Новини

В Ужгороді презентували наукове видання про майбутнє України після виборів

Генеральне консульство Угорщини в Ужгороді та Регіональний філіал Національного інституту стратегічних досліджень сьогодні, 6 березня, презентували наукове видання, підготовлене за матеріалами міжнародної конференції «Майбутнє України після Парламентських виборів 2012».

Конференція відбулася в  Будапешті наприкінці минулого року та була організована Угорським інститутом міжнародних відносин, Регіональним філіалом Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді, Центральноєвропейським університетом (Центр досліджень розширення ЄС) таФондом Манфреда Вернера.

У науковому виданні представлені основні доповіді учасників конференції, на порядок денний якої були винесені питання: майбутнє України між Сходом та Заходом, подальший розвиток відносин України з ЄС в контексті підписання Угоди про Асоціацію та здійснення внутрішніх реформ в Україні, українсько-угорські відносини після парламентських виборів 2012 (в т.ч. питання прав національних меншин) та позитивний приклад Угорщини в лібералізації візового режиму між Україною та ЄС.

Це видання – перший спільний науковий доробок Угорського інституту міжнародних відносин та Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді, присвячений нагальним питанням порядку денного сучасних українсько-угорських взаємовідносин.

Презентацію наукового видання відвідали окремі автори видання, експерти, науковці вищих навчальних закладів Закарпатської області, які займаються питаннями міжнародних відносин та європейської інтеграції, представники органів державної влади Закарпатської області.

Видання здійснено англійською мовою. Електронний варіант доступний на інтернет-ресурсах: http://www.kulugyiintezet.hu, http://niss.gov.ua та http://cens.ceu.hu.

У своєму вступному слові під час презентації наукового видання директор Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в місті Ужгороді Світлана Мітряєва зазначила: «Наприкінці минулого року в Угорщині відбулася міжнародна наукова конференція «Майбутнє України після парламентських виборів 2012», організаторами якої виступили Угорський інститут міжнародних відносин при Міністерстві закордонних справ Угорщини, Центральноєвропейський університет (Центр досліджень розширення ЄС), Регіональний філіал Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді та Фонд Манфреда Вернера.

Основна увага учасників заходу була приділена трьом тематичними блоками:

майбутньому України між Сходом і Заходом;

подальший розвиток відносин України з ЄС в контексті підписання Угоди про Асоціацію та здійснення внутрішніх реформ в Україні;

проблемам українсько-угорських відносин після парламентських виборів 2012.

В роботі конференції взяли участь Ян Томбінскі (Представник ЄС в Україні), Аніта Орбан (МЗС Угорщини), Ботонд Законі (Угорський інститут міжнародних відносин), Петер Балаж (екс-міністр зовнішніх справ Угорщини, директор Центральноєвропейського Університету), Андраш Рац (Угорський інститут міжнародних відносин),  Віци Балаж (Інститут проблем національних меншин Угорської академії наук), Василь Астров (Віденський інститут міжнародних економічних відносин), Дмитро Видрін (Радник Президента України), Світлана Мітряєва (РФ НІСД в м. Ужгороді), Борис Тарасюк (комітет європейської інтеграції  Верховної ради України), Віктор Чумак (Український інститут публічної політики), Аркадіуш Сарна (Центр Європейських досліджень), Нік Сіттер (Центральноєвропейський Університет), Дюла Фодор (Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ).

Українські експерти наголосили, що пріоритетом зовнішньої політики України залишається співробітництво з ЄС та європейська інтеграція, що об’єднує майже всіх українських політиків.

Одним із найважливіших інструментів реалізації цього пріоритету є співпраця України з країнами-сусідами, в т.ч. з Угорщиною, як в форматі білатеральних відносин, так і в рамках В4+, оскільки ці країни демонструють постійну готовність брати активну участь у формуванні та реалізації «Східної політики» ЄС та надають підтримку європейській інтеграції України, в тому числі через лобіювання сприятливої позиції ЄС щодо укладання Угоди про Асоціацію та запровадження безвізового режиму з Україною.

Українсько-угорське співробітництво служить прикладом і зразком цивілізованого та прагматичного міжнародного співробітництва в регіоні Центральної Європи та має багатосторонній формат. Після вступу Угорщини в ЄС (2004 р.) воно розповсюджується на: зовнішню політику і політику безпеки, соціально-економічні реформи та розвиток, податки та митні справи, юстицію, навколишнє середовище, охорону здоров’я, гуманітарний розвиток та забезпечення прав національних меншин. «Чуттєвим» питанням міжнародних відносин України та Угорщини залишається питання національних меншин. І саме українсько-угорське співробітництво по забезпеченню прав національних меншин на міжнародному рівні, визначається експертами як приклад в Європі.

Тим не менш, на конференції констатувалося, що наразі українсько-угорські взаємини ще не досягли свого оптимального рівня. Потенціал обох країн дозволяє створити більш тісні економічні, політичні та культурні взаємини та використати досвід трансформаційної модернізації Угорщини та її підтримку на шляху європейської інтеграції України. В цьому контексті постає питання створення ефективної та адекватної запитам часу «дорожньої карти» українсько-угорських відносин.

 Зазначу, що наразі ми є свідками процесу формування нової Центральної Європи та трансформаційних процесів у самому ЄС. Відповідно йде переформатування відносин в площині ЄС - держави Центральної Європи (в т.ч. Угорщина) - Україна.

Українська держава є невід’ємною частиною регіону Центральної Європи, поділяє культурно-історичну спадщину країн цієї частини Європи, має спільне з ними бачення регіональних проблем і шляхів їх вирішення та зацікавленість у поглибленні регіональної кооперації.

Інституційні межі партнерства України з країнами Центральної та Східної Європи створюють передумови для вирішення багатьох питань регіонального співробітництва, зокрема на платформі Центральноєвропейської ініціативи, яку Україна розглядає як важливий механізм інтеграції до європейського економічного та політичного простору, а також як чинник зміцнення регіональної стабільності та партнерства.

Водночас, порядок денний відносин України з її Центральноєвропейськими партнерами, потребує обговорення (в т.ч. на рівні громадського діалогу) низки проблемних питань, що стосуються: статусу «закордонного громадянина» та подвійного громадянства; здобуття освіти мовою етнічних меншин, розвитку національної культури та етнічних структур громадянського суспільства; трудової та нелегальної міграції через західний кордон України.

Тому, постає питання необхідності створення експертного майданчику для регулярних зустрічей експертів, політиків, депутатів різного рівня України та країн-сусідів, в т.ч. і Угорщини, де б обговорювалися нагальні питання порядку денного української-угорських відносин.

Ініціюють цей проект Національний інститут стратегічних досліджень і Угорський інститут міжнародних відносин.

Презентація сьогоднішнього наукового видання є певним внеском в підготовку зустрічі прем’єр-міністрів України та Угорщини, яка відбудеться наприкінці березня цього року».

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.