Новини

В УжНУ презентували історичне дослідження про Першу світову війну

Презентація щойно виданої у ТДВ «Патент» книги кандидата медичних наук, доцента УжНУ Юрія Фатули «Полеглих ми так і не поховали…» про бойовий шлях 85-го Мараморосько-Угочанського піхотного полку австро-угорської армії відбулася у понеділок, 23 травня. Це військове формування пробуло на війні з її першого і до останнього місяця воюючи впродовж 1914-17-го  років на Російському, а в 1918-у - на Італійському фронтах, - повідомляє офіційний сайт УжНУ.

Модератор презентації декан історичного факультету, доцент УжНУ Володимир Фенич розповів про основні розділи книги, акцентувавши увагу присутніх на тім, що  «дослідження Ю.Фатули частково заповнює ту величезну прогалину, яка існує у вітчизняній історіографії стосовно подій столітньої давності і буде доброю підмогою для фахівців-істориків та усіх небайдужих громадян, котрим дорога пам'ять про своїх предків».

 Автор книги розповів паро бойовий шлях полка, який брав участь практично в усіх основних битвах Першої світової. У 1914 році він воював з російською армією у Галицькій битві, Краківських та Лодзьких операціях. 

У 1915 на його долю випало воювати у чи не найбільш кровопролитній битві Першої світової - Зимовій Карпатській, коли 70% його бойового складу загинуло від куль чи замерзло в окопах при штурмі та обороні гори Манілова у Польських Бескидах, визволяти від росіян Львів та вести важкі позиційні бої під час «Брусиловського прориву». В останній рік війни полк перекинули на північ Італії у гірський масив Монте-Граппа, де йому довелося штурмувати вершини Кол-Мошин та Кол-Фенілон, воювати з британцями.

Ю.Фатула подякував усім, хто допомагав йому, аби книга побачила світ. І найперше – родині Світлинців з Іршавщини, яка впродовж майже 80-и років зберегла унікальну книгу спогадів угорського генерала Шандора Матяша, видану у 1941 році, котрий офіцером пройшов у складі цього полку усіма дорогами війни.

Журналіст Василь Ільницький наголосив, що дослідження Ю.Фатули має не лише непересічне значення для дослідників історії, а й несе потужний емоційний імпульс для усіх краян, адже автору вдалося скласти найповніший мартиролог офіцерів і солдат цього полку, які полягли у боях. А таких було більше 8000. З цього числа відомі імена лише 3127 осіб з яких 1401 загиблий походив з теренів Закарпаття. Не виключено, що багато з них загинули від кулі чи штика українця, мобілізованого до російської армії з Поділля, Слобожанщини чи Наддніпрянщини. «Настав час українцям раз і назавжди засвоїти просту, але надто актуальну сьогодні істину: аби не вбивати один одного під прапорами чужих держав, слід ставати до зброї в армії своєї країни».

Про роботу над виходом у світ цього надзвичайно цінного видання розповіли директор «Патенту» Іван Ключевський, доцент УжНУ Микола Антоненко, директор Іршавського районного істотко-краєзнавчого музею Андрій Світлинець, батько і колега автора - професор медицини Михайло Фатула, Заслужений лікар України Дезидерій Петенгазі та їхній наймолодший колега Олександр Данилюк, котрий минулого року під кулями рятував життя бійцям 128-ї Закарпатської бригади на сьогоднішній війні - під час жорстоких боїв у Дебальцевому.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.