Новини

В Ужгороді урочисто відзначили оновлення двох монументів у пам’ять про жертв Першої світової війн

В мікрорайоні Радванка пройшло зібрання біля старовинного меморіалу під андезитовою скелею поруч із кладовищем та вулицею Стефаника. Стела зведена у перші післявоєнні роки, на ній викарбувані імена місцевих мешканців, які загинули в ході бойових дій.

 
Про значення, трагедію і наслідки Першої світової війни, як вона торкнулася Закарпаття і нашого міста, про документи, які зберігаються в архівах, говорили виступаючі – перший заступник Генерального консула Угорщини в Ужгороді Ласло Куті, народний депутат України Василь Брензович, науковці, директор Державного архіву Закарпатської області Михайло Місюк та інші.
 
Ужгородський міський голова Богдан Андріїв наголосив, що цього року відзначаємо 100-річчя завершення Першої світової війни, яка змінила весь світ – політично, територіально, економічно і ментально. Три четверті населення планети було втягнуто у криваві події, загинуло близько 10 мільйонів людей, вдвічі більше було травмовано, знищено третину національного багатства Європи. «Особливо важливо, що такі монументи, як цей, відновлюються і нагадують про жахіття війни зараз, коли триває агресія на сході нашої держави, Україна відстоює свою незалежність, – сказав Богдан Євстафійович. – Пам’ять про трагедії минулого повинна застерігати від їх повторення. Дякуємо Генеральному консульству Угорщини в Ужгороді, благодійним фондам і всім, хто долучився, за допомогу у відновленні монументу, який є свідченням ще однієї з вагомих сторінок понад тисячолітньої історії нашого Ужгорода. Міська рада також має програми щодо впорядкування кладовищ у різних кінцях міста, на яких ховали померлих із численних госпіталів, які під час Першої світової війни знаходилися в Ужгороді».
 
Присутні посадовці, дипломати, школярі поклали до монументу квіти і вінки, запалили символічні свічки пам’яті.
 
Згодом урочистості відбулися також у сквері Миру біля монументу – 7-метрової вапнякової піраміди, зведеної за чехословацької влади у 1938 році, до 20-річчя закінчення Першої світової війни. Після приходу радянської влади на стелі встановили барельєф Карла Маркса і відповідно назвали площу поруч. Пізніше там був пам’ятник Едмунду Егану і лише зараз відновлено історичну справедливість і пам’ятник знову нагадує про жертв чотирирічної світової бійні.
 
Біля цього монументу сьогодні теж згадували, що в Ужгороді поховані представники 11 країн, яких із фронту привозили у госпіталі. Міський голова Богдан Андріїв нагадав, що кожен із бійців захищав свою країну, виконував свій обов’язок і у нашому багатонаціональному місті нам треба з однаковою повагою ставитися до кожного, пам’ятати уроки історії. Вінки і квіти поклали до підніжжя і цього пам’ятника, - повідомляє прес-служба Ужгородської міської ради. 
Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.