Славське Львівської області на базі готелю "РЕЗОРТ ПЕРЛИНА КАРПАТ" відбувся семінар «Енергетичні кооперативи в Україні» у рамках проекту CLEEN* для зацікавлених осіб. Організаторами семінару виступили РМЕО «ЕКОСФЕРА» (Ужгород) разом з німецькою організацією «Жінки Європи разом задля мабутнього» (WECF/WICF) з Мюнхена та ГО «Екоклуб» (Рівне).

Учасниками семінару стали 23 представники громадських організацій, які працюють у сфері охорони довкілля та енергоефективності в Україні, представники місцевих громад, представники існуючих сільськогосподарських кооперативів, представники міських рад (енергоменеджери).

Здатність до кооперації завжди допомагала українцям пережити економічну кризу. Так було на Західній Україні на початку ХХ ст. в повоєнний час, коли глибока економічна криза, спричинена Першою Світовою війною, загрожувала українському селу повним занепадом та злиднями. Однак, об’єднавшись, селяни досягли таких обсягів виробництва сільськогосподарської продукції та розвитку торгівлі, що ця продукція з’явилась на полицях магазинів у європейських столицях. Позитивно згадується і кооперативний рух в кінці 80-х, завдяки якому багато людей за радянських часів змогли накопичити стартовий капітал і розпочати свій бізнес вже в умовах незалежної України.

Вже більше 10 років в країнах ЄС кооперація, як метод організації та співфінансування вартісних проектів, застосовується для вирішення місцевих проблем у сфері енергетики. Європейці давно зрозуміли необхідність переходу на екологічно чисті джерела енергії та нарощують темпи, активно використовуючи при цьому кооперативну форму організації діяльності. Так, у Німеччині функціонує більше 600 енергетичних кооперативів, які об’єднують до 100 тис. членів. Ці кооперативи, станом на 2012 рік, згенерували 290 тис. МВт електроенергії в рік. У Великобританії працює близько 5 тис. кооперативів, задіяних також переважно у сонячній та вітрогенерації, а бельгійський EcoPower об'єднує близько 50 тис. осіб. У США — приблизно тисяча енергокооперативів, які обслуговують 75 млн. чол.

Відомі приклади зачатків енергокооперативів і в Україні, коли в селі на базі відходів біомаси, яка продукується та нагромаджується в результаті сільськогосподарського виробництва, господарі, скооперувавшись та закупивши обладнання, виготовляють паливні брикети, якими забезпечують своїх членів в опалювальний період. Економічні моделі енергокооперативів можуть бути різними. Однак сьогодні, коли енергоносії стали дуже вартісними на нашому енергоринку, настав час для кооперації.

Тож на семінарі розглядались питання стану кооперативного руху в Україні, юридичні аспекти та особливості, в рамках яких діють існуючі сільськогосподарські та енергетичні кооперативи в Україні, досвід розвитку кооперативного руху та розвитку відновлювальних джерел енергії в Німеччині та Грузії, економічні моделі енергетичних кооперативів в умовах України. Разом з тим учасники семінару познайомились з досвідом започаткування енергетичного напрямку в сільськогосподарських кооперативах: «Ягідний Край» з Тернопільщини та «Селиський маєток» із Закарпаття. В результаті семінару були напрацьовані дуже цікаві моделі енергетичних кооперативів, над створенням яких вже сьогодні можуть розпочати роботу учасники семінару.

«Тепер я розумію, що потрібно організовуватись і створювати щось самим. Хто працює, у того є результати», - так підсумував свої враження від семінару Максим Козаченко з ГО «Голос Природи» міста Кам’янського Дніпропетровської області. «Я радий, що переважна більшість учасників семінару – це громадські активісти. Питання енергоефективності та розвитку ВДЕ не байдужі для суспільства. А отже, і нам, владі, потрібно сприяти таким ініціативам», - прокоментував заступник міського голови м. Тростянець Сумської області Юрій Заяць. «Ця зустріч дала мені чітке бачення та розуміння навіщо і як саме створювати енергокооперативи. Особливо цікаво було познайомитись з живим практичним досвідом вже діючих кооперативів, які працюють не лише у сфері сільського господарства, але й у сфері енергетики… Сподіваюсь вже скоро почути від учасників семінару про створення нового енергокооперативу», - прокоментував Віталій Забава з ГО «Файне місто» у Тернополі результати семінару у своєму Facebook.

* CLEEN – міжнародний 3-річний проект, метою якого є створення мережі організацій громадянського суспільства з Вірменії, Грузії, Молдови, України та зміцнення їх потенціалу. Проект спрямований на підвищення енергоефективності та економії коштів, а також підвищення відповідальності місцевих і національних органів влади з цього питання.

Прес-служба РМЕО «ЕКОСФЕРА» 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.