Новини

В УжНУ завершилися "Ромські студії"

В Ужгородському національному університеті 28 і 29 квітня відбулися завершальна презентація інтегрованої сертифікатної програми «Ромські студії в УжНУ»* та Методологічний семінар з цієї ж тематики.

Обидва заходи мали свої унікальні риси завдяки змісту, формі і запрошеним до діалогу гостям: науковцям, експертам, громадським діячам.   

 День перший. Завершальна презентація 

Вели її викладачі-розробники навчальних дисциплін сертифікатної програмиМирослав Горват та Михайло Зан. Вони розповіли присутнім про загальні принципи та мету викладання Ромських студій, про розроблені курси навчальних дисциплін, про історію та культуру ромського народу.

13095768 999536420129227 2418989612224870104 n

На презентації були присутні науковці-ромологи з України, зокрема, Наталія Зіневич (на фото ліворуч) – старша наукова співробітниця Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України (м. Київ),Олександр Бєліков – доцент кафедри історії України Донецького національного університету (м. Вінниця), Наталія Бєлікова - доцентка кафедри історії слов’ян Донецького національного університету (м. Вінниця), Михайло Ослон - науковий співробітник Інституту слов’янознавства РАН; Адріана Гельбіг – етномузикознавець Пітсбурзького університету (США), дослідниця ромської, української та африканської музичних культур; представники Міжнародного фонду «Відродження» - директорка Ромської програмної ініціативи  Ольга Жмурко та менеджер ініціативи Сергій Пономарьов (на фото праворуч).

13094346 999536660129203 620172640753894587 n

Серед запрошених були і ромські громадські діячі краю: Сергій Чічак (на фото ліворуч), Валерія Лакатош, Віктор Човка.

13119073 999536470129222 9171792898917549424 n

Презентація в УжНУ. Фото: Фейсбук Мирослава Горвата. 

День другий. Методологічний семінар

Наступного дня у малій залі Вченої ради університету пройшов Методологічний семінар «Ромські студії в УжНУ». На ньому презентували  6 навчальних дисциплін Програми та обговорили їх в  експертному середовищі.

З вітаннями до учасників семінару звернулися Ольга Жмурко, а також Мирослава Лендьел - проректорка з наукової роботи УжНУ.

Кожен автор-розробник навчальних дисциплін Ромських студій, а саме, Михайло Зан, Євгенія Навроцька, Мирослав Горват та Петро Габрин доповіли про структуру, зміст та методологічний аспект своїх наукових розробок.

1311111111

Один із 4-х викладачів та авторів-розробників навчальних дисциплін Ромських студій Петро Габрин. Фото: Фейсбук Мирослава Горвата. 

Чимало слушних порад та зауважень щодо форми та змісту навчально-методичних рекомендацій прозвучали від кандидата історичних наук Олександра Бєлікова.

Свої фахові рекомендації розробникам сертифікатної програми надали такожНаталія Аксьонова - доцентка кафедри українознавства Харківського національного університету ім. В.Каразіна, Галина Стоянова - доцентка кафедри археології та етнології України Одеського національного університету ім. І.І. Мєчнікова, Тетяна Пастушенко - наукова співробітниця Інституту історії НАН України, завідувачка навчальною лабораторією «Центр усної історії» Київського національного університету, Роман Молдавський - доцент кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін Запорізького національного університету та гостя з США Андріана Гельбіг.

З презентацією «Нематеріальна культурна спадщина ромів» виступив Михайло Ослон, який також є керівником проекту з фіксації та збереженню культурної спадщини ромів МФ «Відродження». Завданням пана Михайла є збір та систематизація даних про традиції, історію та мову ромських громад з різних куточків України, в тому числі й Закарпаття.

Наталія Зіневич у своїй презентації «Ромські студії в Ужгородському національному університеті: інноваційна освітня ініціатива» детально зупинилася на перспективах запровадження Ромських студій в  університеті, запропонувала власні ідеї щодо підвищення рівня наукових академічних досліджень в Закарпатті та Україні.

З авторською презентацією також виступила Євгенія Навроцька – фахівчиня-ромолог, журналістка, яка доповіла присутнім про нові наукові дані щодо створення та діяльності Ужгородської школи № 14, віднайдені цього року в архівах Празького Карлового університету. Ця школа є першою створеною в Центральній Європі «ромською школою» (1926 р.), чим Ужгород може пишатися.

Працівники Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» (м. Дніпропетровськ) Дільфуза Глущенко та Марина Стрільчук організували для учасників семінару огляд пересувної виставки «Геноциди ХХ століття» з Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» цього інституту.

13099999

Огляд пересувної виставки «Геноциди ХХ століття» від Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» (м. Дніпропетровськ). Фото: Фейсбук Мирослава Горвата. 

Варто зазначити, що такий захід, присвячений обговоренню моделей впровадження ромської тематики в український освітній і науковий простір, відбувся у стінах УжНУ вперше. Примітно, що участь у ньому взяли як фахівці-ромологи, так і ромські громадські активісти Закарпаття - Геннадій Чічак, Віллі Пап-молодший, Юрій Мандич, Віктор Човка, Карел Бругош, Іван Балог, Микола Яцков, Ернест Бругош, Жолт Лакатош, Августин та Давід Богари.

13094190 1000172566732279 800266407684955679 n

Геннадій Чичак (ліворуч) та Вільгельм Пап. Фото: Фейсбук Мирослава Горвата. 

Це свідчить про те, що Ужгородський національний університет має чудові можливості стати провідним вищим навчальним закладом в Україні з викладання Ромських студій  та проведення наукових досліджень в галузі ромології.

Практичне запровадження «Ромських студій в УжНУ» відбувається за організаційної та фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження»,  -пише "Правовий простір". 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.