Новини

Вибори-2012: вкотре попит на «третю силу»

Старт виборчої кампанії 2012 року, хоч і припав на період літніх відпусток, але вже обіцяє, що вона буде найбурхливішою та найнервовішою за останні 10 років. А проблема визнання її легітимності у Європі та світі так і залишиться «дамоклевим мечем» для влади не лише на передвиборчий період, а й після нього. Крім того парламентські кампанії в Україні традиційно розглядаються через призму майбутніх президентських виборів, оскільки служать своєрідним барометром, що визначить політичну погоду та орієнтири на найближчі роки. Тому що, при всіх обставинах кардинальної зміни влади після них не відбудеться, а реальний політичний курс визначає все-таки президентська вертикаль.

         Перші тижні перегонів на Закарпатті показали, що головне змагання на мажоритарних округах точитиметься між представниками Партії регіонів та «Єдиного Центру», а за партійними списками у трикутнику Партія регіонів-«Батьківщина»-«УДАР». Хоча будуть й варіанти, бо скажімо в Ужгородському округу ключову роль відіграватимуть також само висуванці С.Ратушняк та П.Чучка, в Свалявському О.Кеменяш з «Батьківщини», а у Виноградівському М.Ковач з Товариства угорської культури. Відсутність зрозумілої структуризації суспільства та надмірність особистісних амбіцій в черговий раз унеможливило змагання ідей, а натомість сприяє розквіту інтриг та сірих політтехнологій, коли підніжки, дрібні й великі пакості суперникам стають важливішими, ніж наявність суспільних пропозицій, регіональних програм та економічного креативу. Тому й матимемо привернення уваги суспільства до скандалів, судових і трудових конфліктів, піар-акцій, а реальні здобутки й можливості кандидатів так і залишаться незрозумілими.

         Так скажімо у Виноградіському округу вже маємо два помітних скандали, коли спочатку колишнього члена Партіїї регіонів та кандидата в депутати Михайла Лакатоша притягають до кримінальної відповідальності, а потім примушують написати заяву про звільнення заступника мера Берегова, члена ДППУ Габора Кінча, що провокує судовий позов. У Тячівському округу також кілька провладних кандидатів почали між собою з’ясовувати стосунки – хто з них важливіший. Трудові спори розгорілися навколо директора біосферного заповідника професора Федіра Гамора та загальноосвітньої школи І-ІІ ступеню в с.Чабанівка Лариси Сарваш. І хоча конфлікт на Ужгородщині ніби вдалося владнати, але сама тенденція, що вибухнула з початком виборчої кампанії є показовою. Маємо й протилежні приклади, коли напередодні виборів вирішилися усі судові конфлікти стосовно відомого опозиціонера з Ужгорода П.Чучки і йому вдалося зареєструватися на 68 виборчому окрузі. Таким чином і в протилежному владі таборі спостерігатимемо не менш запеклу боротьбу, коли на одному електоральному та ідеологічному полі з’ясовуватимуть між собою стосунки наприклад П.Чучка, А.Сербайло, В.Смоланка, Р.Буланов на Ужгородщині, чи О.Кеменяш, М.Вегеш, С.Аржевтін, О.Кічковський  в окрузі №70 с центром у Сваляві.

         Впадають у вічі й цілком провокативні висунення кандидатів, як скажімо, ужгородця П.Федаки-молодшого по мукачівському виборчому округу, призначенням якого буде виключно вилити якомога більше компромату на фаворита. Роль  киянина В. Юрченко в Ужгороді залишається поки загадковою, але думається, за суттю такою ж суто технологічною. Можна пригадати останню подібну виборчу кампанію 2002 року, коли в Ужгороді намагалися зареєструвати 5 Ратушняків, в Мукачеві 4-х Балог. За великі гроші тут активну діяльність розгорнули російські політтехнологи, але зусилля їх виявилися марними. Ініціатори та спонсори подібної діяльності втратили практично усякий вплив в області, але намагаються повернутися в загальноукраїнську політику і реанімувати свої ігрища. Приклад В.Путіна надихає. Але в центрі Європи заморочити мізки все-таки набагато важче, ніж в євроазії, тим паче, що й там народ поступово прозріває.

         Проведені вже й перші соціологічні дослідження в округах. Зокрема на Ужгородському виборчому окрузі №68 вони дали наступні результати:

За яку партію Ви будете голосувати на виборах у Верховну Раду 28 жовтня?

"Батьківщина" (Яценюк)

19,7

%

"УДАР" (Кличко)

17,6

%

Партія Регіонів (Азаров)

14,8

%

"Україна-Вперед" (Королевська)

6,5

%

Комуністична партія (Симоненко)

3,6

%

"Наша Україна" (Ющенко)

3,6

%

"Свобода" (Тягнибок)

2,2

%

інша

1,6

%

не визначився

22,4

%

не буду голосувати

8,2

%

За якого кандидата по Ужгородському виборчому округу Ви будете голосувати 28 жовтня?

Ратушняк Сергій

15,1

%

Чучка Павло

8,2

%

Жолтані Микола

7,7

%

Ковач Василь

6,7

%

Смоланка Володимир

5,3

%

Сербайло Андрій

3,4

%

Брензович Василь

2,9

%

Лаба Михайло

2,6

%

Казьмірова Вікторія

1,4

%

Буланов Ростислав

0,7

%

Завійський Богдан

0,7

%

не буду голосувати

7,6

%

не визначився

35,7

%

інший

1,9

%

            Особливих коментарів результати не потребують, оскільки це стартові показники, котрі відображають попередню історію учасників. Не випадково перші три місця у списку мажоритарних кандидатів займають учасники попередніх перегонів в Ужгороді. А за партійними результатами відчувається величезний попит на третю силу, яка ще не була при владі. Саме цим пояснюється стрімкий ріст «УДАРу», а також цілком віртуального проекту для області «України – Вперед».

         Таким чином старт передвиборчої кампанії прогнозує, що популізм та боротьба технологій на цих виборах продовжуватимуть панувати. Це може принести тимчасові успіхи та поразки їх учасникам, але якості влади не покращить. На жаль поки і політики, і виборці  лише шукають способи обману один одного, але не відчувають себе громадянами. А значить й суспільство таке більше тягне на визначення кримінальне, ніж громадянське.

 Віктор Пащенко, для Бюро «Аналітик-Контент»

 

 

              

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.