Новини

ВВС розповіла, як ведмедям на Закарпатті лікують психіку

ВВС Україна опубілкувала матеріал закарпатського власкора Олександра Поповича про те, як ведмедям лікують психіку. Подаємо текст повністю.

Реабілітаційний центр для бурих ведмедів, що був відкритий на території національного природного парку "Синевир", планує розмістити у ньому до 30 тварин, яких заберуть із місць, де вони перебувають у неналежних умовах.
Поки що у закладі обживаються троє ведмедів. Але вже складено список тих місць, де вони утримуються у неволі.
Якщо власники не захочуть добровільно віддати тварин до притулку, їх забиратимуть примусово.

Нове незвичне життя


Перших "пацієнтів" сюди доставили ще до відкриття. Декого з них екологам довелося відбирати у власників із допомогою міліції.
Звикають до нових умов тварини поступово, переходячи із тісніших кліток у дедалі більші вольєри, а згодом і у спеціально облаштовані для них барлоги, вириті у землі, покриті зсередини мохом і корінням. Барлоги підготували самі працівники центру, бо ведмеді, які виросли у неволі, цього робити самі не вміють.
Виманювати бурих з тісних кліток було нелегко, їх лякав простір, адже ще донедавна їхньою домівкою були тісна кімнатка чи клітка, глухі стіни та бетонна підлога. Тому працівники реабілітаційного центру для ведмедів вдавалися до хитрощів, виманюючи тварин медом.
На території центру є навіть кілька штучних озер, де ведмеді купатимуться. Усього на території центру – тридцять барлог та п’ять штучних озер для купання. Є гірські потічки й водоспади. Навесні для ведмедів тут насадять ще й кущі та дерева. Щоб тварини не виходили за межі притулку, їх стереже електропастух: загорожа, по якій проходить струм низької напруги.


Не для полювання, а для лікування психіки


На адресу реабілітаційного центру лунають закиди про те, що цей міні-заповідник – просто готує об’єкти для полювань на ведмедя, начебто, для грошовитих бізнесменів чи високопосадовців. Лунала навіть інформація, що тут просто розводитимуть "ведмежатину" для меню елітних ресторанів.
"Це – плід фантазії власників різних туристичних об’єктів, які ще мають на своїй території вольєри із ведмедями, - сказав bbc.ua директор національного парку "Синевир" Микола Дербак. - Таких багато по Україні. Цих ведмедів там тримають на потіху публіці у геть поганих умовах. Тварини страждають у клітках розміром шість на сім метрів. Власники тварин не хочуть їх віддавати, тому й вигадують про нас таке".
Раніше преса писала про те, що у ресторанах ведмедів навіть споюють алкоголем. Жорстоке поводження із тваринами спонукало міністерство екології розпочати спорудження притулку та перевезення туди ведмедів.
Микола Дербак розповідає, що ведмеді у заповіднику живуть, як в умовах волі.
"Ми відновлюємо покалічену психіку цих тварин і поправляємо їхнє здоров’я", - каже директор національного парку.
Харчування ведмедів взяла на себе міжнародна благодійна організація "Чотири лапи". Її керівник Амір Халіл повідомив, що за рахунок благодійних коштів ведмеді матимуть ветеринарний догляд, а увесь персонал реабілітаційного центру пройде спеціальні курси підвищення кваліфікації. Оплачує організація й доставку ведмедів до притулку і слідкує за дотриманням ними "лікувальної дієти".
"У нас є великий досвід. Зараз ми доглядаємо 47 ведмедів на території Австрії та Німеччини. Ми, в першу чергу, вчитимемо розуміти тварин, як правильно їх годувати, як з ними поводитись, щоб не виникало небезпечних ситуацій. Взагалі ведмеді важко адаптуються", - розповідає волонтер-тренер з Австрії Сігрід Зедербауер.
Щодо фінансової підтримки найбільшого у Європі реабілітаційного центру, то Олександр Ледида, губернатор Закарпатської області, запевнив, що у 2012 році на облаштування центру буде спрямовано ще близько трьох мільйонів гривень державних коштів.

Олександр Попович

На фото: Бурі ведмеді проходять реабілітацію після розважальних закладів. Фото прес-служби Закарпатської облдержадміністрації.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.