Новини

Як отримати бюджет на власний двір і жити гідно, - відповіді від Майстерні міста

«Інститут міста Ужгорода» завершив «Конкурс перетворення двору». Перемогу і, відповідно, бюджет на майбутні перетворення отримала рафанда на Набережній. Завершення конкурсу організатори поєднали з міні-лекціями до теми міського життя та жвавими дискусіями з цього приводу.  

Минулої неділі новий район Ужгорода став трохи схожим на прогресивне місто мрії – місцеві мешканці зібралися під затишним білим наметом, на креативних солом’яних «диванчиках» і, найцікавіше, ніхто не кидався фразами «влада винна у всьому», «коли хтось нарешті прибере мій двір», «все жахливо і безперспективно». Люди обговорювали можливості самим впливати на своє середовище існування, формувати його і залучати для цього усі можливі ресурси, співпрацювати з сусідами, дізнаватися досвід інших. Тут тривала «Майстерня міста».

            Її співорганізатори – ГО «Інститут міста Ужгород» та Мистецький центр «Кубло».

            І, як виявилося, все справді не так катастрофічно, як багато хто думає і пише, наприклад, у соцмережах, сублімуючи власні переживання про місто виключно у ядучі коментарі і звинувачення. Є чимало можливостей, про які й говорили доповідачі.

            До прикладу, депутат міськради Микола Сюсько презентував присутнім «громадський бюджет», який услід за кількома іншими містами актуальний вже й для ужгородців. Йдеться про 3,5 мільйони гривень з міського бюджету, які будуть віддані напряму на вирішення тих завдань, про які заявлять мешканці – на конкурсній основі.  Громадські ініціативи повинні бути заявлені у термін з 15 серпня по 18 вересня - мешканці надаватимуть заявки зі своїми проектами - облагородження спортмайданчиків чи будь-що інше.

«Мій виступ стосувався запровадження громадського бюджету в Ужгороді, - розповідає М. Сюсько. - Я розповідав про світовий досвід, де започаткований цей процес, потім плавно перейшов до України (більше 20 міст прийняли ці положення і навіть є вже кілька таких, де вже втілилися проекти). Цей процес дуже активний, щотижня нові міста долучаються. Я розказав про деталі конкурсу і закликав мешканців активно подавати проекти. На зустрічі зібралася цікава аудиторія активних людей. Тож далі все залежатиме від самих мешканців: як просуватимуть свою ідею, як голосуватимуть за неї і це прямо пропорційно до їх результатів та успіху. Проект загалом спрямований на те, щоб підвищити активність людей. Не чекати, коли прийде влада і поремонтує, а дати механізм впливу, щоб люди самі могли вирішувати різноманітні життєві питання».

  Перед тим голова ужгородського осередку Спілки власників житла України Марина Куберка розповіла про можливості, які можна отримати завдяки створенню ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків), про типові проблеми життєдіяльності ОСББ і як їх подолати. І, що важливо - де знайти фінанси на ремонти і всі інші потреби, зокрема через програми ПРО ООН. 

  Гостем майстерні став спеціаліст Департаменту розвитку Львівської міської ради Олександр Шутюк, який розповідав про аналогічний досвід сусіднього Львова: «Ми в себе проводили воркшоп із перепланування міських дворів. Тривав відбір заявок, потім ми зустрічалися і дивилися відповідні презентації. У результаті, в кожному районі міста відібрали по 1 подвір’ю (всього 6), після цього шукали архітекторів, які приїхали і цілий тиждень займалися кожним із цих дворів, планували, робили ескізи. Зараз працюємо далі з підготовкою кошторисів, робочої документації для втілення цих проектів».

«Ужгород мені сподобався. Мані здається, у нього вже багато є такого, що головне не зіпсувати. І оскільки місто не велике, то досить швидко можна виправити ті не дуже хороші моменти, які, на жаль, наявні. В Ужгорода є все для того, щоб бути зручним, приємним, комфортним для життя», - каже О. Шутюк.

  Представниця «Інституту міста Ужгород» Людмила Лівак розповіла, як взагалі виникла ідея «Майстерні»: «Минулого року, коли ми з однодумцями зібралися як організація і вирішили щось змінювати в місті, ми побували на тренінгу «Майстерня громадських ініціатив», потім написали власний проект і несподівано виграли його. Організовуючи «Майстерню, мали на меті вктивізувати жителів до співпраці між собою, відповідальності за своє місто, простір довкола. Ми вже провели конкурс «Зміни  свій двір», переможцем визначено подвір’я на набережній Незалежності, 21 (рафанда), він стане пілотним і показовим. Сподіваюся, це, звичайно, не останній захід, бо одним двором проблем всього міста не вирішимо. Працюватимемо й далі, знаходитимемо ресурси й для інших активних дворів.

Ужгородців на саму Майстерню міста прийшло не зовсім стільки, скільки очікували організатори. Утім, сподіваються на «сарафанне радіо» щодо висвітленої інформації та зростання свідомості і активності Ужгорода. «Ми задоволені, бо ті, хто прийшли, були зацікавлені й активні, тривало живе спілкування, а не гра в одні ворота. Це обнадіює», - підсумувала Людмила Лівак.

  Очільниця мистецького центру «Кубло» Тетяна Смріга підкреслила важливу деталь: «Мені здається важливим, що ми провели цю "Майстерню" саме в Новому районі. Звичайно, що це викликало додаткові складнощі в організації, але воно того варте - саме в "районах" живуть більшість городян, а всі події відбуваються тільки в центрі. Треба розвивати культурне середовище саме тут, якщо ми хочемо якихось суттєвих змін.

Учасники конкурсу показали, як багато сил, часу і грошей вони вкладають у власні двори. І хоча те, що вони роблять, не дуже сучасне й креативне, я все ж пишаюся ними, вони справді молодці.

Сподіваюся, що в результаті конкурсу та подальшої роботи двір Рафанди стане зразком, планкою, до якої поступово підтягуватимуться інші. Зразком співпраці громади, активістів, фахівців та влади; зразком того, як нові об'єкти не руйнують, а навпаки, доповнюють та оживляють об'єкти культурної спадщини; врешті-решт, зразком сучасних рішень, естетика яких відійде від "совка" та "бикоко", а функціональність буде наближена до живих дітей та дорослих».

            До слова, у рамках «Майстерні» провели й перше заняття "Школи ужгородця", про що вже повідомляв Zaholovok.com.ua.

Ганна Твердохліб, Zaholovok.com.ua


Центральне фото до матеріалу - Віталій Маріяш

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.