Новини

В Ужгороді показали “Яйця Воргола”. ФОТО

Студентський перформанс пройшов 9 квітня біля міні-скульптури Енді Воргола в Ужгороді.

Окрім участі у самому дійстві студенти ще й самостійно підготували для нього писанки. Як розповів завідувач кафедри туризму УжНУ Федір Шандор, малювали їх зо два тижні.

Сам же перформанс полягав у тому, що студенти фаультету туризму зібралися разом біля скульптурки зановника стилю поп-арт, весело склали писанки до кошиків, попередньо нарвавши туди трави з сусідніх газонів. А потім розібрали їх і мальовниче простягнули через ворота. Самі ворота також прикрасили намальованими писанками. 

Детальніше про зміст перформансу розповів скульптор та автор фігурки відомого художника Михайло Колодко.

“Федір Федорович запропонував дуже класну ідею, яку ми почали розвивати і, думаю, ще до кінця не розкрили її багатство. Сьогодні ми побачили першу презентацію яєць, які розмальовані у стилі поп-арт. Надалі цей стиль буде розвиватися, можливо, яйця з'являться зовсім іншого, небаченого досі тут стилю. Але ясно одне: акція дала дуже великий поштовх для нового відродження і популяризації писанки, як традиційного, національного, формуючого способу народної творчості. Бо зараз малювання писанок засіло у дуже глибоких, неживих і далеких, непопулярних угрупуваннях.
Роман Пилип зараз зробив у краєзнавчому музеї виставку традиційної писанки. Вона привернула увагу певного кола людей. Ми зробили акцію у стилі писанок поп-арт і привернули інше коло людей. Якщо об'єднати ці два кола, отримаємо реально удвічі більше коло, бо відвідувачі тієї виставки і нашого перформансу — зовсім різні люди. Таким чином ми ставимо писанку, як бренд, котрий нашу Закарпатську область ще більше вирізняє на фоні традиційної української. Особливо тим, що ми беремо за основу земляка, який у нас народився, найвідомішого короля, засновника, можна сказати, поп-арту. Я думаю, що наступного року завдяки Пилипу Роману ця акція набере обертів і в художньому колі. Тобто, якщо до нас долучаться художники, то ми можемо говорити про десятикратне збільшення аудиторії на наступний рік.

Найкращі писанки, а їх виявилося з десяток, Роман вибрав і ми офіційно їх подарували музею як колекцію нової лінії поп-артівської писанки.

Ще Приймич сказав: доки буде малюватися писанка, доти буде жити світ. Ми бачимо, що реально кількість людей, яка малює писанки, зменшується. Завдяки цьому проекту є шанси, що вона буде збільшуватися. Принаймні на Закарпатті, де ми маємо такого персонажа, як Енді Воргол, це набуває реально іншого значення".

Мистецтвознавець та художник Роман Пилип погоджується з Михайлом Колодко:

“Писанка і була тим традиційним видом мистецтва, який має колективний характер творчості. Ви на старовинних писанках не знайдете автора: чи це був Енді Воргол, чи Фреді Меркурі. Тому вона доступна всім людям. І ми це бачимо і на цій акції, і на Театральній. Головне, на що хлопці звернули увагу - писанкарство доступне, воно має масовий характер творчості. Тому я думаю, що це як субкультура, яку ми маємо на противагу народній традиційній культурі писанок. Це те, що ми можемо формувати зараз і воно реально ставить цікаві питання. Ці молоді люди, молодці, бо творять щось нове і нестандартне, тоді як моя роль зберегти і популяризувати ці писанки.

Роман Пилип також запевнив, що писанки зберігатимуться у Закарпатському краєзнавчому музеї.

Разом з тим акція не є останньою у справі відродження писанкарства. Насправді організатори її хочуть проводити щороку між католицькою і православною Пасхою.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.