Новини

Якою була виборча кампанія в ОТГ на Ужгородщині

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання, головною темою якого став перебіг виборчої кампанії в ОТГ Закарпаття, які проходитимуть 22 грудня 2019 р.

Наскільки активно проходила виборча компанія в ОТГ на Закарпатті, чи зацікавлені громади у виборах, наскільки непередбачуваними були кандидати, на ці питання відповідали учасники засідання.

 Василь Ільницький, консультант Закарпатського РВ Асоціації міст України, супроводжував процес створення Оноківської ОТГ, а також є чинними депутатом сільської ради і водночас кандидатом. Він проаналізував ситуацію в обох ОТГ.  «Холмкіська і Оноківська сільські ради і майбутні ОТГ мають деякі схожі мотиви, чому вони створювалися. На відміну від інших ОТГ, де будуть вибори. На першому місці у них стояло питання уникнути приєднання сіл до Ужгородської громади, зберегти сільський стиль життя, ідентичність. Бо люди бачать, як господарюють в Ужгороді, - каже Василь Ільницький. – Наприклад, села навколо Мукачева та Берегова отримали хороші пропозиції від міських громад.  Інший мотив --сільські голови цих рад, депутати прагнули більших можливостей для розвитку громад та децентралізації бюджетної сфери. На цьому схожість між Холмоком і Оноківцями завершується. Далі у кожного була своя специфіка. У випадку Холмківської ОТГ  голови всіх трьох громади єдиним фронтом йшли виборювати право на створення громади, і у тому сенсі вдавалися до різних засобів. В Оноківські ОТГ ситуація протилежна: кожна з голів Оноківскьої, Невицької, Кам’яницької сільських рад хотів, аби центр громади був у них. Але формування Оноківської ОТГ 22-им грудням не завершиться, підписано рішення урядом про схвалення перспективного плану розвитку громади».  За словами Василя Ільницького, ще один нюанс цих виборів: ті люди, які започатковували роботу з ОТГ, свідомо пішли на скорочення своїх повноважень.

  Наталія Штефуца, представник ЗеПлатформи- координаційного центру Слуги народу під час виборів до ОТГ зауважила, що від політсили зареєстровано 159 кандидатів у депутати по всіх ОТГ, в яких проходитимуть вибори.  А також висунуті кандидати на голови ОТГ у всіх 9-ти ОТГ. «Ми з самого початку проводили лекції, роз’яснювальну роботу з нашими кандидатами, тренінги та навчання, - каже Наталія Штефуца. -  А також провели навчання з членами ДВК, яких ми зареєстрували і подали на усі дільниці. Готуємо до дня виборів».

  Павло Машіка, сільський голова Оноківців, який кандидує на посаду голови ОТГ каже, що під час виборчої кампанії, на щастя, ексцесів не було, є сподівання, що і у день виборів се пройде спокійно. «Маємо 11 кандидатів на посаду голови та 111 кандидатів на 22 депутатські місця», - пояснює Павло Машіка.

На посаду голови Холмківської ОТГ, в яку входитиме 8 сіл, кандидує 4 особи. Близько 130 кандидатів хочуть стати депутатами. Про це розповів Мирослав Лешанич, кандидат на посаду голови Холмківської ОТГ. «У нас ситуація трохи напруженіша, йде інформаційна війна», - додав Мирослав Лешанич.

  Попри велику кількість кандидатів, незначна частина з них розуміє, що буде відбуватися в ОТГ наступні 4-5 місяці, вважаєПавло Машіка. «По-перше, відбуватиметься створення нових юридичних осіб, підготовка відповідних установчих документів, зміни щодо функціонування освітніх та медичних закладів тощо,- каже сільський голова.  

 Кандидат в депутати в Оноківську ОТГ Михайло Лаба каже, що вже проводить в ОТГ інформаційну роботу, оскільки не всі розуміють, як працюватимуть органи влади надалі, і що громада теж активний учасник всіх процесів. А не тільки голова чи депутати.  

«У людей вже появилася своя суб’єктивна думка щодо тих, хто за що відповідає і може зробити, - каже кандидат. -  Та й багато кандидатів, складається враження, не розуміють структур ради, не знають залучати кошти».

 Щодо співпраці з Ужгородом, то ініціатива має бути двостороння, вважає Павло Машіка. «На сьогодні діалог, який ведеться з Ужгородом, більше нагадує монолог, - каже сільській голова.  -- Щоб принизити владу на місцях. Це питання стосується і маршруток, і каналізування, бо є лінія каналізації, що належить Ужгородському водоканалу. А з іншого боку просять територію під кладовище, інші об’єкти. Має бути двосторонній зв’язок,  націлений працювати з усіма сусідами дружно. Є питання по садочках і школах, багато батьків віддають дітей у міські школи і садочки. Але законодавство говорить про територіальний принцип. Це дає заряд імпульс до того, щоб ми розбудовували навчальні заклади на нашій території, залучали фахівців. Зможемо надати гідну оплату, хорошу освіту на нашій території. Планується будівництво нового садочку у селі Оноківці.  Така ж ситуація в Невицькому, там закрили початкову школу, але її треба відновити». 

Вибори відбудуться у шести районах Закарпаття. У Берегівському районі у Косонівській територіальній громаді, у Великоберезнянському - у Великоберезнянській селищній громаді, у Іршавському – у Довжанській, Зарічанській, Кам’янській, у Мукачівському – у Горондівській, у Свалявському – Керецківській сільська, в Ужгородському – Оноківській та Холмківській. Крім цього, у Полянській ОТГ відбудуться довибори депутатів у зв’язку з приєднанням до громади села Солочин.

Засідання проходило у рамках Інформаційного виборчого хабу - 2019 Ужгородського прес-клубу.

 

 

 

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.