Новини

Як закарпатські будівельники творять історію країни


Як не дивно, але нині ми не можемо уявити собі місто, село, селище чи мегаполіс, котрий би не розвивався, не будувався чи не ремонтувався. Згадаймо, кому ми зобов’язані таким успіхом! Звичайно ж нашим дорогим будівельникам.

Вони – це особливий народ, який не раз ставав героєм численних анекдотів і всілякої критики. На будівельників не раз покладали свої надії прихильники широкої індустріалізації. Вони завжди несли у своїй роботі величезну відповідальність і майже завжди виправдовували всі очікування.

Саме сьогодні, 10 серпня вони відзначають своє професійне свято День Будівельника. 

Історія якого розпочалася більше 55 років назад. Уперше його відсвяткували 1956 року в СРСР. Саме тоді й виникло кілька традицій. Це такі, як: вручення грамот та символічних відзнак найкращим представникам професії. Також проводились тематичні засідання, будівельні виставки. Але з розпадом Радянського Союзу багато чого було втрачено, проте шановні всіма народні традиції збереглися і дійшли до наших днів. День Будівельника широко відзначають у Росії, Вірменії, Білорусі та Киргизстані. 

Будівельники Закарпатської області мають чим гордитися, адже зроблено чимало.

У січні-червні 2014 року підприємствами та організаціями області виконано будівельних робіт на суму 126920,0 тис.грн., із яких 43983,0 тис. грн.– будівництво будівель та 82937,0 тис. грн. – будівництво інженерних споруд. Індекс будівельної продукції у січні – березні 2014 року порівняно з відповідним періодом попереднього року становив 81,1 відсотка.

За характером будівництва обсяги робіт розподілилися таким чином: роботи з нового будівництва, реконструкції та технічного переозброєння склали 81,5 відсотків від загального обсягу виконаних будівельних робіт, решта - капітальні і поточні ремонти.

Згідно оперативної інформації за січень-червень поточного року на території області прийнято в експлуатацію 881 об’єкт загальною площею 214969 кв.м.

За видами будівництва прийнята в експлуатацію площа розділилася наступним чином:

- нове будівництво – 175739 кв.м.;
- реконструкція – 39230 кв.м.

Відповідно до основних показників «Програми економічного і соціального розвитку Закарпатської області на 2014 рік та основних напрямів розвитку на 2015 і 2016 роки» затвердженої рішенням обласної ради 03.02.2014 № 899 запланований загальний обсяг введення в експлуатацію житла на 2014 рік складає 380200,0 кв.м.

За рахунок коштів бюджету в області здійснюється фінансування будівництва, реконструкції та капітального ремонту закладів освіти, охорони здоров’я та соціального захисту, а також реставрації культурно-освітніх закладів. Для цього використано 15,9 млн. грн.

При будівництві всіх житлових об’єктів застосовуються енергозберігаючі технології, які дають можливість максимально ефективно використовувати паливно-енергетичні ресурси.

В області прийнята Регіональна середньострокова програма будівництва, реконструкції об’єктів соціальної сфери та інфраструктури на 2012-2015 роки.

Програма є основою довгострокової регіональної політики у сфері залучення інвестицій у достатніх розмірах для будівництва, реконструкції об’єктів соціально-культурного, житлово-комунального призначення та інфраструктури, що дозволить поступово наблизити розв’язання гострих соціальних та екологічних питань, підвищити рівень життєзабезпечення населення, конкурентоспроможність та інвестиційну привабливість області, окремих районів та населених пунктів.

Зважаючи на значну кількість незавершених будівництвом об’єктів соціальної сфери, в тому числі 29 загальноосвітніх закладів на 10,8 тис. учнівських місць, 10 дошкільних навчальних закладів на 680 місць, 17 лікарняних та амбулаторно-поліклінічних закладів та для забезпечення фінансування їх будівництва (реконструкції) і введення в експлуатацію обласний бюджет потребує додаткових капітальних вкладень з державного бюджету.

Через недостатні обсяги капітальних вкладень з державного бюджету виконавчою владою області разом з органами виконавчої влади в районах кошти бюджетів першочергово спрямовуються на будівництво найбільш важливих інвестиційних проектів обласного, міжрайонного та місцевого значення та тих, що мають високий ступінь будівельної готовності.

Також розробляється проектно-кошторисна документація, котра важлива як для області, так і України – це будівництво підземних відділень алергологічних лікарень на території покладів кам’яної солі у межах Тереблянського купола Солотвинської западини Закарпатської області. Проте передбачені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.02.2013 № 76-р кошти обласному бюджету на реалізацію цього проекту не профінансовані.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін» Про Державний бюджет України на 2014 рік» загальні обсяги державного фонду регіонального розвитку зменшено на 1 млрд. грн., чим повністю відмінено фінансування з державного бюджету для цих ціль.

Через відсутність фінансування з держбюджету та недостатність коштів обласного у цьому році не вдасться розпочати будівництво обласного перинатального центру, що мало стати логічним продовженням медичних реформ, започаткованих в державі та продовжити реконструкцію будівлі «Закарпаткнига» під обласний архів у м.Ужгороді.

Крім цого, є проблемні питання, які на сьогодні стримують розвиток будівельної галузі: 

- збільшення собівартості робіт через подорожчання основних складових будівництва (збільшення вартості будівельних матеріалів, висока вартість енергоресурсів);

- відсутність джерел фінансування будівництва (значне скорочення обсягів державних централізованих капітальних вкладень, зменшення інвестиційних можливостей домінуючої частини суб'єктів господарювання) крім того для будівельних компаній відсутні комерційні та державні кредити з низькими відсотками;

- високий ступінь зносу основних фондів через відсутність інвестиційного попиту;

 Основний фактор, що стримує розвиток житлового будівництва в області – низька платоспроможність населення.

Існують такі проблеми, але їх вирішення залежить від керівництва нашої держави. Тож, залишається лише сподіватися на те, що ситуація у країні налагодиться і ці проблеми вирішаться. Адже у наших будівельників є ще багато планів на майбутнє. Недарма прислів'я говорить: «Бог створив життя на Землі, а все інше зробили будівельники». 

Джесіка Вайда, студентка відділення журналістики УжНУ, спеціально для Zaholovok,com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.